19 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska przygotowuje mechanizm zakazu wiz turystycznych dla Rosjan w okresie wojny na Ukrainie

Polska przygotowuje mechanizm zakazu wiz turystycznych dla Rosjan w okresie wojny na Ukrainie

Polska ogłosiła w niedzielę 14 sierpnia, że ​​pracuje nad planem zakazu wjazdu do kraju obywateli Rosji na podstawie wiz turystycznych na rzecz Estonii, Finlandii, Czech i innych państw członkowskich UE. Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawczyk powiedział Polskiemu Radiu, że Polska popiera dalsze sankcje ogólnounijne i zakaz rosyjskiej turystyki, próbując ukarać Federację Rosyjską za inwazję na Ukrainę. Chociaż Warszawa zgodziła się na hurtowe zawieszenie reżimu wizowego dla obywateli Federacji Rosyjskiej, kluczowi członkowie UE są temu przeciwni, powiedział Vavzyk.

„Główne państwa członkowskie, w tym Niemcy, Francja i Holandia, są temu przeciwne. W związku z tym, że nie da się przezwyciężyć sprzeciwu tych krajów w sprawie zawieszenia umowy o ułatwieniach wizowych dla obywateli Federacji Rosyjskiej, Polska poszukuje nowego rozwiązania – powiedział polskiemu nadawcy Wawczyk.

Polska od tygodni negocjuje zakaz wizowy w całej UE do Rosji

Według polskiego ministra dyplomacja z Moskwą zostanie całkowicie wyeliminowana. Powiedział, że Polska od kilku tygodni prowadzi negocjacje w tej sprawie z niektórymi państwami członkowskimi. Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy i Słowacja zgodziły się na nałożenie takiego całkowitego zakazu na rosyjskich turystów. „Oczekuje się, że decyzja w sprawie zakazu wizowego nastąpi w najbliższych tygodniach” – dodał. Ministrowie spraw zagranicznych UE mają odbyć spotkanie pod koniec sierpnia, aby omówić możliwe ograniczenia wizowe dla obywateli Rosji.

Czechy, które obecnie sprawują rotacyjną prezydencję w UE, w tym tygodniu poparły propozycję zakazu rosyjskich wiz turystycznych w całej UE. „Płaskie zawieszenie rosyjskich wiz przez wszystkie państwa członkowskie UE może być kolejnym bardzo skutecznym środkiem odstraszającym” – powiedział w oświadczeniu czeski minister spraw zagranicznych Jan Lipowski. Trzy kraje UE, Estonia, Łotwa i Finlandia, naciskały na spotkanie, aby zakazać obywatelom Rosji podróżowania do państw członkowskich drogą lądową, co wykorzystali oni pomimo zakazu podróży lotniczych.

READ  Polska otrzyma od Niemiec rakiety Patriot

Najwyższy dyplomata Estonii Urmas Reinsalu wezwał Radę UE pod przewodnictwem Republiki Czeskiej do wdrożenia planu. Lipowski zapowiedział, że umieści tę propozycję w porządku obrad nieformalnego spotkania ministrów spraw zagranicznych UE zaplanowanego na 31 sierpnia w Pradze.