20 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska kwestionuje stanowisko Węgier w sprawie wojny rosyjsko-ukraińskiej;  'Nie rozumiemy …’

Polska kwestionuje stanowisko Węgier w sprawie wojny rosyjsko-ukraińskiej; 'Nie rozumiemy …’

Wojna rosyjsko-ukraińska z siłami okupacyjnymi we wschodniej i południowej Ukrainie trwa już ponad dwa miesiące, a przepaść między Polską a Węgrami dodatkowo poszerzyła podejście Budapesztu do Rosji. Warszawa w sobotę ostro skrytykowała Węgry za stanowisko wobec kryzysu ukraińskiego. Szef gabinetu Prezydenta RP Paves Środ w wywiadzie telewizyjnym powiedział: „Nie rozumiemy stanowiska Węgier w sprawie wojny na Ukrainie”.

„Uważamy je za błąd” – powiedział w wywiadzie dla Washington Post Paweł Szrot.

Komentarze Szrota pojawiły się zaledwie kilka dni po tym, jak węgierski minister spraw zagranicznych Peter Sigardo powiedział, że kraj nie poprze żadnych ograniczeń dotyczących rosyjskiej ropy i gazu, pomimo nasilających się ataków Moskwy na Ukrainę. To mówi Niezależny, 20 kwietnia Sizzardo powiedział, że kryzys na Ukrainie nie wpłynął na import z Rosji do jego kraju. Sprzeciwił się także planowi embarga energetycznego wobec Moskwy. Minister spraw zagranicznych Węgier powiedział, że kary dotyczyły nie tylko ropy i gazu, ale także współpracy nuklearnej z Rosją, w szczególności dostaw paliwa dla węgierskiej elektrowni jądrowej Box. Urban jest wieloletnim sojusznikiem prezydenta Rosji Władimira Putina. Potępił jednak okupację Ukrainy przez Rosję. Mimo to, wbrew unijnym sankcjom, Budapeszt zgodził się płacić za rosyjski gaz w rublach za pośrednictwem Gasprombanku.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że w pierwszych dniach wojny prezydent Polski Andrzej Duda oskarżył Węgry za brak wsparcia Kijowa i poleganie na dużym rosyjskim imporcie energii. Oba kraje są podzielone w kwestii ewentualnych sankcji UE na rosyjską energetykę. Choć premier Węgier Viktor Orban określa sankcje energetyczne jako „czerwoną linię” za podnoszenie cen paliw w jego kraju, Polska wielokrotnie wzywała UE do nałożenia sankcji na import rosyjskiej ropy.

Polska dostarcza na Ukrainę 200 czołgów T-72

Wraz z nasileniem się wojny rosyjskiej na wschodniej Ukrainie Polska nadal wspierała swoich sąsiadów. Według Radiowej Agencji Informacyjnej (IRA) 29 kwietnia Warszawa udzieliła Ukrainie nowej pomocy wojskowej, w tym ponad 200 czołgów T-72. Mówi się, że jest to druga partia czołgów T-72 z czasów sowieckich; Pierwsza dostawa została przesunięta kilka tygodni temu.

READ  Śmierć kobiety w ciąży wywołała kontrowersje wokół zakazu aborcji w Polsce

Polska od początku wojny prowadzi kampanię na rzecz zaostrzenia sankcji wobec Rosji. Warszawa przyjęła tysiące Ukraińców ubiegających się o azyl od początku rosyjskiej inwazji 24 lutego. ONZ w Polsce Według Centrum ds. Uchodźców na dzień 6 kwietnia w Krakowie, drugim co do wielkości kraju Polski, mieszka co najmniej 150 000 Ukraińców. Miasto.

Tymczasem 23 kwietnia Polska i Kijów podpisały memorandum o zacieśnieniu współpracy w sektorze kolejowym i zwiększeniu ruchu towarowego, aby Ukraina mogła przewozić niezbędne towary.

(Zdjęcie: AP)