30 marca, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Pierwsza znana rodzina neandertalczyków została znaleziona w rosyjskiej jaskini

Pierwsza znana rodzina neandertalczyków została znaleziona w rosyjskiej jaskini

Analizując skamieliny z jaskini w Rosji, naukowcy odkryli pierwszą znaną rodzinę neandertalską: ojca i nastoletnią córkę oraz inne osoby, które mogły być bliskimi kuzynami.

znaleziska, Opublikowano w środę w Nature, namalował tragiczny obraz naszych wymarłych krewnych, którzy przemierzali Eurazję dziesiątki tysięcy lat temu. Naukowcy stwierdzili, że rodzina, część grupy 11 neandertalczyków znalezionych razem w jaskini, prawdopodobnie zmarła razem, prawdopodobnie z głodu.

Badanie zostało przeprowadzone przez zespół naukowców, w skład którego wchodził Svante Pääbo, szwedzki genetyk, który przez 25 lat odkrywał tajemnice neandertalczyków, wydobywając jego DNA z Brud na podłodze jaskini powtarzać komórki mózgowe. Wcześniej w tym miesiącu on zdobył Nagrodę Nobla za jego wysiłki.

powiedział dr Babu, dyrektor Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Lipsku w Niemczech. „To była niesamowita podróż”.

W ramach swoich pierwszych badań DNA neandertalczyków w 1997 r. dr Pääbo i jego koledzy dokopali się do czaszki odkrytej w 1856 r. w niemieckim kamieniołomie. W ciągu następnych kilku lat zebrali więcej DNA z innych okazów muzealnych, zbierając wskazówki dotyczące ewolucji neandertalczyków i ich relacji z żywymi ludźmi. W końcu dr Pääbo i jego współpracownicy wykopali wystarczająco dużo starożytnego DNA, aby je zrekonstruować Cały genom neandertalczyków.

Nowe odkrycie pochodzi z syberyjskiej jaskini zwanej Chagyrskaya. Paleoantropolodzy z Rosyjskiej Akademii Nauk rozpoczęli tam kopanie w 2007 roku, odkrywając części kości i zębów neandertalczyków. Badacze znaleźli również w jaskini 90 000 kamiennych narzędzi wraz z wyrżniętymi kośćmi żubra.

Jaskinia mogła służyć jako sezonowy dom dla neandertalczyków. Być może przybyli do Czagyrskiej polować na żubry, które co roku migrują na pastwiska na pobliskich łąkach.

W 2020 roku dr Pääbo i współpracownicy przedstawili opublikowany Pierwsze odkrycia DNA z Chagyrskaya: kompletny genom pobrany z kości palca neandertalskiej kobiety. Jej geny wykazały, że była bliżej neandertalczyków w Chorwacji, w odległości ponad 3000 mil, niż w innej jaskini zwanej Denisova.

READ  Zespół NASA twierdzi, że kosmiczny kamień, który uderzył w teleskop Webba, był po prostu pechem

To pokrewieństwo wskazuje, że neandertalczycy na Syberii nie należeli do jednej populacji. Co najmniej dwukrotnie rozszerzyły się na wschód z Europy – najpierw do Denisowej, a następnie po dziesiątkach tysięcy lat do Chgerskiej.

Zespół dr Pääbo kontynuował testowanie innych skamieniałości neandertalczyków z jaskini. Zainfekowali genetyczny kompleks matczyny i otrzymali DNA od 11 osób: sześciu dorosłych i pięciorga dzieci. Skamieniałości – wraz z kamiennymi narzędziami i kośćmi żubra – osiedliły się w tej samej warstwie osadów w jaskini.

„Archeolodzy nazywają to »krótką karierą«” – powiedział Laurits Skov, badacz z tytułem doktora na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, który był współautorem nowego badania. Innymi słowy, wszystkie kości zostały uwięzione w tej warstwie brud w stosunkowo krótkim czasie, z Geologicznie: „Ale słowo „krótki” oznacza tutaj dwa tysiące lat lub mniej”.

Jednak dr Skov uważa, że ​​11 neandertalczyków żyło w tym samym czasie. To dlatego, że wielu z nich było bliskich krewnych.

Aby szukać pokrewieństwa wśród neandertalczyków, dr Skov i jego koledzy przeskanowali DNA skamieniałości pod kątem niewielkich różnic. Dwie skamieniałości dzieliły na tyle różnice, że były krewnymi pierwszego stopnia. Jeden pochodził ze złamanego akapitu, który wydaje się należeć do dorosłego mężczyzny. Drugi pochodził z wieku, który wydawał się pochodzić od nastoletniej kobiety. Jeśli te szacunkowe dane dotyczące wieku są dokładne, próbki mogą pochodzić od rodzeństwa lub ojca i córki.

