27 września, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Odkrywanie tajemnic atmosfery Marsa: przełomowe odkrycie Europejskiej Agencji Kosmicznej

Odkrywanie tajemnic atmosfery Marsa: przełomowe odkrycie Europejskiej Agencji Kosmicznej

Szepty z kosmosu nigdy się nie kończą. To echa przeszłości przerywają kosmiczną ciszę. Naładowany energią, tak pozbawiony wszystkiego i absolutnie niczego. Jak gigantyczne kartonowe pudełko, które gra w nieskończoność i wciąż się rozszerza. Homer Simpson powiedział, że wszechświat jest jak pączek. A jeśli tak, to każdy z kolorowych wiórów, które go zdobią, to planety, gwiazdy i satelity, które tworzą tę dziwną galaktyczną melodię. Każdy ma swoją własną historię, pozostałość po tych, które od czasu do czasu prześlizgują się przez galaktyczne lwy. Jednym z najczęstszych jest Mars.

Dochodzenia w sprawie możliwości, że Kiedyś życie wędrowało swobodnie po sąsiednim Marsie więcej niż często. Studia kumulują się. Niektórzy mówią o starożytnych rzekach, które wyschły przez wiele słońc. Inne wyłaniają się z jego geologii. Ten ostatni odnosi się do Klimatyczna jak opowieść o latach zakopanych w czerwonym piasku.

Od tajemnicy życia do koktajlu słońca

To było odkrycie ExoMars Śledzenie gazu tropikalnego (TGO) Europejska Agencja Kosmiczna, która wspiera teorię, którą wcześniej rozważali naukowcy. A przy okazji warstwa gazu otaczającego Marsa To dało im pomysł, który jest nie mniej niż historyczny. Okazało się Składa się z tlenku węgla z mniejszą zawartością ciężkiego węgla, niż się spodziewali. Wątpliwości zaczęły się rok temu, kiedy to była NASA Łazik Curiosity Postawienie stopy robota na Marsie.

Na pierwszy rzut oka nie wydaje się to istotne. the Typowe terminy chemiczne, których się nie rozumie Wydaje się, że jest to podobne do kilku niepublikowanych odkryć. Jednak wynik ma natychmiastowe tłumaczenie: Istnieje wyjaśnienie niektórych związków materii organicznej Oparte na węglu – znalezione w glebie Czerwonej Planety. Nie byłyby oznaką życia, ale raczej wynikiem galaktycznego makijażu: Połączenie światła słonecznego i złożonych procesów chemicznych.

Zdjęcie: Handout / CNES / VR2Planet 2021 / AFPnotatkaFrancja Agencja prasowa

Naukowcy doszli do tego wniosku po ich poddaniu pełna analiza Wszystkie dane, które TGO był w stanie zebrać po ośmiu niesamowitych orbitach między marcem a kwietniem 2022 r. Coś w rodzaju buffa ślepca. To jest ręka, którą NOMAD (Nadir Occultation for Mars Discovery) rozegrał, aby odkryć tajemnice wszechświata.

READ  Strange Whatcheeria to „T. rex swoich czasów

Jak w tym różowym torcie

Shuhei Aoki Jest głównym autorem badania opublikowanego w Planetarny Dziennik Naukowy. „Pomiar stosunku izotopów węgla w tlenku węgla jest skutecznym sposobem zrozumienia, skąd pochodzi materia organiczna planety Odkryj nadającą się do zamieszkania historię MarsaPowiedział, wyłapując na kilku stronach echa jej planetarnej przeszłości.

Podstawa naukowa badań jest prostsza, niż sugerowałyby to wzory chemiczne. W atmosferze występują dwa izotopy węgla: 12 i 13. pierwszy jest dominujący; Drugi, cięższy. To tylko kwestia pomiaru względnej obfitości izotopów, a wynik mówi sam za siebie. Kiedy łazik wylądował w kraterze Gale, utworzył tam kilka ważnych osadów Pisanie książki po 3,5 miliarda lat „Łatwe zadanie.

„Każde zjawisko na Marsie, które może być spowodowane przez życie, jest powodem do podniecenia, Ale nasze odkrycia wskazują inny kierunekDodany współautor raportu, Yuichiro Ueno. Podąża się ścieżką alchemiczną, która w rzeczywistości jest niekończącą się ścieżką efektów i konsekwencji. Jak stąpać po ziemi. Jak w tym różowym torcie.