20 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Pegasus podczas referendum w 2019 roku 33 razy włamał się do telefonu polskiego lidera opozycji.

Nowe Delhi: Podczas polskich wyborów parlamentarnych w 2019 r. w kontrolowanej przez państwo telewizji i mediach nadawane były sms-y od lidera kampanii opozycyjnej koalicji Christophe’a Brezy. Rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość ledwo wygrała wybory.

Trzy lata później Brezza, członek niższej izby polskiego parlamentu, twierdził, że jego telefon został zhakowany 33 razy przez Pegasusa, flagową agencję szpiegowską NSO. Powiązana prasa Zgłoszony piątek.

Jest to trzecie odkrycie w ciągu tygodnia, że ​​przedstawiciele opozycji i szczery prawnik w Polsce zhakowali swoje telefony za pośrednictwem Pegaza, który według NSO jest sprzedawany tylko rządom.

Krzysztofa Brejzy. Zdjęcie: Twitter / @KrzysztofBrejza

W oświadczeniu dla AP rzecznik polskich rządowych służb bezpieczeństwa Stanislav Zarin powiedział, że polski rząd nie prowadzi nielegalnych podsłuchów i otrzymuje nakazy sądowe „w uczciwych sprawach”. Odrzucał wszelkie sugestie, które polski rząd monitorował z powodów politycznych.

W ramach wspólnego śledztwa zidentyfikowano trzy ofiary AP I badacze Laboratorium Obywatelskie, Uniwersytet w Toronto.

Premier Polski Mateusz Morawiecki w środę zaklasyfikował pierwsze dwa przypadki hakowania osób przez Pegasusa przeciwko polskiemu rządowi jako „fałszywe wiadomości”.

Oczywiście nie jest to pierwszy przypadek, gdy członkowie opozycji politycznej zostali namierzeni za wykorzystanie Pegaza. Jako część Projekt Pegaz, W tym konsorcjum 17 międzynarodowych grup medialnych DrutPolitycy opozycji, dysydenci i urzędnicy rządowi powiedzieli w lipcu, że mogli być celem izraelskiego oprogramowania szpiegującego.

W Indiach w ujawnionej bazie danych potencjalnych celów Pegasusa, w tym Lidera Opozycji, zidentyfikowano ponad 300 numerów telefonów. Rahul Gandhi, Serwis Komisarz Wyborczy, obrońcy praw człowieka, i Politycy opozycji państwowej. Rząd Indii nie potwierdził ani nie zaprzeczył, że Pegasus nie używał oprogramowania szpiegującego.

Telefon najsłynniejszego stratega wyborczego w Indiach, Prasanth Kishore, zhakowany Badanie kryminalistyczne Laboratorium Bezpieczeństwa Amnesty International ujawniło to podczas wyborów do zgromadzenia w Bengalu Zachodnim.

READ  Australia chroni 1 mln poziomów szczepionek Pfizer z Polski, z czego połowa jest przeznaczona dla hotspotów Sydney Govt | Zdrowie

W przypadku Breji jego telefon został zhakowany cyfrowo 33 razy między 26 kwietnia 2019 r. a 23 października 2019 r. Wybory parlamentarne w Polsce w 2019 r. odbyły się 13 października, a Prawo i Sprawiedliwość wygrało 43,6%. Głosować.

W zeszłym miesiącu Grupa NSO dodana do czarnej listy Rząd USA za „złośliwe działania w cyberprzestrzeni”.

W odpowiedzi na ostatnie polskie rewelacje powiedział rzecznik NSO AP Firma „nie wie i nie wie, kim są cele jej klientów, wdraża jednak środki, aby te systemy były wykorzystywane tylko do autoryzowanych zastosowań”.

NSO twierdzi, że zawiesiło szereg porozumień rządowych, które naruszają warunki użytkowania Pegasusa, chociaż nie podał niczego publicznie.

Według Citizen Labs, NSO prowadzi rejestr włamań, więc dochodzenie może ustalić, czy rząd używa oprogramowania Pegasus w polskich hackach.

