20 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska i Węgry mogą wycofać fundusze unijne na kwestie praw człowieka

Polska i Węgry mogą wycofać fundusze unijne na kwestie praw człowieka

Pojawiły się doniesienia, że ​​Polska i Węgry mogą wycofać pomoc finansową z Unii Europejskiej, aby wywrzeć nacisk na państwa członkowskie, by poprawiły standardy praw człowieka.

Parlament Europejski coraz bardziej naciska na Komisję Europejską, aby wykorzystała swoje uprawnienia do przeznaczenia miliardów euro na pomoc regionalną.

Rządy Polski i Węgier zostały ostro skrytykowane za traktowanie osób LGBTQ+ mieszkających w ich krajach. Węgry niedawno uchwaliły ustawę zakazującą przedstawiania osób LGBTQ+ w wieku poniżej 18 lat w książkach i telewizji, która została potępiona jako „haniebna” przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę van der Leyen.

W Polsce ponad 100 miast i wsi podjęło uchwały na rzecz „stref LGBT-nieideologicznych”. Próbując zakwestionować ich postępowanie, w lipcu unijna władza wykonawcza podjęła kroki prawne przeciwko dwóm państwom członkowskim.

Teraz Czasy finansowe Komisja Europejska stwierdziła, że ​​zachęca się do zawieszenia pomocy regionalnej – lub „funduszy konsolidacyjnych” od krajów. Takie działanie to znaczny wzrost walki między obiema stronami.

Pieniądze są na ogół przeznaczane na niwelowanie nierówności ekonomicznych w Unii Europejskiej. W najnowszym budżecie Unii Europejskiej aż 1 121 mld przypadało na Polskę, a 38 mld na Węgry.

Wysoki rangą dyplomata UE powiedział, że ten ruch będzie „całkowitą zmianą gry” i dodał: „Zasadniczo nie ma prawdziwego talentu. [the commission] Problemy takie jak ten mogą być wykorzystane do zapobiegania synchronizowaniu pieniędzy … które wykraczają poza Rubicon.

Urzędnicy Komisji Europejskiej zastanawiają się, jak można wykorzystać Kartę Praw Podstawowych UE do wpływania na dystrybucję pieniędzy. Muszą już zweryfikować zgodność z kartą przed wypłatą środków.

Said Vera Jurova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. Wartości FT Potraktują te uprawnienia „bardzo poważnie” i dodają: „Teraz pracujemy lokalnie, aby upewnić się, że to działa w praktyce”.

Dodał: „Oznacza to, że pieniądze unijnych podatników powinny być wydawane tam, gdzie te prawa są przestrzegane. Musimy zapewnić, że władze nie dyskryminują. [over] Kto może skorzystać z dofinansowania UE.

READ  Szwecja vs Polska: Lewandowski i Zilinsky zabierają swój kraj do Kataru

Jednak polski minister finansów Tadeusz Koskinski powiedział, że ten ruch był „absurdalny”. Powiedział: „Istnieje duże ryzyko [the commission] Zwrócą przeciwko nim zdanie Polski.

„Jeśli chodzi o ekonomię polityczną, to nigdy się dobrze nie kończy. Co oni myślą, że zamierzają osiągnąć? Czy to Polska przed nimi klęknie? Bzdura”.

Rzecznik węgierskiego rządu powiedział: „Węgierski rząd nie został powiadomiony, formalnie ani nieformalnie, że komisja przeprowadzi takie śledztwo.

„Planowanie wykorzystania funduszy konsolidacyjnych na lata 2021-27 obejmuje obecnie toczące się rozmowy z Komisją. Mamy nadzieję, że będą one kontynuowane w sposób profesjonalny i konstruktywny, a węgierskie plany zostaną wkrótce przyjęte.