19 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska i Niemcy domagają się sankcji UE na rosyjski ropociąg Druszka

Polska i Niemcy domagają się sankcji UE na rosyjski ropociąg Druszka

Warszawa:

Polska zabiega o poparcie Niemiec w nałożeniu unijnych sankcji na polsko-niemiecki odcinek rurociągu Przyjaźń, aby Warszawa mogła w przyszłym roku zrezygnować z zakupu rosyjskiej ropy bez płacenia kar, poinformowały dwa źródła zaznajomione z negocjacjami.

Źródła podały również, że obaj partnerzy byli bliscy zawarcia przez Polskę umowy dotyczącej koordynacji dostaw ropy drogą morską do Niemiec przez Gdańsk i część Drużby, aby ułatwić Polsce zakup rosyjskiej rafinerii Schwedt w Niemczech.

UE zobowiązała się do zaprzestania kupowania rosyjskiej ropy drogą morską od 5 grudnia, ale Drużba jest obecnie zwolniona z sankcji. Stanowi to problem dla polskiego rafinerii PKN Arlen, który ma długoterminowy kontrakt na zakup rosyjskiej ropy rurociągiem i musi płacić kary za złamanie kontraktu.

Jeśli UE nałoży sankcje na Drużbę – lub przynajmniej przyzna jej północną część Polsce i Niemcom – oba kraje mogą bez kary wyjść z rosyjskich zobowiązań importowych.

Południowa część rurociągu zaopatruje Węgry, Słowację i Czechy, które w przeciwieństwie do Polski i Niemiec będą walczyć o dywersyfikację importu ropy. Według źródeł, polskie Ministerstwo Klimatu i niemieckie Ministerstwo Gospodarki są w końcowej fazie memorandum w sprawie logistyki ropy naftowej, które otworzyłoby przepływy poza Rosją i pomogłoby czołowej polskiej rafinerii kontynuować zainteresowanie Schwedt. Niemcy są zdeterminowane, by nie używać rosyjskiej ropy od 2023 roku i pracują nad rozwiązaniem z Polską w celu zabezpieczenia szwedzkich dostaw, powiedziała rzeczniczka ministerstwa gospodarki w Berlinie.

Opublikowano w The Express Tribune, 27 listopadaCz2022.

Lubię to Biznes na Facebooku, Podążaj za nami @TribuneBiz Bądź na bieżąco i dołącz do rozmowy na Twitterze.

READ  Sekret odpadów Polski: Europa igra z ogniem