20 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Paragwajczycy idą do urn, ponieważ stawką są stosunki z Tajwanem

Paragwajczycy idą do urn, ponieważ stawką są stosunki z Tajwanem

ASUNCION (Reuters) – Paragwajczycy rozpoczęli głosowanie w niedzielę, co może być największym wyzwaniem wyborczym dla rządzącej partii konserwatywnej w Kolorado od ponad dekady, a długotrwałe więzi kraju z Tajwanem mogą być zagrożone.

Lokale wyborcze zostały otwarte o 7 rano (1100 GMT) w oczekiwanym zaciętym pojedynku między kandydatem na prezydenta Partii Kolorado Santiago Pena, 44-letnim ekonomistą, a weteranem politykiem Efrenem Alegre, lat 60, który przewodzi szerokiej centrolewicy koalicji i zobowiązać się do zmiany polityki zagranicznej.

Oprócz wyścigu prezydenckiego w jednej rundzie, w którym zwycięzca bierze wszystko, wyborcy wybierają także kongresmanów i gubernatorów w kraju liczącym mniej niż 7 milionów ludzi. Pierwsze wyniki spodziewane są około godziny 19:00 (2300 GMT).

Partia Kolorado zdominowała politykę w południowoamerykańskim kraju bez dostępu do morza od lat pięćdziesiątych XX wieku i rządziła nim przez wszystkie z wyjątkiem pięciu z ostatnich siedemdziesięciu pięciu lat. Ale jej popularność ucierpiała z powodu spowolnienia gospodarczego i zarzutów o korupcję.

„Chcę zmian, tak, ale nie w Kolorado, ponieważ oni przeszli przez to przez ponad 70 lat i cierpimy” – powiedziała Miriam Sanabria, sprzedawca żywności w stolicy, Asuncion. „Potrzebujemy pracy, większego bezpieczeństwa i darmowych leków w szpitalach”.

Gospodarka, oskarżenia o korupcję i poglądy kandydatów na Tajwan zdominowały przygotowania do wyborów. Paragwaj jest jednym z zaledwie 13 krajów, które utrzymują formalne stosunki dyplomatyczne z demokratycznie rządzoną wyspą, którą Chiny uważają za swoje terytorium.

Allegri skrytykował te powiązania, które utrudniają sprzedaż soi i wołowiny do Chin, głównego globalnego nabywcy, i powiedział, że oparta na rolnictwie gospodarka tego kraju nie otrzymuje wystarczająco dużo w zamian z Tajpej.

Bina powiedział, że będzie utrzymywał stosunki z Tajwanem.

Allegri powiedział w wywiadzie udzielonym w niedzielę rano, że oddane głosy będą ściśle monitorowane i że nie „podda się” próbom uniemożliwienia udziału obywateli.

„Jak dotąd wszystkie doniesienia są pozytywne, a proces przebiega bez żadnych trudności” – powiedział lokalnemu radiu ABC.

READ  Dziesiątki tysięcy oglądają ciało byłego papieża Benedykta

Osobno Pena powiedział dziennikarzom, że jednym z największych wyzwań stojących przed krajem w tych wyborach jest „wzrost wartości demokracji”.

W ostatnich wydarzeniach kampanii Alegre celował w zarzuty korupcyjne, które nękały przywódcę Partii Kolorado Horacio Cartesa, byłego prezydenta, który został ukarany sankcjami USA w styczniu. Allegri nazwał go „Pablo Escobarem z Paragwaju”. Cartesi odrzuca zarzuty.

Pena w przemówieniu zamykającym kampanię przyznał się do podziałów partyzanckich i obiecał, że będzie „symbolem jedności partii”.

Kathryn Gonzalez, studentka, uważała, że ​​żaden z kandydatów nie oferuje rzeczy, których potrzebuje większość zwykłych ludzi.

„Myślę, że są bardzo odlegli od codziennej rzeczywistości, w której żyją ludzie, ludzie korzystający z transportu publicznego, ludzie, którzy zarabiają minimalną pensję i muszą przeżyć, płacić czynsz i utrzymywać swoje rodziny” – powiedziała.

(Raportowanie Lucindy Elliott i Danieli DeSantis) Dodatkowe raporty autorstwa Miguela Lo Bianco. Montaż przez Adama Jordana i Sandrę Mahler

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.