30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska przestaje wysyłać broń na Ukrainę w obliczu wojny zbożowej – mówi Warszawa – Politico

Polska przestaje wysyłać broń na Ukrainę w obliczu wojny zbożowej – mówi Warszawa – Politico

Polski premier Mateusz Morawiecki ogłosił w środę, że Warszawa zaprzestała dostaw broni do Kijowa i zamiast tego skupia się na samodzielnym zbrojeniu w związku ze sporem dotyczącym eksportu produktów rolnych na Ukrainę.

„Nie przekazujemy już broni Ukrainie, bo teraz uzbrajamy Polskę w nowocześniejszą broń” – powiedział Morawiecki w przemówieniu. wygląd W polskiej telewizji Polsat według Europejska Prawda. „Jeśli nie chcesz znajdować się w defensywie, musisz mieć czym się bronić” – dodał, podkreślając, że ten krok nie zagrozi bezpieczeństwu Ukrainy.

Krótkie uwagi Morawieckiego pojawiły się w związku ze wzrostem napięcia między Kijowem a Unią Europejską w zeszłym tygodniu po tym, jak Komisja Europejska podjęła decyzję o zezwoleniu na sprzedaż ukraińskiego zboża w całym bloku, kończąc tym samym ograniczenia w imporcie zboża, które pięć wschodnich krajów UE pierwotnie miało chronić swoich rolników przed konkurencją .

Polska, Węgry i Słowacja odpowiedziały na posunięcie Komisji, nakładając jednostronny zakaz importu ukraińskiego zboża, co stanowi wyraźne naruszenie zasad rynku wewnętrznego UE. Kijów odpowiedział, składając pozwy przeciwko trzem krajom należącym do Światowej Organizacji Handlu.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski we wtorek delikatnie zawoalował zamach na tych, którzy egzekwują embargo na zboża, mówiąc Zgromadzeniu Ogólnemu ONZ: „Niepokojące jest obserwowanie, jak niektórzy w Europie, niektórzy z naszych przyjaciół w Europie, ucieleśniają solidarność w teatrze politycznym – tworząc „thriller” o ziarnach. Może się wydawać, że odgrywają własną rolę, ale w rzeczywistości pomagają utorować drogę przedstawicielowi Moskwy”.

Choć Zełenski nie wymienił konkretnie Polski, Warszawa w odpowiedzi wezwała ambasadora Kijowa przy MSZ.

Morawiecki także wcześniej wydał „ostrzeżenie” dla „władz ukraińskich”. Polsat twierdzi„Jeśli będą chcieli w ten sposób eskalować konflikt, do zakazu importu do Polski dodamy dodatkowe produkty. Władze ukraińskie nie rozumieją, jak destabilizujący jest polski przemysł rolny.”

READ  Niemieccy wyborcy mieszają się w ocenie sojuszu Schulza w wyborach regionalnych

Polska jest w trakcie kampanii o wysoką stawkę przed wyborami w przyszłym miesiącu, podczas których prawicowy rząd Prawa i Sprawiedliwości będzie walczył o reelekcję. Choć Warszawa początkowo wspierała kampanię na rzecz Kijowa w odparciu rosyjskiej inwazji, to pełne poparcie osłabło, gdy stały się wyraźniejsze konsekwencje wspierania Ukrainy dla jej rolników.