6 października, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska kurczy elektrownie jądrowe: Nowa energetyka jądrowa

22 grudnia 2021

Nadmorskie miasta Lubiatów i Kopalino w polskiej gminie Choczewo zostały wybrane jako preferowane miejsce budowy największej elektrowni jądrowej w kraju.

Lubiatowo-Gopalino to obszar przybrzeżny, a Żarnowiec nad jeziorem (Zdj.: PEJ)

Wybór został ogłoszony przez Polskie Elektrownie Jadrowe (PEJ), agencję rządową, która prowadzi politykę modernizacji sześciu reaktorów w wielu lokalizacjach do 2040 roku.

PEJ, przy wsparciu Jacobs jako Doradcy Technicznego, od 2017 roku prowadzi szeroko zakrojone badania środowiskowe i lokalizacyjne w regionie. Możliwy rozwój energetyki jądrowej w Choczewie jest przedmiotem debaty publicznej od początku realizacji polskiego projektu w 2011 roku. W regionie powstały trzy lokalne centra informacyjne, m.in. w ramach ogólnopolskiej akcji podnoszenia świadomości na temat energetyki jądrowej. Celem było „aby każdy stworzył własną opinię”.

Zakończono „istotne” prace związane z oceną oddziaływania na środowisko – poinformował PEJ, ogłaszając opcję lokalizacyjną. Zauważył, że w trakcie badania opracowano przepisy krajowe i europejskie, co powinno znaleźć odzwierciedlenie w raporcie końcowym. „Dlatego po wejściu w życie znowelizowanych przepisów raport zostanie ukończony w pierwszym kwartale przyszłego roku i przekazany do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska” – poinformował.

Badanie rozpoczęło się od 92 potencjalnych lokalizacji, powiedział PEJ. Zostały one ocenione pod kątem takich czynników, jak „charakterystyka terenu, dostępność wody chłodzącej, obszary objęte wzorcami ochrony przyrody, w tym obszary Natura 2000 oraz istniejące i możliwe do rozbudowy elementy infrastruktury, takie jak sieci energetyczne, drogowe i kolejowe”. (Natura 2000 to zintegrowana sieć chronionych siedlisk w całej Unii Europejskiej.)

Potwierdziło to, że województwo pomorskie jest ogólnie istotne, a szeroko zakrojone badania rozpoczęto zarówno w Lupiato-Gopalino, jak iw Żarnowcu. PEJ powiedział, że lokalizacja Lupiato-Gopalino była „najlepszą drogą dla środowiska i bezpieczną dla ludzi”.

„Chcemy, aby cały proces inwestycyjny w pierwszą w Polsce elektrownię jądrową był od początku przejrzysty, odpowiedzialny i na najwyższym poziomie” – powiedział Tomasz Stępień, prezes PEJ. Powiedział, że „długoterminowa i kompleksowa analiza” możliwości budowy elektrowni jest w ostatnich latach priorytetem dla firmy.

READ  Polska otworzyła ramiona na prawie milion ukraińskich uchodźców, ale czy mogą zostać tam na długo?

Ostatni sondaż PEJ wykazał, że 74 proc. popiera budowę elektrowni jądrowych w Polsce, a 63 proc. mieszkańców Choczewa, Gniewina i Korkowa na budowę obiektów jądrowych na Pomorzu.

Opracowane i napisane przez World Nuclear News