30 marca, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska i Włochy mają dość unijnej biurokracji – mówi premier Morawiecki – Politico

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska i Włochy są „zmęczone dyktatem europejskiej biurokracji” i że oba kraje chcą wspólnie „odnowić UE”.

„Europa ojczyzn, a nie europejskie superpaństwo: obaj możemy się pod tym podpisać” – powiedział Morawiecki włoskiej gazecie w wywiadzie opublikowanym w czwartek. La StampaZapytany o wspólne poglądy Włoch i Polski.

„Polacy i Włosi są zmęczeni dyktatem europejskiej biurokracji i chcą prawdziwej demokracji. Chcemy odnowić UE, wracając do jej założycielskich zasad” We Włoszech urząd objął rząd z czasów II wojny światowej, kierowany przez premier Giorgię Meloni.

Kolejną rzeczą, która łączy oba kraje, jest ich silne poparcie dla Ukrainy, powiedział Morawiecki, dodając, że „neoimperialistyczna polityka Władimira Putina stanowi wielkie zagrożenie nie tylko dla Kijowa, ale dla całej Europy”.

Zapytany przez reportera o przemyślenia na temat komentarzy Meloniego, że pozycje Niemiec i Francji są wyższe niż innych, odpowiedział atakiem na Berlin.

„Już teraz płacimy wysoką cenę w szczególności za błędy niemieckiej polityki, ale jeśli Berlin decyduje o wszystkim, cena [of gas] Będzie więcej” – powiedział, wskazując na politykę energetyczną Niemiec, która została kontrowersyjnie zdominowana przez zależność od rosyjskich dostaw gazu. Zanim Rosyjska inwazja na Ukrainę.

Doszedł jednak do wniosku, że zasada konsensusu jest niezbędna Niektóre państwa członkowskie Utrudnia to unijny proces decyzyjny.

„Albo jest rządy konsensusu, albo tyrania silnych” – powiedział Morawiecki.

READ  C.banker przekonuje, że polskie stopy procentowe mogą spaść, jeśli czwarta fala COVID uderzy mocno