Praja powiedział AP Zawartość jego telefonu została zhakowana i skradziona, gdy był szefem kampanii parlamentarnej opozycyjnej koalicji.

polska rządowa sieć telewizyjna TVP Wiadomości SMS były zgłaszane z telefonu Brezzy, który zmodyfikował, aby wyglądał na stojącego za utworzeniem grupy, która rozpowszechnia „nienawistną kampanię antyrządową”. Breza mówi, że TVP rozumie teraz, skąd je wzięła państwowa telewizja.

38-letni prawnik powiedział, że jego telefon został zhakowany, a „uczciwy proces wyborczy” został utrudniony podczas wyborów parlamentarnych w wyniku zniesławiających go kampanii.

„Przeprowadzka zakłóciła pracę personelu i zakłóciła moją kampanię” – powiedział. Nie wiem, ile głosów otrzymałem ode mnie i od całej koalicji.

W odpowiedzi na najnowsze rewelacje, TVP Oskarżony Citizen Lab, ufundowany przez miliardera George’a Sorosa, będący celem prawicowych teorii spiskowych.

Breza zdobył mandat w parlamencie w 2019 roku, ale opozycji nie udało się odbić izby niższej od partii rządzącej.

Od tego czasu Polska i Unia Europejska często kłóciły się z zarzutami, że polska demokracja się cofnęła.

READ  Kina Helios w Polsce wycofują z biletów status szczepionki na COVID-19 po publicznym oburzeniu

Pozostali dwaj polscy powodowie, których dotyczy oprogramowanie Pegasus, to Ewa Wrzosek, prawniczka walcząca o niezawisłość sądownictwa oraz Roman Zerich, reprezentujący opozycyjną Platformę Obywatelską.

Wrzosek napisał w listopadzie Otrzymała ostrzeżenie od Apple, że jej telefon był celem cyberataku agencji rządowych.

Po tym, jak Apple ogłosił w zeszłym miesiącu, że pozwał NSO, wielu użytkowników na całym świecie zaczęło ostrzegać, że ich telefony mogły zostać naruszone. Dwa lata temu Facebook pozwał NSO za zhakowanie popularnego procesora wiadomości WhatsApp.

Według Citizen Lab Inquiry Kierkegaard został zhakowany 18 razy przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku.

Starszy badacz Citizen Lab, John Scott-Railton, powiedział, że częstotliwość ataków na Brezę i Gierditcha „wskazuje na inwigilację na wysokim szczeblu”. Zwrócił uwagę, że Pegasus pozwala operatorowi na pełną kontrolę zawartości i funkcji smartfona na odległość, w tym możliwość obsługi mikrofonu i kamery do monitoringu w czasie rzeczywistym.

„Moje serce tonie w każdym przypadku, który znajdziemy” – powiedział Scott-Railton AP. „To potwierdza nasze najgorsze obawy: nawet jeśli jest używany w demokracji, ten rodzaj oprogramowania szpiegującego może być niemal nieustanny nadużywany”.

Sophie In’Delt, holenderska liberalna posłanka do Parlamentu Europejskiego Czy napisał to na Twitterze, „Nie mogę tego wystarczająco podkreślić – Włamano się na telefon demokratycznego polityka opozycji w kraju członkowskim UE. Putina nie przez Xi czy NSA, ale przez jego własny rząd, który zasiada w Radzie UEUC ”.

Ona dodała AP Komisja wszczęła śledztwo w sprawie Pegaza, a raporty z Polski „tylko pomagają zintensyfikować ten proces”.

We wrześniu Debata odbyła się w Parlamencie Europejskim A potem o wynalazkach projektu Pegasus Dwóch członków Federacji Wywiadu Przemawiał na posiedzeniu Sejmowej Komisji Specjalnej.

READ  W tym roku Grupa H&M zabiera Arket do Polski

Daphne Caruana Nagroda Dziennikarska Parlamentu Europejskiego Dany Do „Projektu Pegasus” w październiku.