14 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ostateczny cios w chińską „neutralność” w sprawie wojny na Ukrainie – Politico

Ostateczny cios w chińską „neutralność” w sprawie wojny na Ukrainie – Politico

Jednocześnie Pekin skłania się także ku idei „niepodzielnego bezpieczeństwa”, która zakłada, że ​​państwa nie powinny wzmacniać swojego bezpieczeństwa kosztem innych – zasada promowana przez Moskwę od dziesięcioleci i krytyka skierowana pod adresem NATO zajęcia. Przed inwazjąChiny poparły tę koncepcję we wspólnych oświadczeniach z Rosją. Jednak od tego czasu została włączona do Inicjatywy na rzecz Bezpieczeństwa Globalnego – kamienia węgielnego wizji chińskiego prezydenta Xi Jinpinga w zakresie stosunków międzynarodowych – co sugeruje, że będzie odgrywać bardziej znaczącą rolę w chińskiej polityce zagranicznej.

Obu mężczyzn łączy także pogarda dla zachodnich sankcji, w tym nałożonych na Rosję. Chińscy urzędnicy zdecydowanie sprzeciwiają się Ameryce”.Bezprawne jednostronne sankcjeMówią, że nie będą się do tego stosować. Xi nie tylko biernie opierał się wysiłkom mającym na celu izolację Rosji i zapewnienie temu krajowi ratunku gospodarczego, ale także pokazał, że jest gotowy ponieść koszty reputacyjne i ekonomiczne wspierania swojego sąsiada.

Od 2022 roku przywódcy Chin borykają się z poważnym problemem Spowolnienie gospodarczenagłe i niewyjaśnione Usunięcie dwóch ministrów z rządu I wzrosło Zachodni opór dla swoich globalnych ambicji. Wojna tylko spotęgowała te wyzwania, gdyż wsparcie Pekinu dla Moskwy zniekształciło stosunki Chin z Europą. Chociaż Chiny obawiają się otwartego naruszania zachodnich sankcji, ostatnio dotknęły one kilka chińskich firm Ograniczenia Handel z rosyjskimi odpowiednikami.

Wydaje się jednak, że jest to poświęcenie, na które Xi jest gotowy. W rzeczywistości, w miarę jak Zachód zwiększa swoje żądania wobec Chin, wydaje się, że jego więzi z Rosją uległy wzmocnieniu. Wymiana handlowa i obronna znacznie wzrosła, podczas gdy naród rosyjski wydaje się być bardziej… Działaj pozytywnie Również w stronę Chin.

Wojna tylko spotęgowała te wyzwania, gdyż wsparcie Pekinu dla Moskwy zniekształciło stosunki Chin z Europą. | Ludovic Marin/AFP za pośrednictwem Getty Images

Im dłużej Chiny będą utrzymywać swoje prorosyjskie stanowisko, tym trudniej będzie to wszystko odwrócić. Chińskie firmy dostosowały już swoją działalność do rozwijających się stosunków handlowych z Rosją. Z biegiem czasu odwrócenie tej zmiany strukturalnej stanie się trudniejsze i bardziej kosztowne. Co więcej, poparcie Xi dla Putina było duże Osobiste i odbiło się to szerokim echem w mediach. Ponieważ prorosyjska polityka Chin nie cieszy się powszechnym poparciem wśród chińskich intelektualistów, zmianę polityki można postrzegać jako ustępstwo wobec krytyków.

READ  Rosja i Ukraina ogłaszają wielką niespodziankę wymiany więźniów

Po kwietniowym spotkaniu z Xi kanclerz Niemiec Olaf Scholz ogłosił, że obaj przywódcy zgodzili się na „Intensywna koordynacjaO odbyciu konferencji pokojowych w sprawie Ukrainy. Wyjaśnił, że wierzySłowo Chin ma znaczenie w Rosji„.

Prawdą jest, że mediator nie musi być całkowicie neutralny, aby odnieść sukces. Poprzez swój zdecydowany wpływ na jedną lub obie strony konfliktu może skłonić je do ustępstw, które w innym przypadku byłyby niemożliwe. Aby jednak te wysiłki odniosły sukces, mediator musi chcieć polegać na stronach zależnych w sposób, który mógłby znacząco nadwyrężyć jego relacje z nimi. Jak dotąd Xi nie wykazał chęci, aby to zrobić – a szanse na to wydają się maleć.

Europejscy przywódcy słusznie podtrzymują dialog z Chinami i w dalszym ciągu żądają, aby Xi wykorzystywał swoje wpływy. Jednak dopóki Chiny tego nie zrobią, zezwolenie Pekinowi na odgrywanie głównej roli w procesie pokojowym grozi legitymizacją inwazji.