10 czerwca, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska stawia na nową wspólnotę gospodarczą z Rumunią, Ukrainą – EURACTIV.com

Swoje nadzieje na zbudowanie nowej wspólnoty gospodarczej w Europie Środkowo-Wschodniej z udziałem Rumunii i Ukrainy premier Mateusz Morawiecki wyraził we wtorek w Bukareszcie, gdzie skrytykował też potężne mocarstwa zachodnie za wieloletnie podkopywanie regionu.

Podczas polsko-rumuńskich konsultacji międzyrządowych w Bukareszcie Morawiecki podkreślił, że kluczem do lepszego słyszenia głosu regionu jest współpraca między Polską a Rumunią.

„Nie możemy postrzegać UE jako czegoś, na co trzeba uważać, zawsze niosąc najlepsze rozwiązania w walizce do Bukaresztu czy Warszawy” – powiedział. TVP Nadawca publiczny.

W swoim przemówieniu Moravici pochwalił także swojego rumuńskiego odpowiednika i prezydenta kraju za prowadzenie polityki mającej na celu jedność, integrację i efektywność między obydwoma krajami.

Według polskiego premiera kraje regionu były wykorzystywane przez potężne państwa na Zachodzie i Wschodzie, a kiedy region po upadku komunizmu po raz pierwszy zwrócił się ku kapitalizmowi, „Zachód wykorzystał nas do własnych celów”.

W zeszłym tygodniu Morawiecki przedstawił swoją wizję przyszłości Europy w przemówieniu na Uniwersytecie w Heidelbergu w Niemczech.

„Nic nie może lepiej chronić wolności narodów, ich kultury, ich bezpieczeństwa społecznego, gospodarczego, politycznego i militarnego niż państwa narodowe” – powiedział Morawiecki, dodając, że „inne systemy to iluzje lub utopie” i ostrzegł przed konfederacją UE.

Premier Polski sprzeciwia się członkostwu w UE, krytykuje Brukselę

Premier Polski Mateusz Morawiecki przedstawił swoją wizję przyszłości Europy w przemówieniu na niemieckim Uniwersytecie w Heidelbergu, podkreślając rolę suwerennych państw narodowych w porównaniu z federacją europejską.

Konserwatywny polski rząd prowadzi…

Nowe społeczeństwo gospodarcze

Morawiecki zasugerował też, że Polska i Rumunia powinny rozwijać współpracę w trójkącie z Ukrainą, co pomogłoby w poprawie inwestycji i wojskowych planów strategicznych na przyszłość oraz stworzeniu „nowej wspólnoty gospodarczej w Europie Środkowo-Wschodniej”.

Dla rumuńskiego premiera Nicolae Ciucă rok 2022 był „owocny dla polsko-rumuńskiej społeczności biznesowej”, ponieważ wymiana handlowa między krajami osiągnęła 11 mld euro, co oznacza wzrost o 20% w porównaniu z 2021 r.

READ  Polska pokonała Szwecję 2-0 w kwalifikacjach

Polska delegacja przybyła do Rumunii we wtorek. Oprócz Morawieckiego w konsultacjach wzięli udział także ministrowie spraw zagranicznych, obrony, spraw europejskich i kultury.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)