21 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Odbicie turystyki wakacyjnej w Chinach do poziomu sprzed Covid poprawia perspektywy

Odbicie turystyki wakacyjnej w Chinach do poziomu sprzed Covid poprawia perspektywy

Turyści z Chin kontynentalnych czekają w hali odlotów stacji Hong Kong West Kowloon w ostatni dzień Święta Pracy 3 maja 2023 r.

Lee Chihua | Chiński serwis informacyjny | Obrazy Getty’ego

Dane rządowe pokazały w środę, że turystyka w Chinach odbiła się do poziomu sprzed COVID-19 podczas Święta Pracy, a liczba podróży krajowych wzrosła o ponad dwie trzecie w porównaniu z rokiem poprzednim, co jest mile widzianym impulsem dla drugiej co do wielkości gospodarki świata .

Jeśli utrzyma się, ożywienie w sektorze usług może złagodzić obawy, że ożywienie gospodarcze w Chinach po pandemii może wkrótce stracić impet, ponieważ rynek nieruchomości pozostaje słaby, szeroki sektor produkcyjny słabnie, a eksport boryka się z utrzymującymi się trudnościami.

Głodni podróży Chińczycy odbyli 274 miliony podróży krajowych podczas pięciodniowego okresu odpoczynku, który rozpoczął się w sobotę, podało Ministerstwo Kultury i Turystyki na swojej stronie internetowej, co stanowi wzrost o 70,8% w porównaniu z poprzednim rokiem io 19% więcej niż w 2019 r.

Podczas tych podróży chińscy turyści wydali 148 miliardów juanów (21 miliardów dolarów), o 128,9% więcej niż w poprzednim roku i na poziomie z 2019 roku.

Liczby z tegorocznego weekendu Święta Pracy – pierwszego sezonu podróży od czasu pandemii bez ograniczeń – są postrzegane jako miara kondycji gospodarczej Chin.

Oficjalne dane z niedzieli pokazały, że aktywność w chińskim sektorze pozaprodukcyjnym wzrosła w kwietniu, choć w wolniejszym tempie niż w marcu.

„Dobre dane dotyczące turystyki wakacyjnej, w połączeniu z wciąż mocnym kwietniowym wskaźnikiem PMI dla usług, dobrze wróżą ożywieniu konsumpcji i usług w nadchodzących miesiącach, chociaż dynamika wzrostu produkcji słabnie” – napisał Goldman Sachs w notatce.

„To również dodaje wiarygodności naszej powyższej prognozie wzrostu PKB w 2023 r. (6,0%)”.

Goldman Sachs dodał, że kolejna faza ożywienia konsumpcji będzie zależała od wyższego wzrostu dochodów i poprawy zaufania konsumentów, co sprawi, że model ożywienia będzie bardziej zrównoważony.

READ  Rosyjski urzędnik wydaje ostre groźby dla Zachodu

Zarządzający aktywami Vontobel powiedział, że uważa, że ​​ożywienie w Chinach powinno przyspieszyć, przynosząc korzyści firmom, które obsługują krajowych konsumentów poprzez rozrywkę i handel elektroniczny, a także firmom skoncentrowanym na podróżach w Chinach i całej Azji.

Telewizja państwowa poinformowała w czwartek, że do końca okresu świątecznego łączna wartość kasowych filmów z okazji Dnia Maja przekroczyła 1,5 miliarda juanów, co plasuje je na trzecim miejscu w historii chińskiego kina pod względem przychodów kasowych.

Chińska państwowa agencja informacyjna Xinhua powiedziała w środę, że majowy boom turystyczny „można uznać za punkt zwrotny w chińskim sektorze turystycznym”.

Chińska Akademia Turystyki szacuje, że w tym roku odbędzie się około 4,55 miliarda krajowych podróży turystycznych, co stanowi wzrost o 73% w porównaniu z 2022 r., podał Xinhua.