DNA ze skamieniałości pozwoliło naukowcom dokładniej określić zależność. Naukowcy wykorzystali fakt, że matki przekazują swoim dzieciom dodatkowy zestaw genów, zwany Mitochondrialny DNA. Facet z Chagyrskaya i dziewczyna mieli inne mitochondrialne DNA, co wyklucza związek rodzeństwa.

„Oznacza to, że możemy udowodnić, że w rzeczywistości był to ojciec i córka” – powiedział dr Skov.

Inne wykopaliska dostarczyły wskazówek dotyczących innych relacji rodzinnych. Ojciec okazał się blisko dwóch innych dorosłych mężczyzn w Czagyrskiej. Dorosła kobieta i chłopiec również dzielili tyle DNA, że prawdopodobnie są ze sobą spokrewnieni.

READ  Dwa masywne punkty w płaszczu Ziemi dezorientują naukowców swoimi niesamowitymi właściwościami

Dr Skov powiedział, że neandertalczycy byli powiązani z faktem, że wszyscy zginęli naraz. „Wydawało się, że to jedno wydarzenie, w którym wszyscy zginęli” – powiedział dr Skov. Gdyby zginęli w różnym czasie, oznaczałoby to, że grupa wracała do tej samej jaskini przez wiele lat, aby pochować każdego członka – scenariusz, który dr Skov uważa za wysoce nieprawdopodobny.

Naukowcy znaleźli inne dowody na masową śmierć neandertalczyków. W 2010 roku zespół naukowców w Hiszpanii wspomniany Dziesiątki neandertalczyków zmarło około 49 000 lat temu, gdy zawalił się na nich dach jaskini.

Dr Skov powiedział, że w Chryzostomie nie ma śladu takiej katastrofy. Spekulowano, że polowania na żubry przez zespół nie powiodły się przez rok, co spowodowało śmierć głodową.

Żaden z jedenastu neandertalczyków w Chgerskiej nie wykazał żadnego genetycznego powiązania z neandertalczykami w Jaskini Denisowej. Ale dr Skov i jego koledzy odkryli połączenie z trzecią pobliską jaskinią, znaną jako Okladnikov. Dwie skamieniałości neandertalczyków znalezione w Okladnikowie mają powiązania genetyczne z Chygerską. Dr Skov i jego koledzy połączyli 13 neandertalczyków z dwóch jaskiń, aby stworzyć profil genetyczny całej ich populacji.

W jednej analizie porównali różnorodność genetyczną samców i samic. Naukowcy odkryli, że chromosomy Y wspólne dla mężczyzn były nieco podobne. Z drugiej strony mitochondrialne DNA przekazywane od matek do ich dzieci było bardzo zróżnicowane.

Ten wzór pojawia się u wielu osób Społeczności Mężczyźni mają tendencję do pozostawania w grupie, w której się urodzili, a kobiety często przenoszą się do nowych grup przed porodem. Dr Skov i jego koledzy doszli do wniosku, że wśród neandertalczyków kobiety przechodziły z jednego zespołu do drugiego.

„Szacujemy, że 60 do 100 procent kobiet w każdej społeczności faktycznie pochodzi z innych społeczności” – powiedział dr Skov.

Dr Skov i jego koledzy dodali następnie różnorodność genetyczną neandertalczyków, aby uzyskać wskazówki dotyczące wielkości ich populacji. Większe populacje mają zwykle większą różnorodność genetyczną.

READ  Oszałamiające nowe obrazy pokazują gigantyczne „ślady pazurów” na Marsie

„Patrząc na te szczególne wzorce różnorodności, które widzimy w danych, widzimy, że jest ich niewiele” – powiedział dr Skov.

Ten brak różnorodności prawdopodobnie oznacza, że ​​neandertalczycy syberyjscy żyli w małych grupach liczących 20 lub mniej osób. Oznacza to również, że całkowita populacja neandertalczyków na Syberii była bardzo niska – być może mniej niż tysiąc. „Są podobne do goryli górskich, które są gatunkiem zagrożonym” – powiedział dr Skov.

Lara Cassidy, genetyk z Trinity College Dublin, która nie była zaangażowana w badania, ostrzegła, że ​​praca może ujawnić jedynie strukturę społeczną neandertalczyków żyjących na wschodnim krańcu ich grupy.

Zauważyła, że ​​ostre syberyjskie zimy mogły utrzymać ich liczebność na niższym poziomie niż gdzie indziej. Uzyskanie DNA od grup neandertalczyków na Bliskim Wschodzie lub w Europie może ujawnić jaśniejszy obraz tego, jak żyli w całym zasięgu.

„Będzie ich więcej, więc jest to kamień milowy” – powiedziała.