Dwa lata po inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę krajobraz europejski został całkowicie przekształcony przez exodus ukraińskiej diaspory.
Według Unii Europejskiej ok 4,2 mln Ukraińców Obecnie otrzymują tymczasową ochronę w krajach UE, która zapewnia im pozwolenia na pobyt, prawa do pracy oraz dostęp do opieki zdrowotnej i edukacji.
Najwięcej jest w Niemczech, gdzie według stanu na listopad 2023 r. mieszka 1,2 mln Ukraińców. Co zaskakujące, druga co do wielkości liczba uchodźców (960 tys.) znajduje się w Polsce. Nie ma znaczącej historii przyjmowania przymusowych imigrantów.
W tygodniach następujących po inwazji Rosji na pełną skalę w lutym 2022 r. Polska natychmiast otworzyła swoje granice i stała się głównym odbiorcą ukraińskich uchodźców. Przez Maj 2022Polską granicę przekroczyło 3,5 mln Ukraińców, czyli 53% wszystkich osób, które opuściły kraj.
Wielu wróciło na Ukrainę lub osiedliło się gdzie indziej, ale wielu pozostało. Dlaczego Polska jest tak otwarta na tak dużą liczbę migrantów – i jak długo mogą oni przebywać?
Dlaczego Polska?
Bez wątpienia pomogła duża liczba uchodźców Granica 530 km Oba kraje podzielają Ale Ukraina i Polska tak Bardzo częste. Oni dzielą się Złożona, przeplatająca się historia Wojny regionalne, wzajemne konflikty i nieporozumienia historyczne Podobieństwa językowe i kulturowe i doświadczenia z pierwszej ręki rządów komunistycznych.
Podczas przemian demokratycznych w Polsce po 1989 r. imigranci z Ukrainy stali się ważną częścią siły roboczej. Następnie w 2014 roku na wschodzie Ukrainy wybuchł konflikt z prorosyjskimi separatystami. i wydalił ukraińskich imigrantów do Polski.
Przed inwazją rosyjską w 2022 roku w Polsce mieszkało około 2 milionów obcokrajowców – Około 1,35 miliona z nich to Ukraińcy. Ci Ukraińcy byli w większości robotnikami płci męskiej Duży popyt na pracę W kraju o starzejącej się i kurczącej się sile roboczej.
Biorąc pod uwagę tę historię migracji, sugeruje to powód, aby Polska po inwazji okazała solidarność z Ukraińcami. Duża diaspora ukraińska jest już zaznajomiona z życiem w Polsce zaoferował pomoc Kiedy przybyli, byli uchodźcami – głównie kobietami z dziećmi.
To spontaniczne powitanie i wsparcie zapewnili także zwykli obywatele Polski i lokalne organizacje pozarządowe. Otworzyli także swoje domy dla uchodźców Pomógł im znaleźć (lub otrzymać ofertę) zatrudnienia. Wsparcie społeczne było bezprecedensowe.
Co wzbudziło tak wielką sympatię opinii publicznej? Kiedy było ich trochę Motywacja Poprzez wcześniejsze kontakty z imigrantami, Pamięć zbiorowa Ważna była także inwazja i okupacja radziecka.
W miarę przeciągania się wojny część Polaków zaczyna martwić się wpływem uchodźców na finanse i służbę zdrowia kraju. Poparcie społeczne było niemal powszechne (94%). Przyjęcie uchodźców z Ukrainy w marcu 2022 rWe wrześniu 2023 r. spadł do 65%.
Przeczytaj więcej: Polska hojność zaostrza długoterminowe nastroje antyimigranckie wobec ukraińskich uchodźców
Znacząca zmiana ze strony rządu
Polski rząd również szybko to przyjął Ustawa celowa Przyznała Ukraińcom status tymczasowej ochrony i dostęp do tych samych usług finansowanych ze środków publicznych, co Polakom, takich jak prawa socjalne i pracownicze. W tym własność biznesowa. Prawo to zakorzeniło się w 2001 roku Dyrektywa UE w sprawie tymczasowej ochronyWdrożono go po raz pierwszy po inwazji.
