25 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska przygotowuje plan ewakuacji swoich dyplomatów z Kijowa

W obliczu pogarszającej się sytuacji na Ukrainie, Polska w piątek zapewniła, że ​​kraj przygotował plan, aby: ewakuują swoich dyplomatów z Kijowa, podała agencja informacyjna Sputnik. Powołując się na rozmowę polskiego wiceministra spraw zagranicznych Marcina Przydacza z Polskim Radiem, rosyjska agencja informacyjna poinformowała, że ​​lider wyjaśnił stanowisko kraju w sprawie trwającego napięcia między Moskwą a Kijowem. Ponadto Przydacz powiedział, że ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta, ale dodał, że Polska prawdopodobnie ewakuuje swoich dyplomatów.

„W tej chwili nie ma takiej decyzji w sprawie ewakuacji polskich dyplomatów. Jednocześnie nie będę ukrywał, że mamy już sformułowane strategie i jakiś czas temu studiowaliśmy w MSZ przeróżne procedury, jesteśmy w kontakcie, aby nie natrafić na niespodzianki. Jednocześnie na tym etapie nie ma takiego rozwiązania – cytuje słowa Przydacza Sputnik.

Warto zauważyć, że Polska jest członkiem Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, zwanej też Sojuszem Północnoatlantyckim i posiada największe przedstawicielstwo dyplomatyczne na Ukrainie. Należy tutaj wspomnieć, że na początku ubiegłego tygodnia kilka krajów, w tym Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Kanada, skierowało swoich dyplomatów do opuszczenia Ukrainy w obliczu rosnącego strachu przed inwazją. Jednak szef unijnej polityki zagranicznej Josep Borrell wyjaśnił w poniedziałek, że unijni dyplomaci nie opuszczą Kijowa. Według raportu autorstwa SputnikBorrell miał dyskutować z sekretarzem stanu USA Anthonym Blinkenem w sprawie nagłej decyzji o ewakuacji niektórych dyplomatów z Ukrainy. „Nie zrobimy tego samego, ponieważ nie znamy konkretnych powodów, ale sekretarz Blinken nas poinformuje i nie musimy dramatyzować, jeśli chodzi o negocjacje, nie sądzę, że odejdziemy Ukraina ”, Sputnik cytowany przez Borrella jako wypowiedź przed radą do spraw zagranicznych UE.

Wielka Brytania ewakuowała też swoich dyplomatów z Ukrainy

To samo poszli także dyplomaci Wielkiej Brytanii. W rozmowie z BBC urzędnik ambasady powiedział, że brytyjscy dyplomaci opuszczają kraj jako środek ostrożności i dodał: „Uważa się, że w ciągu ostatnich 24 godzin w Kijowie nie wydarzyło się nic konkretnego”. Warto wspomnieć o raporcie opublikowanym przez amerykański wywiad, w którym twierdzi się, że Putin naciska na jednego lacha wojska rosyjskie w pobliżu granicy z Ukrainą i podobno poczyniły wszelkie przygotowania do „ataku na Ukrainę”. Prezydent Rosji Władimir Putin wielokrotnie jednak zaprzeczył tym twierdzeniom.

READ  Liderzy LG i Hanwha przyjadą do Polski z Yoon

Zdjęcie: Twitter / @ Marcin_Przydacz / AP