13 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska ma ambitny plan klimatyczny, który nie łamie obietnic wyborczych – mówi urzędnik

Polska ma ambitny plan klimatyczny, który nie łamie obietnic wyborczych – mówi urzędnik

(c) Prawa autorskie Thomson Reuters 2024

WARSZAWA (Reuters) – Polska nie porzuciła swoich ambicji klimatycznych, powiedział w środę jeden z najwyższych urzędników po przedłożeniu Komisji Europejskiej przez rząd planu klimatyczno-energetycznego, który obniża cel dotyczący zielonej energii w porównaniu z obietnicą przedwyborczą.

Sojusz Obywatelski, największa grupa w obozie rządzącym, zakwestionowała wybory z 15 października, w których zadeklarowała dążenie do osiągnięcia do 2030 roku 65–70% wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii.

Jednak Narodowy Plan na rzecz Energii i Klimatu z 29 lutego, który Warszawa przedstawiła Brukseli, zakłada, że ​​do końca dekady udział energii odnawialnej w miksie elektroenergetycznym będzie wynosił 50%.

Wiceminister klimatu Miłosz Motyka powiedział parlamentowi, że Polska musi przesłać podstawową wersję planu zamknięcia postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego wszczętego przez Brukselę przeciwko Warszawie za niezłożenie dokumentu w terminie do czerwca 2023 roku.

„Ta ambitna wersja obejmuje duży udział zielonej energii i nie odchodzimy od naszych ambicji klimatycznych” – powiedziała Motika reporterom.

Jak podał rząd w dokumencie, aktualizacja planu „z dodatkowymi środkami” zostanie przedstawiona w połowie roku.

W zeszłym roku Prawo i Sprawiedliwość (PiS) podczas swoich ośmioletnich rządów głosowało za zablokowaniem rozwoju morskiej energetyki wiatrowej i zobowiązała się związkom zawodowym do wprowadzenia zakazu wydobycia węgla do 2049 roku. W 2023 roku wyprodukowano prawie 24% energii elektrycznej w Polsce. na zasobach odnawialnych.

Nowy rząd planuje liberalizację przepisów dotyczących energetyki wiatrowej, co zdaniem ekspertów podwoi obszar dostępny dla deweloperów farm wiatrowych.

(Reportaż: Marek Strelecki, redakcja: William McLean)

Zastrzeżenie: Ten raport został wygenerowany automatycznie z serwisu informacyjnego Reuters. ThePrint nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich treść.