25 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Pierwsze zdjęcie wykonano czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej

Pierwsze zdjęcie wykonano czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej

Waszyngton (AFP) – Pierwsze na świecie zdjęcie chaotycznej, chaotycznej czarnej dziury w centrum naszej galaktyki Drogi Mlecznej nie przedstawia żarłocznego kosmicznego niszczyciela, ale to, co astronomowie w czwartek nazwali „łagodnym olbrzymem” na diecie bliskiej wygłodzeniu.

Astronomowie uważają, że prawie wszystkie galaktyki, w tym nasza, mają te gigantyczne czarne dziury w swoim centrum, gdzie żadne światło i materia nie mogą uciec, co sprawia, że ​​uzyskanie ich obrazów jest niezwykle trudne. Światło jest zakrzywiane i skręcane grawitacyjnie, gdy jest wciągane w otchłań wraz z chronionym gazem i pyłem.

Ujawniony w czwartek kolorowy obraz pochodzi od międzynarodowego konsorcjum odpowiedzialnego za Teleskop Event Horizon, grupę ośmiu zsynchronizowanych radioteleskopów na całym świecie. Wcześniejsze próby zrobienia dobrego zdjęcia wykazały, że czarna dziura jest bardzo zmienna.

„Po prostu wydawał hałas i bulgotanie, kiedy na niego patrzyliśmy” – powiedział Ferial Ozil z University of Arizona.

Nazwała go „łagodnym gigantem”, ogłaszając przełom z innymi astronomami zaangażowanymi w projekt. Potwierdziła również ogólną teorię względności Alberta Einsteina, ponieważ jest dokładnie taka sama jak wielkość podyktowana równaniami Einsteina. To jest wielkość orbity Merkurego wokół naszego Słońca.

Czarne dziury pochłaniają materię galaktyczną, ale Ozil powiedział, że to „je bardzo mało”. Inny astronom powiedział, że jest to równoznaczne ze zjedzeniem jednego ziarna ryżu przez miliony lat.

Naukowcy spodziewali się, że czarna dziura w Drodze Mlecznej będzie bardziej gwałtowna, ale „okazała się znacznie łagodniejszą i bardziej współpracującą z czarną dziurą, niż symulowaliśmy” – powiedział Ozil. „Kochamy naszą czarną dziurę”.

„To tchórzliwy lew czarnych dziur” – powiedział naukowiec projektu Jeffrey C. Power z tajwańskiego Seneca Academic Institute of Astronomy and Astrophysics.

Ponieważ czarna dziura jest „na diecie głodowej”, powiedział Bauer, niewielka ilość materiału wpada do środka, co pozwala astronomom zajrzeć głębiej.

READ  Fluorescencyjne ssaki są częstsze, niż sądziliśmy – robią to nawet koty

Czarna dziura Drogi Mlecznej nazywa się Strzelec A (gwiazdka), w pobliżu granicy konstelacji Strzelca i Skorpiona. Jest 4 miliony razy większy niż nasze Słońce.

To nie pierwszy obraz czarnej dziury. Ta sama grupa wydała pierwszą kolekcję w 2019 roku Pochodził z galaktyki odległej o około 53 miliony lat świetlnych, która jest 1500 razy większa niż ta w naszej własnej galaktyce. Czarna dziura Drogi Mlecznej jest znacznie bliżej, około 27 000 lat świetlnych stąd. Rok świetlny to 5,9 biliona mil (9,5 biliona km).

Aby uzyskać obraz, osiem teleskopów musiało ściśle koordynować „w procesie podobnym do tego, jak wszyscy podają sobie ręce w pokoju” – powiedział astronom Vincent Fish z Massachusetts Institute of Technology.

Projekt kosztował prawie 60 milionów dolarów, z czego 28 milionów z amerykańskiej Narodowej Fundacji Nauki.

„Co jest bardziej zdumiewające niż zobaczenie czarnej dziury w centrum naszej Drogi Mlecznej” – powiedziała Catherine Bowman z California Institute of Technology.

___

Śledź Setha Borensteina na Twitterze pod adresem @borenbears

___

Departament Zdrowia i Nauki Associated Press otrzymuje wsparcie od Wydziału Edukacji Naukowej Instytutu Medycznego Howarda Hughesa. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za wszystkie treści.