12 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska wydaje wizę humanitarną białoruskiemu sprinterowi olimpijskiemu, odmawia powrotu do domu

Białoruski Sprinter Krystyna Dimonowskaja Otrzymane W poniedziałek wiza humanitarna z Polski, kilka godzin po tym, jak odmówił wejścia na pokład samolotu z Japonii, zmusiła go do powrotu do kraju wbrew jego woli i został aresztowany.

Wiceminister spraw zagranicznych RP Marcin Presidak poinformował na Twitterze, że Dimonovskaya otrzymała wizę. „Polska zrobi wszystko, co niezbędne, aby kontynuować sportową karierę. (Polska) zawsze jest za jednością”.

Później powiedział Reuterowi, że 24-letni olimpijczyk planuje w najbliższych dniach przyjechać do Polski. Zgodnie z jego decyzją, nasza ambasada w Tokio usłyszała, że ​​planuje w najbliższych dniach odwiedzić Polskę w Warszawie. Jeśli chce… może swobodnie kontynuować karierę sportową w Polsce. Powiedział Priidas.

Wcześniej w poniedziałek Reuters poinformował, że Dimonowskaja weszła do polskiej ambasady.

Thimanovskaya miała wystartować w biegu na 200 m kobiet na igrzyskach olimpijskich w Tokio w poniedziałek, ale przedstawiciele reprezentacji Białorusi powiedzieli, że próbowali zmusić ją do powrotu do ojczyzny po skrytykowaniu narodowych urzędników sportowych za wzięcie udziału w sztafecie 4×400 m bez niej. Aprobata

Przedstawiciele zespołu przybyli do Wioski Olimpijskiej w niedzielne popołudnie i „poprosili ją, by spakowała swoje rzeczy, ponieważ zdecydowała się wrócić do Mińska” – powiedział Anatol Godavu z Białoruskiej Fundacji Solidarności Sportowej, która reprezentuje sportowców represjonowanych przez władze białoruskie. I w bezpośrednim kontakcie z Dimonovskaya.

Białoruska ambasada w Tokio poinformowała w poniedziałkowym oświadczeniu, że białoruscy dyplomaci przybyli na lotnisko w niedzielę, aby „wyjaśnić sytuację” i udzielić „w razie potrzeby pomocy dyplomatycznej i prawnej”, ale nie mogą uzyskać żadnych informacji o Dimonowskiej od delegacji japońskiej. W tym oświadczeniu sportowiec nie skontaktował się z ambasadą.

We wtorek Międzynarodowy Komitet Olimpijski zapowiedział, że rozpocznie formalne śledztwo w sprawie stanu Dimonowskiej.

„Zdecydowaliśmy się wszcząć formalne dochodzenie prowadzone przez kierownictwo MKOl. Musimy ustalić wszystkie fakty, zapytać wszystkich zaangażowanych i otwarcie poświęcić czas” – powiedział rzecznik MKOl Mark Adams. Konferencja prasowa.

Organizacja non-profit Global Athlete wezwała MKOl do natychmiastowego zawieszenia Białoruskiego Narodowego Komitetu Olimpijskiego i umożliwienia wszystkim białoruskim sportowcom konkurowania jako neutralni sportowcy pod flagą olimpijską.

Timanovskaya miała wejść na pokład samolotu o 22.50 do Stambułu w niedzielę wieczorem, ale po przybyciu na lotnisko Timanovska zwróciła się do japońskiego policjanta i poprosiła o azyl polityczny.

READ  Białoruś przyjeżdża do Polski jako uchodźca zgodnie z drugą drużyną

„Obawiam się, że mógłbym zostać uwięziony na Białorusi” – powiedziała w niedzielę Timanowskaja w wywiadzie dla białoruskiego serwisu informacyjnego Tripuna. – Nie boję się znokautowania czy wydalenia z kadry narodowej. Martwię się o swoje bezpieczeństwo. W tej chwili nie sądzę, że jest to dla mnie bezpieczne na Białorusi. Nic nie zrobiłem, ale oni przegrali.

Rzecznik ukraińskiego MSW Artem Szewczenko powiedział CNN w poniedziałek, że mąż Dimonovskaya, Arsenij Zdanevich, opuścił Białoruś i wjechał na Ukrainę.

