Najnowszy europejski satelita pogodowy wykonał zdjęcie Ziemi, które ukazuje oszałamiające piękno naszej planety, pomimo gromadzenia się chmur.
Obraz zarejestrowany przez Meteosat Third Generation – Imager 1 (MTG-I1) pokazuje warunki w Europie, Afryce i Oceanie Atlantyckim z niewiarygodnym poziomem szczegółowości i pokazuje, że satelita został zaprojektowany tak, aby spełnić obietnicę zrewolucjonizowania prognozowania pogody, w tym trudnych warunków pogodowych prognozowanie.
„To zdjęcie jest doskonałym przykładem tego, co może osiągnąć europejska współpraca w przestrzeni kosmicznej” — powiedziała Simonetta Chelly, dyrektor programów obserwacji Ziemi w Europejskiej Agencji Kosmicznej. — powiedział w oświadczeniu. (Otwiera się w nowej karcie) „Poziom szczegółowości obrazu MTG-I1, który nie został jeszcze osiągnięty w Europie i Afryce z orbity geostacjonarnej, pozwoli nam lepiej zrozumieć naszą planetę i systemy pogodowe, które ją kształtują”.
Powiązany: Nowy europejski satelita pogodowy będzie impulsem do walki ze zmianami klimatycznymi
Wystrzelony 12 grudnia 2022 r. na pokładzie rakiety Ariane 5, MTG-I1 jest pierwszym z nowej generacji satelitów pogodowych, systemu MTG, obsługiwanych przez EUMETSAT i Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). . System ma osiągnąć pełną zdolność operacyjną do 2016 roku i będzie się składał z sześciu satelitów, które będą dostarczać krytycznych danych do wczesnego wykrywania ekstremalnych zjawisk pogodowych w ciągu następnych dwóch dekad.
Nowe zdjęcie opublikowane w tym tygodniu przez EUMETSAT i ESA zostało zrobione przez satelitę Combined Flexible Imager 18 marca 2023 r. Pokazuje duży obszar północnej i zachodniej Europy oraz Skandynawii pokryty chmurami, podczas gdy Włochy i zachodnie Bałkany są stosunkowo jasne. niebo.
Na zdjęciu widać również wiry chmur unoszące się nad Wyspami Kanaryjskimi, śnieg pokrywający Alpy, a nawet osady w wodach wzdłuż wybrzeża Włoch. Jak zauważa ESA w aktach początek (Otwiera się w nowej karcie) Porównując te nowe obrazy ze starymi, żadnego z tych szczegółów nie można wyraźnie zobaczyć na obrazach z satelitów Meteosat drugiej generacji, które ostatecznie zastąpią MTG-I1 i towarzyszące mu statki kosmiczne trzeciej generacji. Rzeczywiście, niektóre z tych cech były całkowicie nieobecne na zdjęciach satelitarnych z poprzedniej generacji.
MTG-I1 zademonstrował również swoją zdolność do monitorowania struktur chmur na dużych szerokościach geograficznych, co pomoże prognozującym pogodę śledzić szybki rozwój trudnych warunków pogodowych w tych regionach świata.
„Ten niezwykły obraz daje nam wielką pewność co do naszych przewidywań, że system MTG zapoczątkuje nową erę w prognozowaniu trudnych zjawisk pogodowych” — powiedział dyrektor generalny Eumetsat, Phil Evans, w oświadczeniu ESA. „Może wydawać się dziwne, że jesteśmy tak podekscytowani pochmurnym dniem w dużej części Europy. Jednak poziom szczegółowości widocznych chmur na tym zdjęciu jest bardzo ważny dla prognostów pogody”.
Satelity meteorologiczne Meteosat trzeciej generacji nie tylko będą wykonywać zdjęcia w wyższej rozdzielczości niż ich poprzednicy, ale także będą robić zdjęcia planety częściej niż instrumenty satelitarne drugiej generacji. Po pełnym uruchomieniu system będzie generował obrazy całego dysku Ziemi co 10 minut. Częstotliwość ta będzie również ważna dla zdolności systemu MTG do monitorowania trudnych warunków pogodowych.
„Wysokiej rozdzielczości, powtarzalny cykl wbudowanych elastycznych obrazów znacznie pomoże społeczności WMO w poprawie prognoz pogody, długoterminowym monitorowaniu klimatu, zastosowaniach morskich i agrometeorologii oraz wniesie ważny wkład w Wczesne ostrzeżenia dla wszystkich (Otwiera się w nowej karcie) Inicjatywa, szczególnie na kontynencie afrykańskim, jest bardzo ważna” – powiedziała w oświadczeniu Natalia Donohue, szefowa działu systemów i zastosowań kosmicznych Światowej Organizacji Meteorologicznej, Światowej Organizacji Meteorologicznej.
MTG-I1 nie będzie dostarczać danych służbom meteorologicznym w Europie i reszcie świata do końca 2023 roku. Przez najbliższe 12 miesięcy jej operatorzy będą obsługiwać i obsługiwać elastyczny obraz satelitarny oraz Lightning Imager. Skalibruj zbierane dane.
Do MTG-I1 wkrótce dołączy na orbicie rewolucyjny satelita MTG Sounding Satellite (MTG-S) wyposażony w sondę na podczerwień oraz spektrometr w zakresie widzialnym i bliskiej podczerwieni. MTG-S pozwoli na trójwymiarowe modelowanie niestabilności atmosferycznej w chmurach, co czyni go ważnym krokiem naprzód w zakresie wczesnego ostrzegania o silnych burzach.
„Po wystrzeleniu satelity MTG-I1 program MTG nabrał tempa” — powiedział Paul Blyth, kierownik programu Meteosat w ESA. „Wstępne wyniki z MTG-I1 bardzo motywują tych, którzy pracowali nad programem i dają znaczący impuls do ukończenia pełnej konstelacji MTG do 2026 roku”.
Satelita MTG-S ma zostać ukończony do połowy przyszłego roku i powinien również dostarczać danych na temat ozonu, tlenku węgla i pyłu wulkanicznego w ziemskiej atmosferze.
„Kawioholik. Fanatyk alkoholu na całe życie. Typowy ekspert podróży. Skłonny do napadów apatii. Internetowy pionier”.
More Stories
Boeing może nie być w stanie obsługiwać pojazdu Starliner przed zniszczeniem stacji kosmicznej
Jak czarne dziury stały się tak duże i szybkie? Odpowiedź kryje się w ciemności
Studentka Uniwersytetu Północnej Karoliny zostanie najmłodszą kobietą, która przekroczy granice kosmosu na pokładzie Blue Origin