30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Państwowa spółka energetyczna zbuduje 800MWh BESS w Polsce

Państwowa spółka energetyczna zbuduje 800MWh BESS w Polsce

Państwowa spółka energetyczna Grupa PGE uzyskała zezwolenie regulacyjne na budowę w Polsce bateryjnego systemu magazynowania energii (BESS) o mocy 200MW/820MWh.

Projekt o nazwie CHEST (Commercial Hybrid Energy Storage) ma osiągnąć moc nie mniejszą niż 200 MW i moc 820 MWh, co według Grupy PGE będzie największym projektem w Europie. Wykorzystuje baterie litowo-jonowe.

Jak dotąd w tym roku projekt otrzymał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, pierwszą promesę koncesji na oszczędność energii elektrycznej oraz pierwszy etap pozwoleń na przyłączenie, które zdaniem spółki są ważnymi kamieniami milowymi w jej rozwoju. Prezes Grupy PGE Wojciech Dąbrowski zaznaczył, że celem jest ukończenie projektu do 2030 roku.

Dodał: „Zapasy energii (magazyny) zapewnią bezpieczną integrację systemową nowych odnawialnych źródeł energii, przyczynią się do stabilizacji systemu elektroenergetycznego i poprawią bezpieczeństwo energetyczne kraju”.

Projekt zostanie zintegrowany z istniejącą elektrownią szczytowo-pompową (PHES) o mocy 716 MW/3600 MWh w Żarnowcu, która uzupełni nieciągłą generację pobliskich farm wiatrowych (zilustrowane na powyższej mapie Grupy PGE). Grupa PGE ma pozwolenie na budowę 3,5 GW wiatru w dwóch lokalizacjach.

Spółka, notowana jako akcje, ale należąca do państwa polskiego, twierdzi, że projekt przyczyni się do poprawy konkurencyjności rynków energetycznych i zharmonizowania systemów elektroenergetycznych Litwy, Łotwy i Estonii z systemami Europy kontynentalnej.

Odbywa się to za pośrednictwem projektu Harmony Link, przy użyciu 300-kilometrowego kabla między Polską a Litwą. Chociaż plan wyprzedza rosyjską inwazję na Ukrainę, jego celem jest umożliwienie państwom bałtyckim przejścia z systemu IPS/UPS, który jest centralnie kontrolowany przez Rosję.

Uruchomienie programu BESS było możliwe dzięki niedawnym zmianom regulacyjnym i prawnym uchwalonym przez Sejm wokół definicji oszczędności energii. Ruch objęty Oszczędność energii.Aktualności Wtedy.

Innym godnym uwagi projektem magazynowania energii w Polsce jest zakład montażowy i produkcyjny firmy Gigafactory Northvolt’s Energy Storage System (ESS), Niedawno otrzymał dofinansowanie UE w wysokości 1,8 mld euro.

READ  Piłka nożna tygodnia: Winthrop / Monmouth / Hall-Tale Przyjeżdża do Polski na egzaminie klasy D