22 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Nowa wyspa pojawiła się na Oceanie Spokojnym po podwodnej erupcji wulkanu: ScienceAlert

Nowa wyspa pojawiła się na Oceanie Spokojnym po podwodnej erupcji wulkanu: ScienceAlert

Zatopiony wulkan na górze podwodnej jest znany jako Ojczyzna Na Centralnych Wyspach Tonga obudziła się po 16 latach głębokiego snu, by wystrzelić głowę znikąd.

10 września 2022 r. do oceanu zaczęły przedostawać się fragmenty lawy i skał 25 kilometrów (15 mil) na południowy zachód od Late Islandpodczas gdy pióropusze pary i popiołu eksplodują na powierzchni fal.

Gruzy powoli gromadzą się na zupełnie nowej wyspie, zajmującej 4000 metrów kwadratowych (jeden akr) i osiągającej 10 metrów wysokości w ciągu kilku dni.

Choć nie będzie wyższy, 20 września urzędnicy z Tonga Geological Services (TGS) byli ogłosić Wyspa powiększyła się sześciokrotnie, osiągając 24 000 metrów kwadratowych.

Niczym feniks powstający z popiołów, ta efemeryczna, nienazwana struktura prawdopodobnie zanurkuje w płonący „Pierścień Ognia” Oceanu Spokojnego na długo przed tym, zanim jakikolwiek żeglarz będzie miał nadzieję postawić stopę na jego skalistym brzegu.

Ostatnim razem, gdy Home Reef zrodził nową wyspę, w 2006 roku, zajęło rok, zanim fale oceanu zniszczyły jej szczyt. Tym razem logo jest znacznie krótsze.

Wiele szczątków pochodziło z zatopionego wulkanu Tonga w 2006 roku, gdzie wzdłuż Południowego Pacyfiku ułożono długą tratwę spienionego szkła wulkanicznego, znanego jako pumeks, nadając Ziemi niesamowity wygląd.

Poniżej możesz zobaczyć zrzuty ekranu tej tratwy:

ramka graniczna = „0” allow = akcelerometr; automatyczny start; pisanie schowka. media kodowane żyroskopem; Obraz w obrazie „allowfullscreen>

Od 1852 roku Home Reef produkuje marchewki pięć razyjakiś dostęp Od 50 do 70 metrów na wysokość. W 1984 r. wyspa do niosąc małe jezioro.

Góra podwodna odpowiedzialna za te krótkotrwałe konstrukcje znajduje się w obszarze Oceanu Spokojnego znanym jako Strefa subdukcji Karmadec Tongaktóry obejmuje jedne z najszybciej zbieżnych płyt tektonicznych na świecie.

READ  Fizycy z MIT wykorzystują kwantową „odwrócenie czasu” do wykrywania fal grawitacyjnych i ciemnej materii

Tutaj płyta Pacyfiku szybko przesuwa się pod dwiema innymi płytami (Kermadec i Tonga) z prędkością około 24 cm rocznie (9 cali), tworząc drugi najgłębszy rów na świecie i bardzo aktywny łuk wulkaniczny.

W rzeczywistości ten długi odcinek grzbietu dna morskiego, rozciągający się od Tonga do Nowej Zelandii, jest domem dla największej gęstości podwodnych wulkanów, jakie można znaleźć na Ziemi.

Zdjęcia satelitarne niedawnej erupcji Home Reef ukazują powstawanie jej najnowszej wyspy z zadziwiającymi szczegółami. Poniższy obraz został opublikowany przez NASA na podstawie danych USGS z 14 września.

Nie tylko pokazuje długą smugę dymu, ale pokazuje intensywną zmianę koloru otaczającego oceanu.

Zatopiony wulkan wybucha, tworząc Home Reef. (Lauren Dauphin / Obserwatorium Ziemi NASA / USGS)

Kolejne zdjęcie zrobione 18 września przy użyciu danych USGS i udostępnione przez TGS na Facebooku przybliża wulkaniczny spadek, jak widać poniżej.

Erupcja rafy domowej 2022
Erupcja, która utworzyła Home Reef we wrześniu 2022 roku.USGS)

Mgła wodna jest prawdopodobnie spowodowana bardzo gorącą, kwaśną wodą morską, zmieszaną z kawałkami skał wulkanicznych i gruzu, według Ostatni komunikat prasowy z NASA.

„Wulkan stanowi niewielkie zagrożenie dla społeczności lotniczej i mieszkańców Vava’u i Hapai”, TGS ogłosić 20 września.

„Jednakże wszystkim marynarzom zaleca się przepłynięcie więcej niż 4 kilometry od Home Reef do odwołania”.

Od 25 września istnieje Nigdy więcej wyświetleń popiołu wulkanicznego lub pary z tego kawałka Oceanu Spokojnego. Home Reef prawdopodobnie zostanie właśnie ukończony, co sprawia, że ​​doceniamy jej najnowszy dar morza, póki możemy.