1 października, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ostatnia wojna rosyjsko-ukraińska: Zełenski nazywa siły rosyjskie „rzeźnikami” po znalezieniu masowych grobów cywilów w okolicach Kijowa – Mubaszer | wiadomości ze świata

Ukraina Oskarżył siły rosyjskie o popełnienie „masakry” w mieście Bucza, 30 km na północny zachód od stolicy Kijowa.

Po odbiciu miasta przez siły ukraińskie na niektórych ulicach znaleziono ciała cywilów – wielu z kajdankami, ranami od pobliskich strzałów i śladami tortur.

Tyle wiemy w tym momencie o tym, co wydarzyło się w Buczy, zgodnie z tym, co podała Agence France-Presse.

Bucha, miasto podmiejskie liczące około 37 000 osób poza Kijowem, a także pobliski Irbin, od tego czasu były świadkami zaciekłych walk. Rosja Ukraina najechała 24 lutego.

Armia rosyjska zajęła Bucza trzeciego dnia wojny, 26 lutego, i pozostawała niedostępna przez ponad miesiąc. Wielu mieszkańców zostało uwięzionych w ciągłych walkach i pozbawionych wody i elektryczności, wciąż żyjąc w mroźnych temperaturach.

Kiedy bombardowanie ustało w czwartek, siły ukraińskie były w stanie tylko w pełni wkroczyć do miasta.

Małe ukraińskie dziecko bawi się obok zniszczonej rosyjskiej maszyny wojskowej w Buczy na Ukrainie.

Małe ukraińskie dziecko bawi się obok zniszczonej rosyjskiej maszyny wojskowej w Buczy na Ukrainie. Zdjęcie: Atef Al-Safadi / Agencja Ochrony Środowiska

W sobotę dziennikarze AFP opisali, co widzieli, to duże dziury po pociskach w budynkach mieszkalnych, wiele zniszczonych samochodów i ulice zaśmiecone gruzem lub zerwane linie energetyczne.

Dziennikarze donosili również, że na jednej z ulic miasta widzieli ciała co najmniej 22 osób w cywilnych ubraniach. Jeden z nich stał na chodniku przy rowerze, inni mieli przy sobie worki z prowiantem. Znaleziono innego mężczyznę z rękami związanymi za plecami.

Doniesienia te potwierdzili dziennikarze Associated Press, którzy stwierdzili, że widzieli ciała co najmniej 21 osób w różnych miejscach wokół Buczy. Jedna grupa dziewięciu osób, wszyscy w cywilnych ubraniach, była podobno rozrzucona po miejscu, które według mieszkańców było wykorzystywane przez siły rosyjskie jako baza. Wydawało się, że zostali zabici z bliskiej odległości. Associated Press poinformowała, że ​​co najmniej dwóch miało ręce związane za plecami, jeden strzał w głowę, a drugi mężczyzna.

Nie udało się od razu ustalić przyczyny śmierci znalezionych ofiar.

Świadkowie rzekomych okrucieństw w Buczy powiedzieli Guardianowi, że rosyjscy żołnierze strzelali do uciekających z miasta mężczyzn i zabijali cywilów. Taras Szewczenko, lat 43, powiedział, że rosyjscy żołnierze odmówili wypuszczenia mężczyzn korytarzem humanitarnym, zamiast tego strzelając do nich, gdy uciekali przez otwarte pole. Ciała zaśmiecały chodniki, powiedział, a niektórzy z martwych zostali „zmiażdżeni przez czołgi… jak dywan ze skór zwierzęcych”.

Matka Szewczenki, 77-letnia Yevdokia, powiedziała, że ​​widziała starszego mężczyznę, który przeciwstawił się zastrzeleniu rosyjskiego żołnierza, podczas gdy jego żona stała obok niego. – Zastrzelili go – powiedziała – i kazali kobiecie odejść. Konta nie mogą być zweryfikowane niezależnie.

Według burmistrza Buczy, Anatolija Fiodoruka, rosyjscy żołnierze zostali zabici „od kuli w kark”.

Zwłoki 57 osób znaleziono w masowym grobie, jak poinformował szef lokalnych akcji ratowniczych Serhij Kapelchny, pokazując AFP rów, w którym leżały ciała.

Masowy grób znajduje się za kościołem w centrum miasta. Niektóre ciała były albo niepogrzebane, albo częściowo zakopane. Wszyscy byli w cywilnych ubraniach.

Żołnierze ukraińscy sprawdzają wrak zniszczonej rosyjskiej kolumny pancernej na drodze w Buczy, na przedmieściach na północ od stolicy Kijowa.

Żołnierze ukraińscy sprawdzają wrak zniszczonej rosyjskiej kolumny pancernej na drodze w Buczy, na przedmieściach na północ od stolicy Kijowa. Zdjęcie: Matthew Hatcher / SOPA Images / REX / Shutterstock

W niedzielę burmistrz Fedorok powiedział, że 280 osób zostało pochowanych w masowych grobach, ponieważ nie można ich pochować na cmentarzach w strzelnicy.

Znaleźliśmy masowe groby. W niedzielę rzecznik prezydenta Siergiej Nikiforow powiedział BBC: „W niedzielę znaleźliśmy ludzi ze związanymi rękami i nogami… i mieli dziury z tyłu głowy.

Burmistrz Kijowa, który udał się w niedzielę do Buczy, Witalij Kliczko, powiedział AFP, że dokładna liczba ofiar nie jest jeszcze znana.

„Wierzymy, że zginęło ponad 300 cywilów” – powiedział. „To nie jest wojna, to jest ludobójstwo, ludobójstwo ludności ukraińskiej”.

READ  Pałac Buckingham ogłosił datę koronacji króla Karola na 6 maja