30 marca, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Nowe odkrycie, które może wpłynąć na przyszłość eksploracji Marsa przez ludzi

Szacowany czas czytania: 3-4 minuty

Calgary — Podczas gdy ludzie mogą być zdezorientowani wysyłaniem ludzi przez Układ Słoneczny, aby pewnego dnia zamieszkali na Marsie, odkrycie „lodowca” na Czerwonej Planecie może oznaczać, że marzenie jest o krok bliżej rzeczywistości.

Naukowcy twierdzą, że „przełomowa deklaracja” złożona na 54. Konferencji Nauk Księżycowych i Planetarnych w The Woodlands w Teksasie może oznaczać, że „powierzchniowy lód wodny” istnieje na Marsie do dziś.

„Archeologiczne lodowce” nie są zbudowane z lodu, ale są jednym z kilku „jasnych osadów” znalezionych na tym obszarze. Naukowcy twierdzą, że LTD zazwyczaj składają się z jasnych soli siarczanowych; Wydaje się jednak, że gatunek ten ma bardzo podobne cechy do lodowca.

Naukowcy twierdzą, że lodowiec został znaleziony w pobliżu marsjańskiego równika (konkretnie we wschodnim Noctis Labyrinthus, na współrzędnych 7° 33′ S, 93° 14′ W dla miłośników kosmosu), co oznacza, że ​​lód może pozostawać wokół tego regionu na mniejszych głębokościach. „Główne implikacje dla przyszłej eksploracji człowieka”.

Odkrycie sugeruje, że Mars mógł mieć bardziej „wodną” historię, niż wcześniej przypuszczali naukowcy, co może zmienić nasze rozumienie tego, w jaki sposób Czerwona Planeta podtrzymywała ludzkie życie.

„Wiedzieliśmy o aktywności lodowców na Marsie w wielu miejscach, w tym w pobliżu równika w odległej przeszłości. Wiedzieliśmy o niedawnej aktywności lodowców na Marsie, ale jak dotąd tylko na wyższych szerokościach geograficznych” – mówi Pascal Lee, planetolog naukowiec z Instytutu SETI oraz główny autor badania z Instytutu Marsa: Na tej stronie dowiedzieliśmy się, że Mars doświadczył ostatnio lodu powierzchniowego, nawet w pobliżu równika, co jest nowością.


Stosunkowo mały lodowiec w tym miejscu mówi nam, że Mars miał ostatnio lód powierzchniowy, nawet w pobliżu równika, co jest nowością.

– Pascal Lee, Instytut Marsa


„Pragnienie wylądowania ludzi w miejscu, w którym mogliby wydobywać lód wodny z Ziemi, skłoniło planistów misji do przyjrzenia się lokalizacjom na wyższych szerokościach geograficznych. Jednak te drugie środowiska są zwykle chłodniejsze i stanowią większe wyzwanie dla ludzi i robotów. Jeśli istnieją tropikalne lokalizacje, w których można je znaleźć, powiedział Lee, „powiedział Lee. Z lodem na mniejszych głębokościach będziemy mieli to, co najlepsze z obu środowisk: cieplejsze warunki do eksploracji przez ludzi, przy jednoczesnym zachowaniu dostępu do lodu”.

READ  Naukowcy odkryli szczątki jednego z największych drapieżnych dinozaurów w Europie

Jednak Lee mówi, że należy przeprowadzić więcej badań nad tym, czy i ile lodu można zatrzymać w LTD.

„Myślimy, że wydarzyło się tutaj to, że sól utworzyła się na szczycie lodowca, zachowując kształt lodu poniżej, aż do szczegółów, takich jak pola uskokowe i pasma morenowe.

„Lód wodny w tej chwili nie jest stabilny na samym Marsie w pobliżu równika na tych wysokościach. Nic więc dziwnego, że nie wykryliśmy żadnego lodu wodnego na powierzchni. Możliwe, że cały lód wodny znajduje się w lodowcu, Lee powiedział mi, że teraz jest o wiele za daleko. Ale istnieje również możliwość, że niektóre z nich mogą nadal być chronione na płytkich głębokościach pod solami siarczanowymi”.

Możliwe erupcje wulkanów w obszarze odkrycia zachowały odcisk lodowca, mówi Sarab Chobham, absolwent Wydziału Geologii Uniwersytetu Maryland i współautor badania.

„Ten region Marsa ma historię aktywności wulkanicznej. Tam, gdzie jakiś materiał wulkaniczny stykał się z lodowatym lodem, na granicy między nimi zachodziły reakcje chemiczne, tworząc stałą warstwę soli siarczanowych” – wyjaśnił Chobham. . „Jest to najbardziej prawdopodobne wyjaśnienie uwodnionego i hydroksylowanego siarczanu, który obserwujemy w tym jasnym osadzie”.

Naukowcy dodają, że w miarę erozji materiałów wulkanicznych na tym obszarze odcisk lodowca stał się widoczny w osadach soli.

Badanie sugeruje, że pozostały lodowiec musi być geologicznie stosunkowo młody, prawdopodobnie z okresu amazońskiego – najnowszego okresu geologicznego, który obejmuje współczesnego Marsa.

Najnowsze artykuły naukowe

Więcej historii, które mogą Cię zainteresować