2 grudnia, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ozdabianie „Czarnej Pantery: Wakanda Forever”

Ozdabianie „Czarnej Pantery: Wakanda Forever”

w „Czarna Pantera: Wakanda na zawsze”, Kluczową rolę odgrywa biżuteria, i to nie tylko potężne koraliki Kimoyo.

Jewels łączy kontynuację, która została wydana na początku tego miesiąca, z pierwszym filmem Black Panther. Carter, projektantka kostiumów i biżuterii do filmu, powiedziała w wywiadzie wideo: „Widzimy pierścień króla T’Challa, który Shuri nosi na szyi”, odnosząc się do siostra T’Challi, Grana przez Letitię Wright. Nosi go podczas konduktu pogrzebowego. To symboliczne przekazanie pochodni”.

(Marvel postanowił nie zmieniać T’Challa po Chadwicku Bosemanie, który grał go w pierwszym filmie, Zmarł na raka jelita grubego w 2020 r.)

Dekorowanie kontynuacji dało również pani Carter i jej zespołowi możliwość rozwinięcia afrykańskich motywów, które wykopali dla Wakandy, fikcyjnego kraju przedstawionego w filmie „Czarna Pantera” z 2018 roku – i czerpania inspiracji z kultury Majów w projekcie plemienia Talocan . Jest to podwodna cywilizacja atakująca Wakandę, główny wątek fabularny drugiego filmu.

„Wakandanie są związani z tradycyjnymi plemionami afrykańskimi, a Taloucanie z Mezoameryką i oceanem” – powiedziała Carter. „Dzięki wpływowi Majów połączyliśmy świat nad ziemią z tym, czego używali z oceanu”. Powiedziała, że ​​projekty Talokanów obejmują materiały takie jak kość, jadeit, lina i wodorosty.

Być może najbardziej znaną postacią noszącą biżuterię w nowej historii „Czarnej Pantery” jest Namor, przywódca Talokanów, grany przez meksykańskiego aktora Tinoca Huertę Mejię.

„Namur był ozdobiony dużym naszyjnikiem z dwugłowym wężem, dużą perłą w ustach i podwójnym sznurem pereł” – powiedziała pani Carter. „To ma sens. Wąż był często używany w pracach kamieniarskich i garncarskich w Mezoameryce.”

Inne bogato zdobione nowe postacie to talokański wojownik Attuma, który nosi hełm przedstawiający rekina młota, podczas gdy kuzyn Namor, Namora, ma szyję wykonaną w kształcie płetw pstra.

Pani Carter, Pierwszy czarnoskóry projektant, który zdobył Oscara za najlepsze kostiumy W swojej pracy nad Czarną Panterą skupiła się również na zróżnicowaniu biżuterii wśród powracających postaci.

READ  Bridgerton Sezon 3: Twoje pierwsze spojrzenie na blask Penelope

Pani Carter powiedziała, odnosząc się do postaci Angeli Bassett, która przewodzi Wakandzie po śmierci jej syna, T’Challa.

„Drugi ma wyglądać jak jej zbroja” – powiedziała. „Są to bardzo mocne i ciężkie efekty wizualne, ale pasujące do królowej i jej rządów w Wakandzie”.

M’Baku, przywódca plemienia Jabari w Wakandzie, grany przez Winstona Duke’a, ma naszyjnik wykonany z małych włóczni. A senior River Tribe przywraca turkusową paletę ust, którą nosił w pierwszym filmie.

Dwóch artystów, którzy wykonywali wiele robótek ręcznych, pomogło pani Carter z jej biżuterią „Czarna Pantera: Wakanda Forever”: Dorian Fletcher, projektant biżuterii z Los Angeles, który pracował także przy pierwszym filmie „Czarna Pantera”, oraz Papa G. , producent biżuterii z Atlanty.

Rozpoczynając od wstępnych przygotowań do pierwszego filmu, projektanci zbudowali fikcyjny świat przedstawiony przez scenarzystów komiksów Stana Lee i Jacka Kirby’ego w 1966 roku.

„To, co reprezentuje Wakanda, to wymyślone na nowo fantastyczne miejsce, w którym nie było kolonizacji. Wyobrażamy sobie, jak mogli rozwinąć technologię i wibranium, korzystając z ich postępu w technologii” – powiedziała pani Carter, odnosząc się do fantastycznej rudy, która daje moc i wzbogaca mieszkańców Wakandy , zwłaszcza za pomocą koralików Kimoyo, przekazywanych każdemu Wakandanowi przy urodzeniu. „I chciałbym myśleć, że podkreślamy nasze kostiumy ozdobami, które łączą nas z historią”.

Marion Fasel, założyciel i redaktor zarządzający Przygodainternetowy magazyn jubilerski, powiedział przez telefon: „Istnieją pewne kultury na świecie, w których biżuteria nie jest dodatkiem, ale integralną częścią kultury i życia, i to właśnie robi„ Czarna Pantera ”z Wakandą”.

„To ustanawia kulturę biżuterii” – dodała. „Każda postać w filmie ma na sobie coś symbolicznego i do tego właśnie historycznie służyła biżuteria. W Afryce, Indiach i wielu kulturach, nawet dzisiaj, biżuteria coś znaczy”.