9 czerwca, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska: Białoruś oskarża Polskę o spowodowanie dużych opóźnień na granicy UE

Białoruś opłata w poniedziałek Polska powodując duże opóźnienie na granicy z Unia Europejska Oskarżył Warszawę o niewykonywanie umów dwustronnych i spowolnienie ruchu ciężarówek.
Polska, zagorzały krytyk najwyższego białoruskiego przywódcy Aleksandra ŁukaszenkiW lutym zamknęła jedno ze swoich głównych przejść granicznych z Białorusią, powołując się na względy bezpieczeństwa. Decyzję Mińsk nazwał „katastrofalną”.
Napięcia między obydwoma krajami gwałtownie pogorszyły się w zeszłym roku po tym, jak Rosja najechała Ukrainę w tak zwanej „specjalnej operacji wojskowej” i wykorzystała terytorium Białorusi jako platformę startową do ataków.
Polska przyjęła milion ukraińskich uchodźców.
„Od piątku przed jedynym dostępnym przejściem granicznym na białorusko-polskiej granicy Kukuriki (Kosłowice) podwoiły swoją wielkość, obecnie w sumie 1000 pojazdów” – poinformował Białoruski Komitet Graniczny w oświadczeniu.
„Głównym powodem jest brak realizacji przez stronę polską umów dwustronnych dotyczących przejazdu ciężarówek” – napisano, oskarżając Polskę o obsłużenie tylko 61% zwykłej liczby ciężarówek przekraczających granicę w weekend.
Polskie służby graniczne nie były od razu dostępne do komentowania.

READ  Łukasz Fabiański przekonuje, że Polska „ma szansę” na mistrzostwo świata, nawet jeśli nie jest „faworytem”.