29 marca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska twierdzi, że UE uruchomiła siódme embargo na Rosję w środku wojny

Polska twierdzi, że UE uruchomiła siódme embargo na Rosję w środku wojny

Unia Europejska rozpoczęła prace nad siódmym embargiem na Rosję – poinformowało 4 czerwca polskie MSZ. Według polskiego ministra spraw zagranicznych Pavla Zaplonsky’ego ograniczenia te mają poszerzyć listę banków, które zakłócą i ograniczą dostawy rosyjskiego gazu. Z Międzynarodowego Funduszu Walutowego SWIFT. Sankcje będą miały wpływ na Gazprombank. Powiedział, że Rosja powinna zakazać technologii, które mogłyby być wykorzystywane w przemyśle i skonfiskować wszystkie rosyjskie aktywa w UE.

Pavel Zaplonsky powiedział: „Sankcje powinny być jeszcze surowsze – w kontekście nadal sprzedaży gazu przez Rosję, w kontekście odłączenia wszystkich rosyjskich banków od systemu SWIFT. Mówię głównie o Gazprombanku”.

1 kwietnia prezydent Rosji Władimir Putin polecił, aby opłaty za dostawy rosyjskiego gazu do „nieprzyjaznych” krajów były dokonywane w rublach. Moskwa powiedziała, że ​​potrzebuje kont rublowych w Gazprombanku. Niektóre kraje, w tym Bułgaria, Polska i Finlandia, odmówiły zapłaty w ramach nowego systemu, co skłoniło Rosję do odcięcia dostaw gazu. 3 czerwca Unia Europejska oficjalnie ratyfikowała szósty zestaw sankcji wobec Rosji.

Sankcje UE wobec Rosji

Do tej pory państwa członkowskie UE importowały z Rosji 2,2 mln baryłek (bpd) ropy naftowej i 1,2 mln baryłek ropy dziennie. Raporty sugerują, że wraz ze wzrostem cen ropy każdego dnia Rosja zarabia ponad milion dolarów. Z wyjątkiem około dwóch trzecich całości, kraje UE podjęły decyzję o zakazie importu ropy z Rosji drogą morską.

Obecnie nadal importują rosyjską ropę rurociągami. Będzie to korzystne dla takich krajów jak Węgry i Słowacja. Jednak Niemcy i Polska, które importują rosyjską ropę rurociągiem, zapowiedziały, że przestaną to robić do końca tego roku.

Według przewodniczącej UE Ursuli von der Leyen, spowoduje to zasadniczo zmniejszenie unijnego importu ropy z Rosji o 10% lub 11%. Unia Europejska (UE) zapowiedziała, że ​​do sierpnia zawiesi import węgla z Rosji. Jednak UE nie jest zainteresowana nakładaniem ograniczeń na rosyjski gaz, ponieważ około 40% swojego zapotrzebowania na gaz jest uzależniona od Rosji. Co więcej, koalicja obiecała w marcu zmniejszenie importu gazu o dwie trzecie w ciągu roku, ale nie podjęto dalszych działań.

READ  Organ wykonawczy UE bada, czy Polska i Węgry powinny otrzymać unijne pieniądze

Zdjęcie: A.P.

Śledź wszystkie wiadomości i nagłówki dotyczące wojny rosyjsko-ukraińskiej Aktualizacje na żywo dotyczące wojny rosyjsko-ukraińskiej