14 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Obawy przed recesją są wszędzie – z wyjątkiem Białego Domu

Obawy przed recesją są wszędzie – z wyjątkiem Białego Domu

Z Rosnące cenyNiedobory siły roboczej, szalejąca wojna na Ukrainie, słabnące łańcuchy dostaw, stopy procentowe są teraz na krawędzi wzrostu, a obawy przed nadchodzącą recesją są wszędzie. Z wyjątkiem, oczywiście, Białego Domu – i to całkowicie zaprzeczone.

Tak jak było powyżej inflacji.

„Szok inflacyjny” się pogarsza, „szok stóp procentowych” dopiero się zaczyna, a „szok recesji” nadchodzi, powiedział w notatce dla klientów Michael Hartnett, starszy analityk inwestycyjny w Bank of America.

Ekonomiści Deutsche Bank ostrzegają: „Spodziewamy się, że bardziej agresywne zaostrzenie polityki pieniężnej wepchnie gospodarkę w recesję”.

„Ocieplenie rynku pracy znacznie zwiększyło ryzyko recesji” – powiedział Jan Hatzius, główny ekonomista Goldman Sachs.

Sekretarz skarbu Clintona Larry Summers ostrzegł, że „recesja w ciągu najbliższych dwóch lat jest bardziej prawdopodobna niż większość” – którego ostrzeżenia przed inflacją sprzed roku nie zostały uwzględnione przez zespół Bidena.

Jeden niepokojący rozwój: Rentowności krótkoterminowego długu stopniowo rosną Zadłużenie długoterminowe, które wskazuje na brak zaufania inwestorów do gospodarki w przyszłości.

Inflacja wzrosła w marcu do 8,5 proc.
Joshua Roberts/Reuters

Główny problem: kampania Fedu, by okiełznać inflację – Obecnie działa w tempie 8,5% rocznie, najwyższy od 1981 r. – podnosząc stopy procentowe i zmniejszając swój bilans, ryzykuje ograniczenie akcji kredytowej oraz zniechęcenie do inwestycji i wzrostu. Po miesiącach twierdzeń, że inflacja (jak Biały Dom) jest „przejściowa”, Fed wreszcie zacieśnia stopy, spodziewając się podwyżki stóp o 2 pb przed końcem roku.

Dodaj do tego nierozwiązane kwestie łańcucha dostaw w erze pandemii, inwazji Rosji na Ukrainę, prezydent Joe Wojna energetyczna Bidena A program podatkowo-pożyczkowy Demokratów – i recesja za rok lub dwa – zaczyna pojawiać się bardziej niż kiedykolwiek.

Ekonomistka Tara Sinclair porównuje spowolnienie wzrostu cen bez spowolnienia wzrostu do „próby lądowania podczas trzęsienia ziemi”.

Ekran telewizora na parkiecie Nowojorskiej Giełdy Papierów Wartościowych
Oczekuje się, że Rezerwa Federalna podniesie stopy procentowe o dwa i pół punktu przed końcem roku.
Richard Drew/AFP
Baner rekrutacyjny jest wyświetlany w restauracji w Schaumburg w stanie Illinois.
Baner rekrutacyjny jest wyświetlany w restauracji w Schaumburg w stanie Illinois.
Nam wai. Huh/AFP

W rzeczywistości Summers zauważa, że ​​nigdy nie było „momentu w Stanach Zjednoczonych, w którym inflacja była powyżej 4[%] Bezrobocie było poniżej 4[%]- jak teraz – „i nie widzieliśmy recesji przez następne dwa lata. ”

READ  Dow Jones Futures: Odbicia rynkowe w raporcie o zatrudnieniu; Google, Alibaba sygnały flash do zakupu

Ale cały Biały Dom to radosna rozmowa. Zapytany, czy Biden sądzi, że Summers ma rację co do recesji, tak jak mówił o inflacji, Jen Psaki z Białego Domu powiedział: „To nie jest nasza prognoza”. Dyrektor Krajowej Rady Gospodarczej, Brian Dees, twierdzi, że administracja „przyspieszyła silne i wyjątkowe ożywienie gospodarcze”, co „daje nam wyjątkową pozycję do stawienia czoła nadchodzącym wyzwaniom”.

Przepraszam: to Bidens – wojna z energią, szaleństwo Demokratów w wydawaniu prawie 2 bilionów dolarów ratunku dla Ameryki – w pierwszej kolejności wywołało Bidena. Teraz to samo lekarstwo, które udaje, że naprawia swój katastrofalny błąd, nawet gdy trzyma się tej samej ścieżki?

Przygotuj się na kamienistą drogę.