19 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Organizacja Narodów Zjednoczonych dodaje Izrael do globalnej listy sprawców przestępstw krzywdzących dzieci

Organizacja Narodów Zjednoczonych dodaje Izrael do globalnej listy sprawców przestępstw krzywdzących dzieci

Johanna Giron – Reuters – Archiwum

António Guterres, Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, przemawia do prasy w Brukseli, 20 marca 2024 r.CNN

Rzecznik Sekretarza Generalnego ONZ António Guterres potwierdził w piątek, że Sekretarz Generalny ONZ dodał armię izraelską do globalnej listy sprawców naruszeń wobec dzieci.

Stephane Dujarric powiedział na konferencji prasowej, że Izrael został poinformowany, że znajduje się na liście zawartej w rocznym raporcie Sekretarza Generalnego na temat dzieci w konfliktach zbrojnych, który zostanie przesłany Radzie Bezpieczeństwa ONZ w najbliższy piątek.

Według źródła dyplomatycznego na listę dodano także Hamas i Palestyński Islamski Dżihad, wraz z armią izraelską.

Dujarric dodał, że szef sztabu Guterresa wezwał w piątek izraelską misję przy ONZ, dzięki uprzejmości wobec nowo wyznaczonych krajów. „Zrobiono to, aby dać tym krajom ostrzeżenie i uniknąć wycieków” – dodał.

Ambasador Izraela przy ONZ Gilad Erdan nagrał wideo, na którym wykonuje telefon ze swojego biura, najwyraźniej do urzędnika ONZ, i jego część udostępniła w mediach społecznościowych.

Na nagraniu Erdan wyraził swój gniew z powodu rezolucji ONZ i określił armię izraelską jako „najbardziej moralną armię na świecie”.

„Jedyną osobą na czarnej liście jest dziś Sekretarz Generalny, którego decyzje od początku wojny, a nawet wcześniej, nagradzały terrorystów i zachęcały ich do wykorzystywania dzieci w aktach terrorystycznych… Wstyd!”

Dujarric stwierdził, że „szokujące i niedopuszczalne” jest to, że Erdan najwyraźniej nagłośnił prywatną rozmowę, mówiąc, że „było to coś, czego nigdy nie widział w ciągu moich 24 lat pracy w tej organizacji”.

Według Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy umieszczenie Izraela na liście następuje po ośmiu miesiącach wojny w Gazie, w której zginęło ponad 15 500 dzieci.

Wojna wybuchła po ataku Hamasu na Izrael 7 października, w którym zginęło 1200 osób, a około 250 zostało zakładników. Wielu pozostaje w niewoli, a wyżsi przywódcy Hamasu pozostają na wolności pomimo izraelskiej ofensywy.

READ  Dziesiątki tysięcy demonstrują w Hamburgu przeciwko skrajnej prawicy w Niemczech

Na tak zwanej czarnej liście ONZ znalazły się wcześniej takie kraje jak Arabia Saudyjska, Afganistan, Demokratyczna Republika Konga, Sudan, Syria i Jemen.

Riyad Mansour, wysłannik Palestyny ​​przy ONZ, powiedział, że decyzja o dodaniu Izraela do listy „nie przywróci dziesiątków tysięcy naszych dzieci, które były zabijane przez Izrael przez dziesięciolecia, ani nie przywróci normalnego życia dzieciom, które został trwale wyłączony.” Poprzez swoje czyny.”

„Jest to jednak ważny krok we właściwym kierunku, w kierunku położenia kresu podwójnym standardom i kulturze bezkarności, którą Izrael cieszył się zbyt długo i która naraziła nasze dzieci na konsekwencje”.

Sprawozdanie roczne zostanie przedłożone Radzie Bezpieczeństwa 14 czerwca. Oficjalny raport zostanie opublikowany 18 czerwca. Zostanie on omówiony podczas debaty na Radzie 26 czerwca.

W odpowiedzi na pytanie o konsekwencje rzecznik ONZ powiedział, że decyzja o wszelkich działaniach należy do członków.

Wojna wpłynęła na stosunki między Izraelem a Organizacją Narodów Zjednoczonych Osiągnięcie historycznych minimów Z izraelskimi dyplomatami wykorzystującymi swoje platformy w Organizacji Narodów Zjednoczonych, aby potępić tę światową organizację.

Spór między Izraelem a Narodami Zjednoczonymi wykroczył poza kompetencje Sekretarza Generalnego. Izraelscy urzędnicy skrytykowali także Agencję Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy i Pracy dla Uchodźców Palestyńskich (UNRWA), Światową Organizację Zdrowia, UN Women i specjalną sprawozdawczynię ONZ ds. okupowanych terytoriów palestyńskich Francescę Albanese.

chwila, Dziesiątki pracowników Organizacji Narodów Zjednoczonych Zginęli w Gazie od początku konfliktu, co stanowi największą stratę w historii tej organizacji międzynarodowej.

Izrael od dawna oskarża UNRWA o podżeganie przeciwko Izraelowi, czemu UNRWA wielokrotnie zaprzecza W 2017 r. zabiegał o to izraelski premier Benjamin Netanjahu Demontaż organu ONZ i stwierdzenie, że powinien on zostać połączony z główną agencją ONZ ds. uchodźców.

Od czasu ataku z 7 października izraelscy dziennikarze i media ponownie skupili swoją uwagę na UNRWA i czynili to Wzmocnione historie Kwestionowanie jego roli w wojnie.

READ  Bojownicy Wagnera na Białorusi, mówią sąsiedzi