15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Oczekuje się, że Biden będzie rozmawiał z Netanjahu w czwartek

Oczekuje się, że Biden będzie rozmawiał z Netanjahu w czwartek

Associated Press, Reuters

Prezydent USA Joe Biden i premier Izraela Benjamin Netanjahu.



CNN

Wyższy urzędnik administracji USA powiedział, że ramy porozumienia w sprawie zakładników i zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem „teraz istnieją”. Wyróżnienie to następuje po czwartkowej rozmowie telefonicznej prezydenta Joe Bidena z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.

Wezwanie nadeszło w czasie, gdy Izrael i Hamas przypuszczały wzajemny atak. Wydaje się, że są o krok od osiągnięcia porozumienia ramowego Izraelskie źródło zaznajomione z negocjacjami powiedziało CNN, że pomiędzy obiema stronami trwają negocjacje w celu osiągnięcia porozumienia. Hamas przedstawił niedawno mediatorom z Kataru i Egiptu odpowiedź na te ramy, co według izraelskich urzędników umożliwi obu stronom rozpoczęcie szczegółowych negocjacji w celu osiągnięcia porozumienia. Jednak transakcja nie została jeszcze sfinalizowana i nie można jej zagwarantować.

Biden postawił Propozycja trzyetapowa W majowym przemówieniu prezydent powiedział, że pierwszy etap będzie trwał sześć tygodni i obejmie „wycofanie sił izraelskich ze wszystkich zaludnionych obszarów Gazy” oraz „uwolnienie pewnej liczby zakładników, w tym kobiet, osób starszych i rannych w zamian za uwolnienie setek więźniów palestyńskich. Druga faza umożliwi „wzajemne uwolnienie wszystkich pozostałych żyjących zakładników, w tym żołnierzy płci męskiej”. W trzeciej fazie prezydent powiedział: „Rozpocznie się główny plan odbudowy Gazy, a wszelkie szczątki zabitych zakładników zostaną zwrócone ich rodzinom”.

Urzędnik zauważył, że podczas czwartkowej rozmowy telefonicznej wydawało się, że obaj przywódcy osiągnęli „przełom” w kwestii przejścia z pierwszego etapu do drugiego. Urzędnik dodał, że obecne porozumienie jest „bardzo spójne” z tym, co przedstawił prezydent w swoim majowym przemówieniu.

„Niektóre kluczowe kwestie związane z przejściem z fazy pierwszej do fazy drugiej okazały się przeszkodą. Uważam, że poczyniliśmy postęp w tej dziedzinie. Tekst jest obecnie bardzo spójny z przemówieniem Prezydenta wygłoszonym 27 maja i rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ – powiedział urzędnik.

READ  Wyciek chloru gazowego zabija co najmniej 10 osób i rani 251 w porcie w Jordanii

Urzędnik ostrzegł, że osiągnięcie ostatecznego porozumienia może zająć trochę czasu i że administracja zrobi „wszystko, co w naszej mocy”, aby pomóc w osiągnięciu ostatecznego porozumienia.

Urzędnik dodał: „To porozumienie nie zostanie osiągnięte w ciągu kilku dni. Nadal pozostaje wiele do zrobienia i jesteśmy gotowi zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby jak najszybciej osiągnąć porozumienie, ostateczne porozumienie”.

Wyższy urzędnik administracji USA powiedział, że rozmowa trwała 30 minut i „koncentrowała się” na szczegółach porozumienia w sprawie zakładników i zawieszenia broni, oraz dodał, że Biden będzie miał okazję porozmawiać o porozumieniu z innymi światowymi przywódcami w przyszłym tygodniu podczas szczytu NATO które odbędzie się w Waszyngtonie.

Zapytany, czy administracja wierzy, że Netanjahu bawi się w politykę i może próbować sabotować porozumienie, urzędnik odpowiedział, że porozumienie jest skonstruowane w sposób, który „w pełni chroni interesy Izraela”.

Urzędnik powiedział, że rozmowy w sprawie zakładników mają rozpocząć się w Doha od piątku i będą kontynuowane przez kilka następnych dni.

W oświadczeniu wydanym przez Biały Dom Biden i Netanjahu omówili „trwające wysiłki na rzecz zakończenia porozumienia o zawieszeniu broni i uwolnienia zakładników”.

Biały Dom stwierdził: „Obydwaj przywódcy omówili niedawną odpowiedź otrzymaną przez Hamas”, dodając: „Prezydent z zadowoleniem przyjął decyzję premiera zezwalającą jego negocjatorom na komunikowanie się z mediatorami amerykańskimi, katarskimi i egipskimi w celu sfinalizowania porozumienia. ”

Biały Dom, który również zapowiedział spotkanie zespołów ds. bezpieczeństwa narodowego obu przywódców na 15 lipca, napisał, że Biden „potwierdził swoje zdecydowane zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa Izraela”.

CNN Poprzednio wspomniane Stany Zjednoczone zaproponowały niedawno nowy język, który ma pomóc wypełnić luki w dyskusjach na temat osiągnięcia porozumienia. Proponowany język skupiał się na okresie pierwszej fazy propozycji, podczas którego oczekuje się, że Izrael i Hamas będą prowadzić dalsze negocjacje w celu przejścia do drugiej fazy porozumienia.

READ  Dania zamyka cieśninę żeglugową z powodu awarii rakiety

Urzędnik amerykański stwierdził, że reakcja wydaje się konstruktywna, choć należy kontynuować prace.

Izraelski urzędnik, który wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości, ponieważ nie był upoważniony do rozmów z mediami, powiedział także CNN, że Netanjahu zorganizuje posiedzenie rządu w czwartek wieczorem.

Biden i Netanjahu ostatni raz rozmawiali 6 maja. Oczekuje się, że obaj mężczyźni spotkają się w Waszyngtonie w ciągu kilku tygodni, kiedy izraelski premier złoży wizytę w Kongresie, jak poinformowało wcześniej MJ Lee z CNN źródło zaznajomione ze sprawą. Źródło podało, że urzędnicy amerykańscy i izraelscy nadal pracują nad ustaleniem szczegółów logistycznych spotkania Biden–Netanjahu, które prawdopodobnie odbędzie się w Białym Domu. Obydwaj przywódcy spotkają się, o ile nie nastąpi nagła zmiana okoliczności w ostatniej chwili.

To wezwanie pojawia się również w czasie przygotowań Bidena Walczy o swoje polityczne przetrwanie Biden wrócił do Białego Domu po tym, jak w zeszłym tygodniu potknął się na scenie debaty z byłym prezydentem Donaldem Trumpem. Sposób, w jaki Biden poradzi sobie z konfliktem między Izraelem a Hamasem, pozostaje główną kwestią niepokojącą wielu członków Partii Demokratycznej, w tym młodszych wyborców.

Ta historia i nagłówek zostały zaktualizowane o dodatkowe zmiany.