1 lipca, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Oxfam uderza w pandemię „boomu” miliarderów, gdy miliony stają w obliczu ubóstwa

Oxfam uderza w pandemię „boomu” miliarderów, gdy miliony stają w obliczu ubóstwa

Olga Szumiecka | moment | Obrazy Getty

Podczas pandemii Covid-19 co 30 godzin pojawia się nowy miliarder, na który może wpaść prawie milion Skrajne ubóstwo jest mniej więcej takie samo jak w 2022 roku. Takie są faktyczne statystyki opublikowane niedawno przez Oxfam.

Globalna organizacja charytatywna poinformowała w raporcie opublikowanym w poniedziałek, pierwszego dnia szczytu Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii, że liczba miliarderów na świecie osiągnęła 573 do marca 2022 r. w porównaniu z 2020 r., kiedy wybuchła pandemia. Oxfam powiedział, że co 30 godzin jest to równoznaczne z nowym miliarderem.

Ponadto oszacowano, że w 2022 r. 263 mln ludzi może znaleźć się w skrajnym ubóstwie z powodu pandemii, rosnących nierówności na świecie i rosnących cen żywności, zaostrzonych przez wojnę na Ukrainie. Oxfam powiedział, że to równa się prawie milionowi ludzi co 33 godziny.

Organizacja zauważyła, że ​​w marcu liczba miliarderów wyniosła 12,7 biliona dolarów. W 2021 r. bogactwo miliarderów stanowiło około 14% światowego PKB.

Gabriella Bucher, dyrektor wykonawczy Oxfam International, powiedziała, że ​​miliarderzy przybywają na szczyt w Davos „by świętować zdumiewający wzrost ich fortun”.

„Pandemia, a teraz gwałtowny wzrost cen żywności i energii, były dla nich ogromną kopalnią” – powiedziała.

„Tymczasem dziesięciolecia postępu w skrajnym ubóstwie idą teraz w odwrotnym kierunku, a miliony ludzi stoją w obliczu niemożliwych do zwiększenia kosztów po prostu przetrwania” – dodał Bucher.

Zyski epidemiologiczne

Wspierając ogromne bogactwo w określonych sektorach biznesu, Oxfam powiedział, że fortuny superbogatych w żywność i energię wzrosły o 453 miliardy dolarów w ciągu ostatnich dwóch lat, co odpowiada 1 miliardowi dolarów co dwa dni.

Na przykład, według Oxfam, gigant spożywczy Cargill jest jedną z czterech firm, które kontrolują ponad 70% światowego rynku rolnego. Firma, której właścicielem jest rodzina Cargill, wygenerowała w zeszłym roku dochód netto w wysokości prawie 5 miliardów dolarów — największy zysk w swojej historii. Dodała, że ​​w samej rodzinie Cargill jest teraz 12 miliarderów, w porównaniu z ośmioma przed pandemią.

Tymczasem Oxfam powiedział, że pandemia stworzyła 40 nowych miliarderów w sektorze farmaceutycznym. Miliarderzy to ci, którzy skorzystali z monopolu ich firm na szczepionki, leczenie, testy i środki ochrony osobistej.

Aby zapobiec większej nierówności majątkowej i wesprzeć ludzi w miarę wzrostu kosztów żywności i energii, Oxfam zalecił rządom wprowadzenie jednorazowych podatków solidarnościowych od nieoczekiwanych zysków miliarderów z pandemii.

Zakończenie „kryzysu zwycięskiego”?

READ  Ostatnia wojna rosyjsko-ukraińska: Zełenski nazywa siły rosyjskie „rzeźnikami” po znalezieniu masowych grobów cywilów w okolicach Kijowa - Mubaszer | wiadomości ze świata