1 grudnia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Pierwsza dostawa gazu z USA dotarła do polskiego PKN Arlen

Pierwsza dostawa gazu z USA dotarła do polskiego PKN Arlen

Polska spółka naftowo-gazowa PKN Orlen odebrała pierwszą dostawę amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) na swoim czarterowym gazowcu.

Pierwszy we flocie gazowiec zbudowany dla PKN Orlen zawinął do Świnoujścia w północno-zachodniej Polsce, gdzie znajduje się również terminal LNG. Przywiózł ze Stanów Zjednoczonych 70 000 ton gazu ziemnego. Taka inwentaryzacja wystarcza na średnie tygodniowe zużycie gazu ziemnego przez wszystkie gospodarstwa domowe w Polsce.

Gazowiec Lech Kaczyński, który rozpoczął służbę morską, jest pierwszą jednostką zbudowaną przez Grupę ORLEN.. Do końca 2025 roku obejmie ona w sumie osiem statków.

Znacząco zwiększy to efektywność transportu gazu i wzmocni pozycję spółki na światowym rynku LNG. Obecnie dostawy LNG pokrywają jedną trzecią rocznego zapotrzebowania Polski na gaz ziemny.

W tym roku do służby wchodzi kolejny zbiornikowiec LNG Grażyna Gęsicka. Wszystkie statki będą obsługiwać długoterminowe kontrakty Grupy ORLEN na dostawy LNG z USA oraz ładunki kupowane na rynku spot.

Knutsen będzie korzystał ze zbiornikowców ORLEN LNG na podstawie długoterminowych umów czarterowych podpisanych z wyspecjalizowanymi armatorami, OAS Shipping i Maran Gas Maritime. Zgodnie z umowami armatorzy odpowiadają za załogę i stan techniczny statków. Okres czarteru obejmuje możliwość przedłużenia o 10 lat.

Grupa ORLEN importuje LNG do terminalu w Świnoujściu od 2016 roku. Do tej pory, łącznie z dzisiejszą wysyłką, dostarczył 219 ładunków skroplonego gazu ziemnego o objętości około 17,5 mln ton LNG. Większość przesyłek pochodziła z Kataru (116) i Stanów Zjednoczonych (83). Ponadto otrzymano wywóz z Norwegii (13), Nigerii (3), Trynidadu i Tobago (3) oraz Egiptu (1).

READ  Polski PKO BP spodziewa się zysku netto w II kwartale na poziomie 335 mln zł