21 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Nieziemskie odkrycie na Antarktydzie

Nieziemskie odkrycie na Antarktydzie

Naukowcy twierdzą, że znaleźli na Antarktydzie kosmiczną skałę z wieków – niezwykle rzadki meteoryt, który zawiera jedne z najstarszych materiałów w Układzie Słonecznym.

Maria Valdez, badaczka z Chicago Field Museum, powiedziała Chicago Tribune.

17 funtów meteorZostała odkryta 5 stycznia przez międzynarodowy zespół pod koniec 11-dniowej ekspedycji.

Niezwykła skała, która zawiera materiał sprzed miliardów lat, jest jednym z największych meteorytów, jakie kiedykolwiek znaleziono na kontynencie i prawdopodobnie pochodzi z głównego pasa asteroid między Marsem a Jowiszem. — poinformował „The Independent”..

„Aby spojrzeć na rozmiar meteorytu z perspektywy, z 45 000 meteorytów wydobytych z Antarktydy w ciągu ostatniego stulecia tylko 100 ma ten rozmiar lub większy” – powiedział Chicago Field Museum, które było częścią ekspedycji.

Według Tribune badacze na skuterach śnieżnych spędzili większą część dwóch tygodni na przeczesywaniu pól lodowych w poszukiwaniu meteorytów, kiedy dokonali zaskakującego odkrycia tuż przed zakończeniem eksploracji.


Naukowcy świętują swoje odkrycie nie z tego świata.
Dzięki uprzejmości Marii Valdes/SWNS

    Zbliżenie na rzadką skałę kosmiczną.
Zbliżenie na rzadką skałę kosmiczną.
Dzięki uprzejmości Marii Valdes/SWNS

Na początku niechętnie świętowali, powiedział Valdez, „ponieważ wiedzieliśmy, że jeśli znajdziemy meteor, to tak naprawdę jest to węzeł macierzysty. Ostatni dzień, ostatnia godzina”.

Zespół przekonał się, że rzeczywiście znalazł rzadką skałę kosmiczną, kiedy członkowie odkryli, że była „mniej więcej wielkości kuli do kręgli, ale waży dwa razy więcej niż kula do kręgli” – powiedział gazecie Valdez.

Skała ma coś, co Valdes opisał jako „skorupę fuzyjną” – szklistą warstwę zewnętrzną, która lekko stopiła się, gdy weszła w atmosferę. Był również zużyty, znak, że był na Ziemi od wielu wieków.

Meteoryt został wysłany do Królewskiego Belgijskiego Instytutu Nauk Przyrodniczych w Belgii w celu przeprowadzenia analizy chemicznej.

„Wszystkie meteoryty mają coś do powiedzenia na temat ewolucji Ziemi” – powiedział Valdez. „Rozmiar niekoniecznie ma znaczenie, jeśli chodzi o meteoryty, a nawet małe mikrometeoryty mogą być niezwykle cenne naukowo”.

READ  Gdzie zobaczyć w Teksasie. Informacje o okularach ochronnych

Zdjęcie ich namiotów na polu lodowym
Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, Belgii i Szwajcarii spędzili 11 dni na przeczesywaniu lodowego kontynentu w poszukiwaniu kosmicznych skał.
Dzięki uprzejmości Marii Valdes/SWNS

The Independent zauważył, że większość z 45 000 meteorytów znalezionych na Antarktydzie w ciągu ostatniego stulecia ważyła zaledwie kilka gramów.

Odkrycie nastąpiło kilka miesięcy po sukcesie NASA Zniszczył asteroidę o średnicy 530 stóp W próbie mającej na celu przygotowanie się na możliwość uderzenia w Ziemię ogromnej kosmicznej skały, takiej jak asteroida o szerokości 10,2 mili, która według naukowców jest wymazane dinozaury miliony lat temu.