25 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Nowe widoki myśliwca dalekiego zasięgu Northrop Grumman, który działa w trybie stealth

Nowe widoki myśliwca dalekiego zasięgu Northrop Grumman, który działa w trybie stealth

Northrop Grumman po raz kolejny uwzględnił w swoich ostatnich ogłoszeniach coś, co wydaje się być koncepcją platformy Next Generation Air Dominance (NGAD). Pojawia się to tuż po innej reklamie z 2021 roku, która drażniła tę samą determinację, chociaż ta nie oferowała szerokiego kąta widzenia.

Samo główne wideo, które trwa tylko 15 sekund, jest odtwarzane w firmie Ostatnie ustawienie „Hend”.. Widzimy w nim trzech pracowników Northrop Grumman dyskutujących o wkładzie kobiet w historię lotnictwa wojskowego w „zaawansowanym hangarze” firmy. Odnosząc się do żeńskiej załogi bazy lotniczej Grand Forks, która w 2014 roku zarejestrowała najdłuższy lot pełnowymiarowego drona w historii Samoloty wojskowe bez tankowania w powietrzu (34,3 godziny) – Trio nadal zastanawia się nad potencjalnym wkładem, jaki każdy z nich może wnieść do historii lotnictwa firmy w przyszłości.

To, co możemy jedynie założyć, to hipotetyczna koncepcja załogowego samolotu taktycznego podobnego do NGAD, który można zobaczyć po lewej stronie na filmie. W przeciwieństwie do reklamy Northrop z 2021 r., która bardziej szczegółowo pokazuje nos tego, co wydaje się być tą samą koncepcją, nowa reklama zapewnia lepszy widok płatowca jako całości. Jak wspomniano w naszym poprzednim artykule, samolot z pewnością wydaje się pasować do NGAD – Jest bardzo duży z założonym premią za zasięg i ładowność oraz niską obserwowalnością (stealth) bez pionowych ogonów. Górne wloty powietrza są również zauważalnie niskie. Konstrukcja obejmuje również bardzo długą linię grzbietu wokół płatowca, a także nos podobny do B-2 i kokpit dla jednego pilota.

Dwa inne filmy z tej samej serii dają nam częściowy widok „łeb w łeb” z silnym wyczuciem B-21 Raider i szerszym spojrzeniem na przedmiotowy projekt z pewnej odległości.

Nie wiadomo, jak dokładna jest koncepcja pokazana w ogłoszeniu do projektu Northrop Grumman dla załogowej platformy NGAD. Chociaż oczywiście będą różnice wynikające z delikatności takiego projektu, nadal interesujące jest zobaczyć, co trzymają, nawet jako symbol zastępczy. Niewykluczone również, że koncepcja widoczna na filmach jest luźno oparta na elementach prawdziwego demonstratora NGAD, który od kilku lat lata w Siłach Powietrznych. Jednak nadal nie wiemy, kto zbudował ten eksperymentalny samolot. może należeć Boeinga Albo Lockheeda Martina. I tylko dlatego, że demonstrator należy do którejkolwiek z tych firm, nie oznacza, że ​​kwestionowana obecnie wersja produkcyjna też to zrobi.

Podczas gdy obecne obciążenie pracą Northrop związane z produkcją bombowca stealth B-21 Raider nowej generacji jest z pewnością duże, wyprodukowanie załogowego komponentu NGAD byłoby dla firmy ogromnym zwycięstwem i z pewnością ma przewagę dzięki pracy, którą wykonała nad B-21. -21. Ten program również, według większości kont, stosunkowo na czas i budżet, zdumiewający wyczyn. Jest prawdopodobne, że załogowy samolot NGAD będzie miał tyle samo wspólnego z bombowcem nowej generacji, z wieloma współdzielonymi technologiami, a także potencjalną wydajnością przeniesioną bezpośrednio. W miarę rotacji programu pojawią się również inne znaczące możliwości poza zamieszkałym komponentem otaczającym NGAD, w które Northrop może również chcieć się zaangażować.

Składająca się z tak zwanej „rodziny systemów” NGAD odnosi się do wielopłaszczyznowych wysiłków USA zmierzających do wprowadzenia taktycznych zdolności walki powietrznej nowej generacji. Chociaż zakup nowego samolotu z załogą, który jest obecnie w fazie rozwoju, pozostaje centralnym elementem programu NGAD, obejmuje on również rozwój i produkcję tysięcy kooperacyjnych samolotów bojowych (CCA), nowej broni, czujników, sieci i możliwości zarządzania bitwą, lasery, zaawansowane silniki odrzutowe i nie tylko. Co więcej, NGAD będzie pasować, przynajmniej w dużym stopniu, do mało znanej rodziny systemów uderzeniowych dalekiego zasięgu (LRS), której centralnym elementem jest B-21.

Siły Powietrzne i Marynarka Wojenna mają również równoległe inicjatywy w zakresie rozwijania swoich programów NGAD, w tym elementów wymienionych powyżej. Siły Powietrzne niedawno poinformowały, że wyobrażają sobie hipotetyczną flotę około 200 samolotów bojowych NGAD, co kosztowałoby „setki milionów” za samolot. Chociaż wielkość porównywalnej floty samolotów Marynarki Wojennej pozostaje niejasna, proponowany budżet usługi na rok podatkowy 2024 przewidywał prawie 1,53 miliarda dolarów przeznaczonych na wsparcie rozwoju myśliwca nowej generacji, czyli F/A-XX, w ramach NGAD. program. To był ogromny impuls wskazujący, jak szybko program dojrzał.

Mimo to najnowsza zapowiedź z pewnością przyczynia się do spisku wokół programu NGAD i potencjalnego zaangażowania w niego Northrop Grumman, a przynajmniej jego ambicji zbudowania jego załogowego komponentu.

READ  John Carmack odchodzi na pewną śmierć z notatką krytykującą wydajność firmy