Polska prowadzi rozmowy z południowokoreańską firmą Hanwha Ocean na temat strategicznego partnerstwa, obejmującego zakup łodzi podwodnych.
Jak wynika z komunikatu prasowego spółki z dnia 29 listopada 2023 roku, Hanwha Ocean zaoferowała na pewien czas swój 3600-tonowy okręt podwodny KSS-III, będący obecnie w służbie Marynarki Wojennej Republiki Korei, Marynarce Wojennej RP, która stara się zastąpić jego łodzie podwodne. W tym celu w 2014 roku uruchomiono projekt Orka. Od tego czasu europejscy konstruktorzy łodzi podwodnych starają się o polskie zamówienia. W maju 2023 roku minister obrony narodowej Mariusz Błaszak zapowiedział, że zakupy okrętów podwodnych rozpoczną się jeszcze w tym roku.
Oferta Hanwha Ocean obejmuje nie tylko budowę okrętów podwodnych i regularny program szkoleniowy, ale także utworzenie w Polsce centrum obsługi, naprawy i remontów okrętów podwodnych.
Marynarka Wojenna RP eksploatuje obecnie tylko jeden rosyjski okręt podwodny projektu 877E „Kilo” – ORP. Orzeł, z byłej łodzi podwodnej z pięcioma jednostkami. Likwidacja pozostałych łodzi, czterech norweskich okrętów podwodnych klasy Kopenhaga, rozpoczęła się w 2017 r. i zakończyła się w 2021 r.
Wśród propozycji Koreańczyków z południa znalazła się wizja polityki przemysłowej, w której Hanwha Ocean wytyczyła strategiczną ścieżkę dla polskiego przemysłu. Dzięki temu współpraca będzie wykraczać poza projekty morskie i obejmować partnerstwa w zakresie żeglugi komercyjnej i projektów offshore, w których firma ma doświadczenie.
Firma wyraziła zainteresowanie zbadaniem możliwości w sektorze energii odnawialnej oraz badaniach i rozwoju.
„Hanwha Ocean podkreśla kompleksowy charakter współpracy i postrzega ją jako wkład w rozwój i dobrobyt obu krajów” – podała południowokoreańska firma w swoim komunikacie prasowym. „Dzięki holistycznemu podejściu do współpracy przemysłowej Hanwha Ocean pragnie pozycjonować się jako długoterminowy partner i promować trwałe relacje między Koreą Południową a Polską”.
Realizacja tych celów byłaby kolejnym niepowodzeniem europejskiej współpracy obronnej, ale także kolejnym przykładem udanego eksportu przez Koreę Południową sprzętu obronnego do Polski. W lipcu 2022 roku Ministerstwo Obrony Narodowej zamówiło 48 lekkich myśliwców FA-50 firmy Korea Aerospace Industries. W sierpniu 2022 roku Seul poinformował, że otrzymał polskie zamówienie na czołgi K2 i haubice samobieżne K9.
More Stories
Polski premier Donald Tusk radzi patronom Nord Stream, aby „zachowali spokój”
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com