Do grudnia 2023 r. Ponad 1,64 mln Ukraińców Najwięcej w Europie Wschodniej – złożyło wniosek o azyl lub tymczasową ochronę w Polsce. Ich poziom bezpieczeństwa był Niedawno przedłużony Do 30 czerwca br. przewidywane jest dalsze przedłużenie.
Było to zaskakujące posunięcie ze strony prawicowego, antyimigracyjnego, populistycznego rządu kierowanego przez Partię Prawo i Sprawiedliwość. Przecież to jest ten sam polski rząd UE nie wdraża programu relokacji Reakcja na europejski kryzys migracyjny w latach 2015–2016. Sąsiednia Białoruś odpowiedziała siłą wywołał kolejny kryzys W 2021 r. Polska wysłała do swoich granic setki migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki.
Uważamy, że tę rozbieżność można wytłumaczyć przestrzeganiem obowiązujących wówczas przez rząd kryteriów przyjmowania ukraińskich uchodźców. Uważano ich za „prawdziwych” uchodźców (na przykład kobiety, dzieci i osoby starsze, które uciekły przed wojną) i łączyły je cechy kulturowe z Polakami.
Ta reakcja otwartych drzwi kontrastowała z wcześniejszą retoryką prawicowych polityków i mediów promujących uchodźców spoza Europy. Zagrożenie dla bezpieczeństwa i A Grożenie „innym”. Wymuszone na rządzie kwotami UE.
Wielkie możliwości poza granicami Polski
Ponieważ ukraińscy uchodźcy posiadają obecnie różne pozwolenia na pobyt, dzięki nadanemu przez UE statusowi tymczasowej ochrony, mogą z łatwością przekraczać granice. Było ich więcej 17 milionów skrótów Po inwazji prawie 14,7 mln przeszło w drugą stronę, z Ukrainy do Polski.
W okresie od sierpnia 2022 r. do czerwca 2023 r. niektóre 350 000 ukraińskich uchodźców Opuścił Polskę i udał się do innych krajów. Zainspirowani tymi historiami do Niemiec przesiedlono około 100 000 osób Lepsze płace i świadczenia socjalne.
Biorąc pod uwagę ich dużą mobilność, okaże się, ilu ukraińskich imigrantów zdecyduje się pozostać w Polsce. Ważna jest umiejętność pracy. W 2022 r. prowadzone jest badanie dotyczące wskaźnika zatrudnienia ukraińskich uchodźców w Polsce 65% – Najwyższy dla ukraińskich migrantów w Europie. Rok później nieco spadło 62%.
Według innych polskich badań, pomiędzy 48% I 70% ukraińskich uchodźców posiada wykształcenie wyższe.
Jednakże, Podobnie jak inne kraje OECDWielu Ukraińców w Polsce pracuje poniżej swoich kwalifikacji.
O Połowa to uchodźcy Z badania wynika, że w 2023 roku będzie ich bez pracy dwukrotnie więcej niż w roku poprzednim. Tylko 7,7% stwierdziło, że nie podejmie pracy poniżej swoich kwalifikacji, wobec 20% rok wcześniej.
Przeczytaj także: Ukraina: dobrzy, źli i najlepsi uchodźcy
Czy wrócą do domu?
Jednak to, czy uchodźcy ostatecznie powrócą na Ukrainę, zależy od kilku czynników. Badania wskazują na plusy 39% Imigranci chcą pozostać w Polsce na stałe lub na dłuższy okres. The Główne powody Należą do nich zdolność do pracy i utrzymania siebie i swojej rodziny, satysfakcja z pracy, postrzeganie dzieci i lepsze warunki mieszkaniowe.
Choć coraz więcej Ukraińców nabywa znajomość języka polskiego, wymagane jest trzecie oświadczenie Pomoc w znalezieniu formalnego szkolenia językowego i zatrudnienia.
To, jak Polska zareaguje na te potrzeby, będzie miało wpływ na to, czy ukraińscy uchodźcy będą mile widziani w pozostaniu i dalszej integracji z polskim społeczeństwem, szczególnie pod rządami nowo wybranego, bardziej liberalnego polskiego rządu.
More Stories
Polski premier Donald Tusk radzi patronom Nord Stream, aby „zachowali spokój”
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com