30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Pociągi i szkoły uderzają, gdy francuskie związki zawodowe wzywają do strajku w obliczu rosnącej inflacji

Pociągi i szkoły uderzają, gdy francuskie związki zawodowe wzywają do strajku w obliczu rosnącej inflacji

PARIS (Reuters) – Francuskie regionalne usługi kolejowe zostały zmniejszone o połowę we wtorek, ponieważ kilka związków zawodowych zwołało ogólnokrajowy strajk, starając się wykorzystać gniew wywołany przez dziesięciolecia wysokiej inflacji, aby wydłużyć tygodnie działalności przemysłowej w rafineriach ropy naftowej. inne sektory.

Do pewnych zakłóceń doszło również w szkołach, a strajk dotknął przede wszystkim sektor publiczny.

Liderzy związków zawodowych mieli nadzieję, że decyzja rządu, by zmusić niektórych z powrotem do pracy w magazynach paliw, aby spróbować przywrócić przepływ paliwa, decyzja, jak twierdzą niektórzy, zagraża prawu do strajku.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Ale sondaż przeprowadzony przez ankieterów Elabe dla BFM TV pokazał, że tylko 39% społeczeństwa poparło wtorkowy apel o ogólnokrajowy strajk, podczas gdy 49% było mu przeciwnych, a rosnąca liczba sprzeciwiała się strajkowi pracowników rafinerii ropy naftowej.

Strajk pracowników rafinerii stał się jednym z najtrudniejszych wyzwań dla prezydenta Emmanuela Macrona od czasu jego reelekcji w maju.

Rzecznik rządu Olivier Veran powiedział, że zapotrzebowanie na większą liczbę pracowników w rafineriach może wystąpić w ciągu dnia, ponieważ kolejki kierowców rosną zaniepokojenie przerwami w dostawach na stacjach benzynowych.

„Będzie tyle próśb, ile potrzeba… Zamknij rafinerie, kiedy dojdziemy do porozumienia w sprawie płac, to nie jest normalna sytuacja” – powiedział Ferran telewizji France 2.

Z danych Departamentu Edukacji wynika, że ​​we wtorek strajkowało mniej niż 10% nauczycieli szkół średnich, przy czym w szkołach podstawowych było mniej. Wezwanie do strajku zaobserwowano w szkołach zawodowych, gdzie nauczyciele sprzeciwiali się planowanym reformom.

READ  Rosja twierdzi, że w poniedziałek otworzy korytarze humanitarne do ukraińskich miast

Na froncie transportowym Eurostar powiedział, że odwołał niektóre pociągi między Londynem a Paryżem z powodu strajku.

Francuski publiczny operator kolejowy SNCF powiedział, że ruch na połączeniach regionalnych spadł o 50%, ale nie było większych zakłóceń na liniach krajowych.

Wraz z narastaniem napięć w drugiej co do wielkości gospodarce strefy euro, strajki rozprzestrzeniły się na inne części sektora energetycznego, w tym na giganta energii jądrowej EDF. (EDF.PA)ponieważ krytyczne prace konserwacyjne w zakresie dostaw energii w Europie będą opóźnione.

We wtorek przedstawiciel związku FNME-CGT powiedział, że strajki wpłynęły na pracę w elektrowniach jądrowych, w tym w elektrowni Penly.

Premier Elizabeth Bourne powiedziała w niedzielę, że strajki miały miejsce, gdy rząd przygotowywał się do uchwalenia budżetu na 2023 r., korzystając ze specjalnych uprawnień konstytucyjnych, które pozwoliłyby mu ominąć głosowanie w parlamencie.

Demonstracje zaplanowano w całym kraju, z jednym w Paryżu od godziny 1200 GMT.

Tysiące ludzi wyszło w niedzielę na ulice Paryża, aby zaprotestować przeciwko podwyżkom cen. Lider skrajnie lewicowej partii La France Insoumise, Jean-Luc Mélenchon, szedł obok Annie Ernault, tegorocznej laureatki literackiej Nagrody Nobla.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe relacje Ingrid Melander, Forrest Krillin i Juliette Jabkeiro. Montaż przez Angusa McSwana i Jerry’ego Doyle’a

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.