Działać zniewala

Późną niedzielę olimpijczyk został ewakuowany z tokijskiego lotniska Haneda i „strzeżony przez policję w specjalnym schronie”. W poniedziałek MKOl poinformował, że spędził noc w hotelu na lotnisku Timanowskaja i jest w rękach władz japońskich.

Rzecznik MKOl Mark Adams poprosił Narodowy Komitet Olimpijski MKOl Białorusi o pełny pisemny raport na temat sytuacji na codziennej konferencji prasowej.

„Porozmawiamy z nią ponownie dziś rano, zrozumiemy, jakie są kolejne kroki i co chce kontynuować, a my wesprzemy ją w tej decyzji” – powiedział Adams, odnosząc się do Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) zaangażowanego w jej przypadek.

W poniedziałek ambasador USA na Białorusi podziękował władzom Japonii i Polski za pomoc Dimonowskiej.

„Dzięki szybkim działaniom władz japońskich i polskich Simanuskaya może uniknąć prób znieważenia i upokorzenia tego sportowca #Tokio2020 przez reżim Łukaszenki”. Julie Fisher napisała na Twitterze.

Podczas zimnej wojny wielu sportowców wycofało się ze Związku Radzieckiego i komunistycznego Wschodu podczas głównych zagranicznych zawodów sportowych. Chociaż po upadku Związku Radzieckiego takie akty stały się rzadkością, secesja z innych krajów trwała nadal.

W zeszłym miesiącu 20-letni ugandyjski sztangista Julius Sekidoleko Zniknął Zostawił notatkę, że jego życie w Ugandzie było bardzo trudne i że chce pracować w Japonii. Został odnaleziony i przeniesiony do aresztu policyjnego. Kilku afrykańskich olimpijczyków zaginęło na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 2012 r. – wśród osób ubiegających się o azyl w Wielkiej Brytanii jest noszący flagę Erytrea Wayne Capricillasi.

Jednak w przeciwieństwie do tych sportowców, Dimonowskaja nie wydaje się, aby wyjechała z zamiarem wycofania się z powodów politycznych, a zamiast tego wydaje się, że została zepchnięta do akcji po sprzeciwieniu się oficjalnej decyzji o włączeniu go do wyścigu, w którym wcześniej nie brał udziału. .

READ  Janusz Pokorzelski został najlepiej zarabiającym polskim graczem w Counter-Strike: Global Offensive

„Reżim stale sprawdza granice”

Dimonowskaja nie powiedziała dokładnie, czego obawiał się, że zostanie uwięziona, ale białoruscy sportowcy spotkali się z odwetem, zostali zatrzymani i wydaleni z drużyn narodowych za kontynuowanie krytyki rządu. Masowe protesty Przeciwko zeszłorocznemu potężnemu Aleksandrowi Łukaszence.

Podczas protestów aresztowano tysiące osób Brutalnie stłumiony Powszechne przez władze Doniesienia o nadużyciach i torturach.

Białoruski prezydent rządził krajem od 27 lat, a jego najstarszy syn Wiktor przez dziesięciolecia był przewodniczącym Narodowego Komitetu Olimpijskiego (NOC), zanim objął urząd w lutym.

Jednak MKOl odmówił identyfikacji syna Łukaszenki W oświadczeniu Białoruski Narodowy Komitet Olimpijski „nie chroni odpowiednio białoruskich sportowców przed dyskryminacją polityczną”. W grudniu MKOl zabronił Lokaszence i jego synowi udziału w igrzyskach w Tokio.

W poniedziałek lider białoruskiej opozycji Swietłana Dikanowskaja Społeczność międzynarodowa wezwała do potwierdzenia bezpieczeństwa Dimonowskiej i przeprowadzenia dochodzenia w sprawie incydentu. Zaznaczył, że niezadowolony dziennikarz został zatrzymany po locie Ryanairem z Grecji na Litwę. Rozproszony W maju został zmuszony do lądowania na Białorusi.

„Reżim nieustannie sprawdza granice. Jego terroryzm nie ogranicza się już do granic Białorusi. Najpierw porwał samolot lecący z jednej stolicy UE do drugiej. Teraz, podczas ważnego wydarzenia sportowego, porywa swoich obywateli w innych państw cywilnych – powiedziała w poniedziałek Tihanovskaya CNN.

