21 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska mówi, że zamknie granice dla pojazdów ciężarowych z Białorusi i Rosji

Polska mówi, że zamknie granice dla pojazdów ciężarowych z Białorusi i Rosji

WARSZAWA (Reuters) – Polska zamknie do odwołania swoją wschodnią granicę dla pojazdów ciężarowych zarejestrowanych na Białorusi iw Rosji, zgodnie z projektem rozporządzenia opublikowanym w piątek przez MSW.

Posunięcie to ma miejsce, gdy białoruski sąd podtrzymał wcześniejszą decyzję skazującą urodzonego w Polsce dziennikarza na osiem lat więzienia, podsycając napięcia między dwoma krajami, podsycane częściowo przez rosyjską inwazję na Ukrainę.

Zgodnie z uzasadnieniem regulacyjnym decyzja jest niezbędna do „zapewnienia bezpieczeństwa publicznego”.

Choć w rozporządzeniu granicznym nie wspomniano o sprawie uwięzionego dziennikarza Andrzeja Poczobuta, to minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński poinformował na Twitterze, że w wyniku orzeczenia na listę sankcyjną trafi kilkuset białoruskich urzędników.

Polska wcześniej zamknęła niektóre przejścia graniczne z Białorusią po uwięzieniu Poksoputa i wydaleniu polskich dyplomatów przez Mińsk.

W piątek nie udało się od razu uzyskać komentarza białoruskiego MSZ.

Białoruś już wcześniej nazywała polskie decyzje o zamknięciu przejść granicznych nieracjonalnymi i niebezpiecznymi, zarzucając Warszawie powodowanie długich opóźnień i brak realizacji umów dwustronnych.

Polska była kluczową przystanią dla przeciwników prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki, a Warszawa stała się jednym z najzagorzalszych zwolenników Kijowa od czasu inwazji głównego sojusznika Białorusi na Ukrainę w lutym 2022 roku.

Polska oskarża Białoruś o sztuczne wywołanie kryzysu migracyjnego na granicy poprzez sprowadzanie ludzi z Bliskiego Wschodu i Afryki i próby przepychania ich przez granicę.

Choć liczba migrantów w 2021 r. jest niższa niż w szczytowym momencie kryzysu, to polska straż graniczna codziennie zgłasza dziesiątki prób nielegalnego wjazdu do Polski.

(Reportaż Alana Charlisha i Anny Gober; montaż autorstwa Hugh Lawsona)

Zastrzeżenie: Ten raport został wygenerowany automatycznie z serwisu informacyjnego Reuters. ThePrint nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

READ  Activision uruchamia w Polsce studio gier Elsewhere Entertainment