26 września, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Oszałamiający film pokazuje ogromną kulę ognia rozświetlającą nocne niebo nad Stanami Zjednoczonymi

Ta kula ognia była „przypadkowym zdarzeniem” i nie była związana z żadnymi deszczami meteorów.

Spektakularna kula ognia była widziana w piątek w kilku stanach USA, w tym w Indianie i Wisconsin. Amerykańskie Towarzystwo Meteorów (AMS) udostępniło nagranie wideo z oglądania i poinformowało, że otrzymało około 150 zgłoszeń o kuli ognia.

według NEWSWEEKRobert Lunsford, koordynator raportu AMS Fireball, poinformował, że lot ognistej kuli, która zmierzała na północny wschód, trwał od trzech do pięciu sekund. Według AMS kula ognia weszła w atmosferę nad Advance w stanie Indiana i rozpadła się nad obszarem Burlington w stanie Indiana.

Zobacz wideo poniżej:

Ponadto Meteoritic Society poinformowało, że raporty o obserwacjach pochodziły z Indiany, Alabamy, Iowa, Wisconsin, Ohio, Missouri, Illinois i Kentucky. Pan Lunsford podobno powiedział, że ta kula ognia była prawdopodobnie „przypadkowym wydarzeniem” i nie była związana z żadnymi konkretnymi deszczami meteorów.

„Widziałem wiele ognistych kul w tej części nieba, ale był to zdecydowanie największy”, powiedział AMS jeden z ludzi, który zauważył kulę ognia w Ohio. Inny naoczny świadek stwierdził: „Nigdy nie widziałem czegoś takiego, jak to, co właśnie widziałem. To było piękne i ekscytujące i skłoniło mnie do szybkiego wyszukiwania i sprawdzenia, kto jeszcze to widział”. „Wiem tylko, że to było ogromne i niesamowite, aby zobaczyć, nawet jeśli trwało to tylko kilka sekund. Niesamowite!” Trzeci dodany.

Przeczytaj także | Deszcz meteorów Perseidów 2022 w toku: najważniejsze rzeczy, które należy wiedzieć

Fireball to kolejne określenie genialnego meteoru. Jest znacznie jaśniejszy niż zwykły meteor, ponieważ powodowane przez niego kawałki kosmicznych śmieci są większe.

Meteory, znane również jako spadająca gwiazda, to smuga światła, którą widzimy na niebie, gdy asteroidy lub meteory wchodzą w ziemską atmosferę z dużą prędkością i spalają się w tym procesie.