22 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

PKN Orlen twierdzi, że Rosja wstrzymała dostawy ropy rurociągami do Polski

PKN Orlen twierdzi, że Rosja wstrzymała dostawy ropy rurociągami do Polski

WARSZAWA (Reuters) – Prezes polskiego rafinerii PKN Orlin (PKN.WA) powiedział w sobotę, że Rosja wstrzymała dostawy ropy do Polski rurociągiem Przyjaźń, dodając, że firma będzie wykorzystywać alternatywne źródła, aby wypełnić lukę. .

Przerwa w dostawach rurociągiem – zwolnionym z sankcji Unii Europejskiej nałożonych na Rosję po jej całkowitej inwazji na Ukrainę – nastąpiła dzień po tym, jak Polska dostarczyła Ukrainie pierwsze czołgi Leopard.

„Skutecznie zabezpieczamy dostawy. Rosja wstrzymała dostawy do Polski i jesteśmy na to gotowi. Tylko 10 proc. ropy pochodzi z Rosji i będziemy ją zastępować ropą z innych źródeł” – powiedział Daniel Opajtec, prezes PKN Orlen . napisał na Twitterze.

Firma stwierdziła, że ​​może zaopatrywać swoje rafinerie wyłącznie drogą morską, a wstrzymanie dostaw rurociągami nie wpłynie na dostawy benzyny i oleju napędowego do klientów.

Najnowsze aktualizacje

Zobacz jeszcze 2 historie

Od lutego, po wygaśnięciu kontraktu z rosyjską Rosnieftią, Orlen dostawał ropę w ramach kontraktu z rosyjską firmą naftowo-gazową Tatnieft.

Tatnieft i rosyjski monopolista rurociągów naftowych Transnieft nie odpowiedziały od razu na prośbę o komentarz.

Zakłócenia w dostawach nastąpiły po tym, jak prezydent USA Joe Biden odwiedził w tym tygodniu Warszawę i Kijów w ramach poparcia dla Ukrainy rok po inwazji.

W piątek Unia Europejska zatwierdziła dziesiąty pakiet sankcji wobec Rosji.

Po inwazji na Ukrainę i zanim Unia Europejska nałożyła embargo na dostawy morskie z Rosji, Orlen przestał kupować rosyjską ropę i paliwo drogą morską.

Dodała, że ​​portfolio dostaw firmy obejmuje obecnie ropę z Afryki Zachodniej, Morza Śródziemnego, Zatoki Perskiej i Zatoki Meksykańskiej. Ma również kontrakt na dostawy z Saudi Aramco, który rozpocznie się w 2022 roku.

Dostawy drogą morską docierają do Polski przez Naftoport, terminal naftowy w Gdańsku nad Morzem Bałtyckim. Może odbierać 36 mln ton ropy rocznie, przewyższając ilości, które mogą być przetwarzane przez polskie rafinerie i częściowo wykorzystywane do dostaw ropy do rafinerii we wschodnich Niemczech połączonych z Drużbą.

READ  Jest coś ważniejszego, o czym inwestorzy muszą wiedzieć

„Biorąc pod uwagę możliwości Naftoportu i fakt, że mamy też inne sposoby importu paliw silnikowych, klienci nie odczują żadnego wpływu, a Orlen jest na to przygotowany od kilku miesięcy” – powiedział Matthews Berger, minister spraw zagranicznych odpowiedzialny za strategiczną infrastrukturę energetyczną. Reutera telefonicznie.

(Reportaż Marka Strzeleckiego) Montaż autorstwa Helen Popper i Franka Jacka Daniela

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.