5 lutego, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

OPEC + rozważy ograniczenie wydobycia ropy o ponad milion baryłek dziennie

OPEC + rozważy ograniczenie wydobycia ropy o ponad milion baryłek dziennie

  • Saudyjskie cięcia mogą obejmować cięcia dobrowolne
  • Największa redukcja od pandemii
  • Ropa spada z powodu wysokich stóp Fed i słabej gospodarki

DUBAJ (Reuters) – OPEC+ rozważy ograniczenie produkcji ropy naftowej o ponad milion baryłek dziennie w przyszłym tygodniu, poinformowały w niedzielę źródła OPEC, co byłoby największym jak dotąd ruchem od czasu rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19. Rozwiązanie problemu słabości rynku ropy.

Spotkanie odbędzie się 5 października w kontekście spadających cen ropy i miesięcy silnej zmienności na rynku, co skłoniło Arabię ​​Saudyjską, największego producenta w OPEC+, do stwierdzenia, że ​​organizacja może ograniczyć produkcję.

OPEC+, który obejmuje kraje OPEC i sojuszników, takich jak Rosja, odmówił zwiększenia produkcji w celu obniżenia cen ropy pomimo nacisków ze strony głównych konsumentów, w tym Stanów Zjednoczonych, aby pomóc światowej gospodarce.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Jednak w ostatnim miesiącu ceny gwałtownie spadły z powodu obaw o światową gospodarkę i umocnienia dolara po podwyżce stóp procentowych przez Rezerwę Federalną.

Oczekuje się, że poważna redukcja produkcji rozgniewa Stany Zjednoczone, które zmuszają Arabię ​​Saudyjską do dalszego pompowania, aby pomóc w dalszym spadku cen ropy i zmniejszeniu dochodów Rosji, ponieważ Zachód stara się ukarać Moskwę za wysłanie wojsk na Ukrainę.

Zachód oskarża Rosję o najazd na Ukrainę, ale Kreml opisuje to jako specjalną operację wojskową.

Arabia Saudyjska nie potępiła działań Moskwy w trudnych stosunkach z administracją prezydenta USA Joe Bidena.

Źródło zaznajomione z rosyjskim myśleniem powiedziało w zeszłym tygodniu, że Moskwa chciałaby, aby OPEC+ ograniczał 1 milion baryłek dziennie, czyli 1 procent globalnej podaży.

Byłaby to największa obniżka od 2020 r., kiedy OPEC+ obniżył produkcję o rekordowe 10 milionów baryłek dziennie, ponieważ popyt załamał się z powodu pandemii COVID. Grupa spędziła kolejne dwa lata na rozwiązywaniu tych rekordowych cięć.

READ  Ropa skacze na słabego dolara i napięcie podaży

W niedzielę źródła podały, że cięcie może przekroczyć 1 milion baryłek dziennie. Jedno ze źródeł sugerowało, że cięcia obejmują również dodatkową dobrowolną redukcję produkcji przez Arabię ​​Saudyjską.

OPEC+ spotka się osobiście w Wiedniu po raz pierwszy od marca 2020 r.

Analitycy i obserwatorzy OPEC, tacy jak UBS i JPMorgan, sugerowali w ostatnich dniach, że rozważana jest obniżka o około 1 milion baryłek dziennie, co może pomóc w powstrzymaniu spadku cen.

Stephen Brennock z BVM powiedział:

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Dodatkowe raporty Maha El Dahana, Olesyi Astakhovej i Alexa Lawlera) Montaż dokonali Gareth Jones, Jean Harvey i Raisa Kasulowski

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.