„Niewątpliwie Christina Timanovska jest naszą bohaterką; widziała odwagę i odwagę, spotkała się z prześladowaniami za swoją odwagę. Musimy okazać solidarność i stanąć przy niej. Poprosimy o bezpieczeństwo międzynarodowe i śledztwo w jej imieniu. Incydent. Wszyscy sprawcy muszą być karane i usuwane. [participating] Na każdym międzynarodowym wydarzeniu. Niestety ta sprawa jest znakiem, że nawet Białorusin, który opuścił granice Białorusi, nie jest bezpieczny.

„Z drugiej strony jest to znak, że reżim jest słaby i niepewny” – dodała Tikanovskaya. „Wierzę, że jest to znak zbliżającego się i nieuniknionego upadku reżimu”.

Dimonowskaja wystąpiła przeciwko białoruskim działaczom sportowym

Dimonovskaya powiedziała białoruskiemu centrum sportowemu Tripuna, że ​​nigdy nie startował na dystansie 400 metrów i był „zły” na decyzję o włączeniu jej do sztafety.

„Przyszli do mnie z wyprzedzeniem, wyjaśnili sytuację, zorientowali się, czy mogę przebiec 400 metrów i nigdy w życiu nie zareagowałbym tak ostro, gdybym był gotowy? Ale postanowili zrobić wszystko za mną. Próbowałem znaleźć te informacje ale został zignorowany” – powiedział w poście na Instagramie. Napisał w piątek.

READ  Joe Biden o Polsce: USA, sojusznicy „nigdy nie ruszą” na Ukrainę

Chociaż jego komentarze nie wydawały się mieć politycznego charakteru, krytyka oficjalnej decyzji była szokiem dla kraju, w którym wystąpił sprzeciw. Coraz bardziej karaneZwłaszcza po zeszłorocznych wyborach.

Po opublikowaniu filmu na Instagramie, wyrażając swoją frustrację, powiedziała: „(Urzędnicy zespołu) zaczęli dzwonić do mnie z groźbami i prosić o usunięcie filmu, jeśli chcę postępować w grze. Na początku odmawiałem usunięcia go przez długi czas czas. Ale potem to zrobiłem, więc przestali do mnie dzwonić.”

Białoruski Narodowy Komitet Olimpijski poinformował w niedzielę, że Dimonowskaja wycofała się ze sportu z powodu swojego „stanu emocjonalnego i psychicznego”, co było kontrowersyjne dla sportowców.

„Zgodnie z decyzją lekarzy trenerzy kadry narodowej lekkoatletyki podjęli decyzję o wstrzymaniu występu zawodniczki na XXXII Igrzyskach Olimpijskich, ze względu na stan emocjonalny i psychiczny białoruskiej lekkoatletki Kristiny Dimonowskiej”. Grupa powiedziała w oświadczeniu na swojej stronie na Facebooku.

„Dlatego wycofano zgłoszenie zawodnika do udziału w wyścigach kwalifikacyjnych w sztafetach 200m i 4x400m” – dodał.

Timanovskaya przyszła porozmawiać z nią w sposób, w jaki psycholog określił ją jako „głupia”.

„Żaden z lekarzy nie przyszedł do mnie. Nikt mnie nie badał” – powiedział. „Mam dobry stan psychiczny i chociaż taka sytuacja ma miejsce, trzymam się normalnie. Nie mam problemów zdrowotnych, żadnych kontuzji, żadnych problemów psychicznych. Byłem gotowy do biegu.”

Timanowskaya, główny trener reprezentacji narodowej w lekkiej atletyce Jurij Moisevich, powiedział jej: „Ten problem nie jest już na poziomie federacji (lekkoatletyka), nie na poziomie Ministerstwa Sportu, ale na najwyższym poziomie”.

„Muszę wyjść z igrzysk olimpijskich i wrócić do domu, ponieważ jestem na ścieżce wyników zespołu” – powiedział.

Po więcej informacji CNN zwróciło się do Dimonovskiej i Białoruskiej Reprezentacji Olimpijskiej, ale nie nadeszła żadna odpowiedź.

Przewód-CNN
™ & © 2021 Cable News Network, Inc., firma Warner Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.