8 września, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Odkrycie 34-milionowego węża w Wyoming zmienia nasze rozumienie ewolucji

Odkrycie 34-milionowego węża w Wyoming zmienia nasze rozumienie ewolucji

Skamieniały szkielet nowo odkrytego gatunku węża Opcja Oddechu HypernowicjuszaBadania te, przeprowadzone 38 milionów lat temu na terenach dzisiejszego zachodniego Wyoming, ujawniają wiedzę na temat ewolucji i zachowań społecznych jego potomków. Źródło zdjęcia: Jasmine Croghan

Odkryto starożytne węże, co rzuca światło na gadzią przeszłość kontynentu.

Nowo odkryty wąż kopalny Klasyfikować W Wyoming to odkrycie zmienia nasze rozumienie ewolucji węży. Gatunek ten wyłowiono z nory, w której znaleziono zaplątane cztery dobrze zachowane okazy, i nadano mu nazwę Opcja Oddechu HypernowicjuszaStworzenia te żyły w Ameryce Północnej 34 miliony lat temu. Odkrycie to dostarcza cennych informacji na temat pochodzenia i różnorodności gigantycznych węży i ​​pytonów.

Opcja Oddechu Hypernowicjusza Wąż ten ma wyjątkowe cechy anatomiczne, częściowo dlatego, że okazy są ruchome — co oznacza, że ​​znaleziono je wszystkie w jednym kawałku, z kośćmi ułożonymi we właściwej kolejności — co jest niezwykłe w przypadku węży kopalnych. Naukowcy uważają, że może to być wczesny członek Booidea, grupy obejmującej współczesne węże i węże lądowe. Współczesne węże są szeroko rozpowszechnione w obu Amerykach, ale ich wczesna ewolucja nie jest dobrze poznana. Te nowe, kompletne skamieniałości dostarczają ważnych nowych informacji, w szczególności na temat ewolucji małych ryjących węży, zwanych wężami gumowymi.

Spostrzeżenia behawioralne i znaczenie historyczne

Tradycyjnie toczyło się wiele debat na temat ewolucji małych węży kopiących. Opcja Oddechu Hypernowicjusza Badania te pokazują, że północna i bardziej środkowa część Ameryki Północnej mogła być głównym ośrodkiem ewolucji tych węży. Odkrycie tych zwiniętych razem węży wskazuje również na najstarszy możliwy dowód znanego nam dzisiaj zachowania – hibernację w grupach.

„Współczesne węże pończosznicze są znane z tego, że gromadzą się tysiącami, aby wspólnie hibernować w swoich norach” – mówi Michael Caldwell, paleontolog z Uniwersytetu w Arizonie, który współprowadził badania wraz z byłą studentką Jasmine Croghan oraz współpracownikami z Australii i Brazylia „Robią to, aby oszczędzać ciepło poprzez efekt, jaki tworzą.” „Interesujące jest zobaczenie możliwych dowodów takich zachowań społecznych lub hibernacji sprzed 34 milionów lat”.

READ  Naukowcy odkrywają planetę otaczającą możliwość życia

Odniesienie: „Morfologia i taksonomia nowego kopalnego węża z wczesnej (oligoceńskiej) formacji White River w Wyoming” autorstwa Jasmine A. Croghan, Alessandro Balci, Silvio Onari, Michael S. Y. Lee i Michael W. Caldwell, 19 czerwca 2024 r., Dziennik zoologiczny Towarzystwa Linneusza.
DOI: 10.1093/zoolinnean/zlae073