16 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Partia rządząca w Polsce proponuje projekt ustawy o odblokowaniu Trybunału Konstytucyjnego

Partia rządząca w Polsce proponuje projekt ustawy o odblokowaniu Trybunału Konstytucyjnego

WARSZAWA, 5 maja (Reuters) – Liczba sędziów wchodzących w skład pełnego składu polskiego Trybunału Konstytucyjnego zostanie zmniejszona na mocy projektu ustawy przedstawionej w piątek przez posłów partii rządzącej w celu przezwyciężenia groźby zablokowania dostępu do środków unijnych. .

Sąd podzielił spór o to, czy wygasła kadencja jego prezes Julii Przylepskiej, co budzi wątpliwości, czy 11 sędziów potrzebnych 30 maja weźmie udział w kluczowej rozprawie w sprawie reformy sądownictwa, którą kraj musi przejść, aby uzyskać dostęp do funduszy unijnych.

Projekt ustawy ograniczyłby liczbę sędziów wchodzących w skład pełnego sądu do dziewięciu.

„Proponowana ustawa usprawni pracę trybunału i przyspieszy rozpatrywanie spraw o doniosłym znaczeniu – zapewni ciągłość funkcjonowania sądu w sytuacjach, gdy zgromadzenie odpowiedniej liczby sędziów jest utrudnione lub obiektywnie niemożliwe” – powiedział. uzasadnione. Ustawa stanowi.

„Prawo będzie zapobiegać jakimkolwiek celowym utrudnianiom, które mogłyby doprowadzić do zniszczenia z punktu widzenia firmy i całej Rzeczypospolitej”.

Polski parlament przyjął w lutym ustawę, która ma nadzieję, że rząd zablokuje miliardowe środki unijne, ale prezydent Andrzej Duda powiedział, że wątpi w konstytucyjność zmian w systemie sądownictwa i postanowił skierować je do Trybunału Konstytucyjnego.

Nie jest jasne, kiedy ustawa, opublikowana w piątek, będzie debatowana w parlamencie i czy rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) ma większość, aby ją uchwalić z powodu nieporozumień ze swoim młodszym partnerem koalicyjnym, Suwerenną Polską.

Suwerenna Polska ostro krytykuje wszelkie ustępstwa wobec Brukseli w sprawie praworządności.

W lutym Komisja Europejska wniosła sprawę przeciwko Polsce do sądu najwyższego UE, zarzucając naruszenie prawa UE przez Trybunał Konstytucyjny. Sprawa jest częścią szerszego konfliktu o praworządność, który doprowadził do wstrzymania unijnego finansowania dla Warszawy.

Raport Anna Włodarczak-Chemchuk i Alan Charlish

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.