20 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska uchwala przepisy ograniczające prawa własności

W środę polski parlament uchwalił ustawę, która uniemożliwi odzyskanie mienia skonfiskowanego przez reżim komunistyczny, w tym byłych polskich właścicieli mienia, ocalałych z Holokaustu i ich potomków.

Izrael potępił prawo, mówiąc, że „niszczy zarówno pamięć o Holokauście, jak i prawa ofiar”.

Tymczasem Gideon Taylor, szef Światowej Organizacji Odbudowy Żydowskiej (WJRO), prawnik zajmujący się odzyskiwaniem mienia, powiedział, że grupa jest „wściekła” i że projekt ustawy jest „równie niesprawiedliwy dla Żydów i nie-Żydów”.

Przyjęta nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego zapobiegnie unieważnieniu praw majątkowych i innych decyzji administracyjnych po 30 latach. Dotyka żydowskich i nieżydowskich właścicieli, którzy posiadali majątek przejęty w czasach komunizmu.

W przypadku byłych żydowskich właścicieli, w wielu przypadkach domy lub firmy rodzin zniszczonych podczas Holokaustu, a później majątek, zostały przejęte przez komunistycznych urzędników w Polsce.

Upadek komunizmu w 1989 roku otworzył dawnym właścicielom możliwość odzyskania utraconego majątku. Niektóre sprawy trafiły do ​​sądów, ale Polska nigdy nie uchwaliła kompleksowej ustawy regulującej zwrot lub zajęcie zajętego mienia.

Polska twierdzi, że nowe prawo jest odpowiedzią na oszustwa i nadużycia w procesie odzyskiwania.

Michael Basler, ekspert w dziedzinie prawa międzynarodowego i reform z Chapman University School of Law w Kalifornii, twierdzi, że jest to niewłaściwe narzędzie do walki z problemem i że roszczenia byłych właścicieli zawsze utrwalają niesprawiedliwość komunistów.

„Znowu szalejecie i zatrzymujecie prywatyzację, a korupcja jest przeciwko korupcji” – powiedział Associated Press. „Nie robisz tego, przyjmując roszczenia prawowitych spadkobierców”.

Taylor z WJRO wezwał prezydenta Andrzeja Dudę do zawetowania projektu ustawy i wezwał go do współpracy z polskim rządem, aby „raz na zawsze rozwiązać kwestię odzyskiwania własności prywatnej”.

Twierdził, że 30 lat po upadku komunizmu Polska nadal korzysta ze sprzeniewierzonego majątku.

„Odkupienie własności to coś więcej niż pieniądze – ostatnia fizyczna więź z wieloma osobami, które przeżyły Holokaust i ich rodzinami, krajami, w których żyli, miastami, w których dorastali, i życiem, w którym kiedyś żyli. Ich życie zostało zrujnowane” – powiedział Taylor. .

READ  Weekend Blitz, Tydzień 3: Lewitt i Polska wreszcie zaczynają grać

W Izraelu przewodniczący Knesetu Mickey Levy postanowił nie tworzyć ponownie izraelsko-polskiego parlamentarnego komitetu przyjaźni.

„Ustawa antyrestauracyjna, która ogranicza prawa własności ofiar Holokaustu, to rabunek w ciągu dnia, który psuje pamięć o Holokauście” – powiedział. „Decyzja Polski o wprowadzeniu tego niemoralnego prawa wpływa na przyjazne i dwustronne stosunki między Izraelem a Polską”.

Stany Zjednoczone naciskają na Polskę, by zniosła prawo.

„Jesteśmy głęboko zaniepokojeni tym, że polski parlament uchwalił dziś prawo ograniczające proces dla ocalałych z Holokaustu i ich rodzin oraz innych nieżydowskich i nieżydowskich właścicieli mienia w celu odzyskania mienia, które zostało sprzeniewierzone w czasach komunizmu w Polsce”. nalegał, by Duda nie wysyłał.