Ukraina Oskarżył siły rosyjskie o popełnienie „masakry” w mieście Bucza, 30 km na północny zachód od stolicy Kijowa.
Po odbiciu miasta przez siły ukraińskie na niektórych ulicach znaleziono ciała cywilów – wielu z kajdankami, ranami od pobliskich strzałów i śladami tortur.
Tyle wiemy w tym momencie o tym, co wydarzyło się w Buczy, zgodnie z tym, co podała Agence France-Presse.
Bucha, miasto podmiejskie liczące około 37 000 osób poza Kijowem, a także pobliski Irbin, od tego czasu były świadkami zaciekłych walk. Rosja Ukraina najechała 24 lutego.
Armia rosyjska zajęła Bucza trzeciego dnia wojny, 26 lutego, i pozostawała niedostępna przez ponad miesiąc. Wielu mieszkańców zostało uwięzionych w ciągłych walkach i pozbawionych wody i elektryczności, wciąż żyjąc w mroźnych temperaturach.
Kiedy bombardowanie ustało w czwartek, siły ukraińskie były w stanie tylko w pełni wkroczyć do miasta.
W sobotę dziennikarze AFP opisali, co widzieli, to duże dziury po pociskach w budynkach mieszkalnych, wiele zniszczonych samochodów i ulice zaśmiecone gruzem lub zerwane linie energetyczne.
Dziennikarze donosili również, że na jednej z ulic miasta widzieli ciała co najmniej 22 osób w cywilnych ubraniach. Jeden z nich stał na chodniku przy rowerze, inni mieli przy sobie worki z prowiantem. Znaleziono innego mężczyznę z rękami związanymi za plecami.
Doniesienia te potwierdzili dziennikarze Associated Press, którzy stwierdzili, że widzieli ciała co najmniej 21 osób w różnych miejscach wokół Buczy. Jedna grupa dziewięciu osób, wszyscy w cywilnych ubraniach, była podobno rozrzucona po miejscu, które według mieszkańców było wykorzystywane przez siły rosyjskie jako baza. Wydawało się, że zostali zabici z bliskiej odległości. Associated Press poinformowała, że co najmniej dwóch miało ręce związane za plecami, jeden strzał w głowę, a drugi mężczyzna.
Nie udało się od razu ustalić przyczyny śmierci znalezionych ofiar.
Świadkowie rzekomych okrucieństw w Buczy powiedzieli Guardianowi, że rosyjscy żołnierze strzelali do uciekających z miasta mężczyzn i zabijali cywilów. Taras Szewczenko, lat 43, powiedział, że rosyjscy żołnierze odmówili wypuszczenia mężczyzn korytarzem humanitarnym, zamiast tego strzelając do nich, gdy uciekali przez otwarte pole. Ciała zaśmiecały chodniki, powiedział, a niektórzy z martwych zostali „zmiażdżeni przez czołgi… jak dywan ze skór zwierzęcych”.
Matka Szewczenki, 77-letnia Yevdokia, powiedziała, że widziała starszego mężczyznę, który przeciwstawił się zastrzeleniu rosyjskiego żołnierza, podczas gdy jego żona stała obok niego. – Zastrzelili go – powiedziała – i kazali kobiecie odejść. Konta nie mogą być zweryfikowane niezależnie.
Według burmistrza Buczy, Anatolija Fiodoruka, rosyjscy żołnierze zostali zabici „od kuli w kark”.
Zwłoki 57 osób znaleziono w masowym grobie, jak poinformował szef lokalnych akcji ratowniczych Serhij Kapelchny, pokazując AFP rów, w którym leżały ciała.
Masowy grób znajduje się za kościołem w centrum miasta. Niektóre ciała były albo niepogrzebane, albo częściowo zakopane. Wszyscy byli w cywilnych ubraniach.
W niedzielę burmistrz Fedorok powiedział, że 280 osób zostało pochowanych w masowych grobach, ponieważ nie można ich pochować na cmentarzach w strzelnicy.
Znaleźliśmy masowe groby. W niedzielę rzecznik prezydenta Siergiej Nikiforow powiedział BBC: „W niedzielę znaleźliśmy ludzi ze związanymi rękami i nogami… i mieli dziury z tyłu głowy.
Burmistrz Kijowa, który udał się w niedzielę do Buczy, Witalij Kliczko, powiedział AFP, że dokładna liczba ofiar nie jest jeszcze znana.
„Wierzymy, że zginęło ponad 300 cywilów” – powiedział. „To nie jest wojna, to jest ludobójstwo, ludobójstwo ludności ukraińskiej”.
„Dumny organizator. Alkoholowy ninja. Kujon kulinarny. Typowy entuzjasta telewizji. Zapalony czytelnik. Fanatyk niezależnej muzyki”.
More Stories
Ponad 100 000 Ormian uciekło ze spornego regionu Górskiego Karabachu
Aby zatopić ukraińskie bezzałogowe okręty podwodne, Rosjanie mogliby naśladować sowiecką taktykę
Organizacja Narodów Zjednoczonych po raz pierwszy od prawie 30 lat wysyła misję do Górskiego Karabachu | Wiadomości ONZ