30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Podatnicy płacą 1 000 000 funtów za zwrot śmieci wyrzuconych nielegalnie w Polsce | Wielka Brytania | Aktualności

W wyniku restrykcyjnych polskich przepisów dotyczących importu odpadów, wycofuje się 1500 ton odpadów, co powoduje, że urzędnicy domagają się właściwej utylizacji odpadów. Agencja Ochrony Środowiska płaci 983 000 prywatnej firmie, aby zajęła się problemem.

Odpady z tworzyw sztucznych, tekstyliów i aluminium zebrane w pięciu różnych miejscach od 2017/18.

Nie wiadomo jeszcze dokładnie, kto wyrzucił śmieci i do tej pory nikt nie złożył sprawy.

Według Agencji Środowiska w pierwszych trzech kwartałach ubiegłego roku Polska była drugim co do wielkości wyjściem UE z Wielkiej Brytanii, po Holandii.

Zgodnie z nowymi przepisami, które wejdą w życie w przyszłym miesiącu, firmy przewożące odpady przez Polskę będą musiały rejestrować swoje inwentaryzacje i przekazywać władzom dane lokalizacyjne.

Podobny system został wprowadzony dla produktów takich jak chemikalia, paliwa i tytoń, aby łapać wpływy z podatków i ograniczać przestępczość.

Wojciech Osset, kierownik ds. księgowości paliw śmieciowych w Polsce, powiedział: „Polskie władze chcą większej kontroli nad eksportem i wysyłają sygnał, że poważnie traktują walkę z przestępstwami przeciwko środowisku.

Brytyjski minister środowiska Joe Churchill przedstawił dziś plany ograniczenia przestępczości związanej z odpadami.

Rząd będzie konsultował się w sprawie nowych środków, w tym zwiększenia kontroli przeszłości firm, które przenoszą lub handlują odpadami.

Uprawnienia regulacyjne zostaną również zwiększone w celu wyłapania nieuczciwych operatorów.
Zgodnie z planami eksport odpadów będzie monitorowany cyfrowo od utylizacji do recyklingu i ponownego wykorzystania.

Czytaj więcej:
Gniew latał w wiosce, gdy zobaczył karawany porzucane na wiejskich drogach

W sezonie 2018/19 Departament Środowiska wykrył przestępstwa związane z odpadami, w tym wyrzucanie much, nielegalne składowanie i nielegalny eksport odpadów, które kosztowały gospodarkę 924 mln.

Pani Churchill powiedziała: „Przestępcy zajmujący się odpadami są całkowicie obojętni na nasze społeczności, środowisko i podatników.

„Zakłóciliśmy tych nieuczciwych operatorów, nadając dodatkowe uprawnienia agencji ochrony środowiska, a teraz prawie 1000 nielegalnych baz odpadów jest zamykanych każdego roku, podczas gdy nasz nowy kolektyw do spraw przestępstw związanych z odpadami z powodzeniem rozbija gangi przestępcze i nielegalnie wyrzuca setki ton niebezpiecznych odpady na wieś.

READ  Indigo nie pozwala nam wspinać się ze zwierzętami: Indianie utknęli w Polsce

„Reforma systemu licencjonowania w znacznym stopniu ograniczy nadużycia systemu i poprawi przejrzystość w nowej obowiązkowej branży monitorowania odpadów cyfrowych oraz ułatwi gospodarstwom domowym weryfikację, czy ich odpady są usuwane zgodnie z prawem”.

Nie przegap:
Putin został otoczony przez Japonię, która dołączyła do Stanów Zjednoczonych [REPORT]
Rishi Sunak został dźgnięty nożem w plecy przez innych Tori [REVEAL]
„Brexit Wielka Brytania wyprzedza rywali z UE” [INSIGHT]

W ubiegłym roku Greenpeace poinformował, że Polska jest trzecim co do wielkości odbiorcą odpadów z tworzyw sztucznych z Wielkiej Brytanii, z 38 000 ton – 7 procent całkowitego eksportu.

Turcja otrzymała 210 000 ton, a Malezja 65 000 ton.

Szacuje się, że w 2018 r. Wielka Brytania wytworzyła 43,9 mln ton odpadów handlowych i przemysłowych (C&I), z czego 37,2 mln ton (85 proc.) wytworzono w Wielkiej Brytanii.

Według najnowszych szacunków Wielkiej Brytanii produkcja odpadów przemysłowych i przemysłowych w 2019 r. wyniesie około 37,2 mln ton.

W szczególności ilość odpadów z tworzyw sztucznych znacznie wzrosła od czasu nałożenia blokady, a coraz więcej Brytyjczyków wraca do produktów jednorazowego użytku, co powoduje wzrost takich odpadów.