14 października, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

„Polska oferuje możliwość eksportu sycylijskich pomidorów”

„Polska oferuje możliwość eksportu sycylijskich pomidorów”

W 2019 roku w Polsce było 2102 ha szklarni, produkujących 677 tys. ton zbóż. Pomidory szklarniowe uprawiane są przez cały rok – połowa z nich (1037 ha) w prawdziwych szklarniach, a reszta z polietylenu typu „włóknina”. Prace żniwne prowadzone są głównie od maja do października. Liczby te zostaną omówione podczas Sympozjum Pomidorowego Comiso w dniach 29-30 października 2021 r. Omówione zostaną również potencjalne możliwości eksportowe dla produkcji włoskiej. To już czwarta edycja wydarzenia organizowanego przez Agricilia Publishing i obejmuje dwa dni spotkań, konferencji oraz przestrzeń wystawienniczą poświęconą produkcji sycylijskiej.

Krajem partnerskim na rok 2021 jest Polska. Dzięki obecności Bartolomieja Majdy, konsultanta największych polskich sieci handlowych, w tym Biedronki i Auchan Polska, będziesz mógł poznać preferencje polskich konsumentów, krajową produkcję, najnowsze trendy biznesowe i potencjał eksportowy dla sycylijskich producentów.

Choć wymagane są znaczne inwestycje w nowoczesne technologie, w ciągu ostatnich kilku lat oświetlenie sztuczne staje się w Polsce coraz bardziej popularne. W Polsce najczęściej uprawianymi odmianami pomidorów różowych w środowiskach chronionych są najbardziej popularne na rynku krajowym są pomidory mięsne, pomidory koktajlowe oraz odmiana pomidorów koktajlowych (żółte, czekoladowe).

Ostatnie trzy lata były bardzo różne ze względu na ostatnie zmiany, zwłaszcza podczas epidemii Govit-19. Wbrew pozorom rok 2020 był dla rolników dobrym rokiem, charakteryzującym się wzrostem konsumpcji produkcji krajowej, gdyż nie można jej importować z Hiszpanii, Holandii i Turcji.

W ubiegłym roku faktycznie nastąpił znaczny wzrost cen energii elektrycznej, nawozów, paliwa (ogrzewanie szklarni w Polsce odbywa się za pomocą węgla) i gazu, nieopłacalnych przez pomidory. Sytuacja pogarsza się z dnia na dzień, ale rolnicy nie zmienili modeli produkcji do 2022 roku. Oczekuje się, że koszty produkcji podwoją się, a import z Hiszpanii i Turcji wzrośnie, gdy ich klimat stanie się bardziej sprzyjający. Na zakupy detaliczne silnie wpłynie także wzrost cen energii, który obciąży produkcję krajów zimnych na rzecz krajów śródziemnomorskich i umożliwi eksport.

READ  Turcja i Polska sprzeciwiają się Gilasowi