16 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Parlament Europejski zaapelował o „monitorowanie na pełną skalę” nadchodzących wyborów w Polsce

Parlament Europejski zaapelował o „monitorowanie na pełną skalę” nadchodzących wyborów w Polsce

Parlament Europejski przyjął we wtorek uchwałę w sprawie wyborów parlamentarnych w Polsce.

Nieograniczony tekst potępia „celowe i systematyczne próby” polskiego rządu podważania podstawowych wartości UE i wyraża „głębokie zaniepokojenie” ostatnimi zmianami w prawie wyborczym w kraju.

zmianyWprowadzony przez skrajnie prawicową partię rządzącą Prawo i Sprawiedliwość (PiS), ma na celu zwiększenie frekwencji wyborczej poprzez utworzenie większej liczby lokali wyborczych na wsiach i zapewnienie bezpłatnego transportu osobom starszym i niepełnosprawnym w dniu głosowania.

Opozycja twierdzi, że zmiana przepisów tak blisko wyborów jest nielegalna i że jej jedynym celem jest przyciągnięcie większej liczby wyborców wiejskich, co faworyzuje administrację kierowaną przez PiS.

W swojej rezolucji posłowie wzywają Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) do „zorganizowania pełnowymiarowej misji obserwacji wyborów” na nadchodzące wybory parlamentarne w Polsce, które mają się odbyć między październikiem a listopadem. .

OBWE regularnie monitoruje wybory na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym w całej Europie i informuje, czy są one uczciwe, wolne, sprawiedliwe i przejrzyste.

Według swojej strony internetowej OBWE oceniła już krajobraz wyborczy w Polsce i zgłosiła możliwość rozmieszczenia „ograniczonej” misji obserwacyjnej jeszcze w tym roku, co teoretycznie byłoby mniejsze niż domagają się prawodawcy.

„Pomimo rekrutacji ograniczonej liczby lokali wyborczych w dniu wyborów, nie zaplanowano szczegółowej i systematycznej obserwacji działań w dniu wyborów” – powiedział jeden z nich. Raport wstępny Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODIHR).

Polskie MSZ nie odpowiedziało od razu na prośbę o komentarz.

W ich uchwalePrzyjęta 472 głosami za i 136 przeciw, posłowie zaapelowali także do polskich władz o „poprawienie” lub „przynajmniej zawieszenie” nowej ustawy powołującej państwową komisję do zbadania przypadków „rosyjskich wpływów”.

Zespół z uprawnieniami prokuratorskimi ma prowadzić śledztwa dotyczące funkcjonariuszy publicznych i firm podejrzanych o działanie „na szkodę interesów Polski” w latach 2007-2022.

Potencjalne kary, określane w ustawie jako „środki zaradcze”, obejmują poświadczenie bezpieczeństwa lub stanowisko w zarządzie środkami publicznymi na okres do 10 lat.

READ  Finały BJK 2023: Polska w centrum uwagi

Partie opozycyjne i eksperci prawni postrzegają komitet państwowy jako narzędzie polityczne do atakowania kandydatów przed wyborami powszechnymi i dyskwalifikacji ich z urzędów publicznych.

Komisja Europejska zaczął W pozwie przeciwko Polsce argumentuje się, że ustawa narusza szereg zasad prawnych, takich jak prawo do skutecznej ochrony sądowej, niedziałanie wstecz sankcji gospodarczych i wymogi ochrony danych.

Posłowie wzywają Komisję do „jak najszybszego wprowadzenia tej ustawy, jeśli wejdzie ona w życie, w szczególności poprzez zastosowanie przyspieszonej procedury w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego”.