23 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Nowa technologia umożliwia archeologom wykorzystanie fizyki cząstek do badania przeszłości

Nowa technologia umożliwia archeologom wykorzystanie fizyki cząstek do badania przeszłości

Neapol, Włochy Pod trąbieniem rogów i operowymi krzykami w Neapolu, najbardziej chaotycznym mieście Włoch, archeolog Raffaella Busso schodzi w ogłuszającą ciszę podziemnego labiryntu, cofając się w czasie o prawie 2300 lat.

Mówi, że przed starożytnymi Rzymianami Neapol kolonizowali starożytni Grecy, pozostawiając w starożytnych komorach grobowych ślady życia i śmierci.

Skieruj latarkę na kamienny nagrobek przedstawiający nogi i stopy osób pochowanych w środku.

Wyjaśnia: „Na tym jednym cmentarzu są dwie osoby, mężczyzna i kobieta”. „Zwykle można znaleźć osiem lub więcej.”

Cmentarz ten został odkryty w 1981 roku w staromodny sposób poprzez wykopaliska.

Teraz archeolodzy współpracują z fizykami, zastępując swoje łopaty detektorami cząstek subatomowych wielkości mniej więcej domowej kuchenki mikrofalowej.

Dzięki zaawansowanej technologii fizycy cząstek, tacy jak Walerij Tyukow, mogą za jej pomocą zobaczyć setki metrów skał, nie wspominając o budynku mieszkalnym znajdującym się 60 stóp nad nami.

„To bardzo przypomina radiografię” – mówi, umieszczając detektor cząstek obok wilgotnej ściany, wciąż ozdobionej kolorowymi fototapetami z motywem kwiatowym.

Archeolodzy od dawna podejrzewali, że po drugiej stronie muru znajdowały się dodatkowe pomieszczenia. Ale żeby rzucić okiem, musieli go złamać.

Dzięki temu wykrywaczowi wiedzieli już na pewno i nie musieli nawet używać łopaty.

Aby zrozumieć zastosowaną technologię, Tyukov zabiera nas do swojego laboratorium na Uniwersytecie w Neapolu, gdzie badacze badają obrazy z tego detektora.

W szczególności szukają mionów, promieni kosmicznych pozostałych po Wielkim Wybuchu.

Detektor mionów śledzi i zlicza miony przechodzące przez strukturę, a następnie określa gęstość przestrzeni wewnętrznej struktury, śledząc liczbę mionów, które przez nią przechodzą.

W komorze grobowej w ciągu 28 dni przechwycił około 10 milionów mionów.

„Tam jest mion” – mówi Tyukow, wskazując falistą linię, którą powiększył za pomocą mikroskopu.

Po miesiącach żmudnych analiz Tyukovowi i jego zespołowi udało się stworzyć trójwymiarowy model ukrytej komory grobowej, która przez wieki była zamknięta dla ludzkich oczu, a teraz została otwarta dzięki fizyce cząstek elementarnych.

READ  Spór prawny Dark and Darker trwa, a Nexon składa pozew
Model 3D ukrytej komory grobowej w Neapolu we Włoszech, wykonany przez badaczy wykorzystujących fizykę cząstek elementarnych.  Marzec 2024. / Źródło: CBS News

Model 3D ukrytej komory grobowej w Neapolu we Włoszech, wykonany przez badaczy wykorzystujących fizykę cząstek elementarnych. Marzec 2024. / Źródło: CBS News

Wykorzystuje się także to, co brzmi jak science fiction Odpowiednik wewnątrz piramid w EgipcieKomory pod wulkanami, a nawet leczenie raka, mówi profesor Giovanni De Lellis.

„Zwłaszcza nowotwory znajdujące się głęboko w organizmie” – mówi. „Technologię tę wykorzystuje się do pomiaru potencjalnego uszkodzenia zdrowej tkanki otaczającej nowotwór. Bardzo trudno jest przewidzieć, jakiego przełomu ta technologia mogłaby faktycznie dokonać w którymkolwiek z tych obszarów, ponieważ nigdy nie obserwowaliśmy obiektów z taką precyzją”.

„To nowa era” – zachwyca się.

Boeing i United Airlines prowadzą dochodzenie w sprawie oddzielenia koła od samolotu

Ustawa, która może doprowadzić do zakazu TikTok, nabiera tempa w Kongresie. Teraz aplikacja prosi użytkowników o pomoc.

Samolot United zjeżdża z pasa startowego i spada na trawę na lotnisku w Houston