22 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Niemiecki rząd zatwierdza umowę nacjonalizacyjną dla energetycznego giganta Uniper

Niemiecki rząd zatwierdza umowę nacjonalizacyjną dla energetycznego giganta Uniper

Uniper otrzymał miliardy dolarów pomocy finansowej od rządu niemieckiego w wyniku rosnących cen gazu i energii elektrycznej w następstwie wojny rosyjskiej na Ukrainie.

Sojusz zdjęć | Sojusz zdjęć | Obrazy Getty

W środę niemiecki rząd zgodził się na nacjonalizację obiektów Uniper Stara się utrzymać branżę na powierzchni w obliczu światowego kryzysu energetycznego.

Po przyjęciu już w lipcu do Uratowanie największego importera gazu z 15 miliardami euro (14,95 mld USD) pakiet ratunkowy, kraj kupi teraz 56% udziałów w Finlandii Fortum za 0,5 mld euro. Państwo niemieckie ma posiadać około 98,5% udziałów w Uniper.

„Od czasu porozumienia w sprawie pakietu stabilizacyjnego Unipera w lipcu sytuacja Uniperu uległa gwałtownemu i znacznemu pogorszeniu; w związku z tym uzgodniono nowe środki mające na celu rozwiązanie sytuacji” – ogłosił Fortum w oświadczeniu w środę rano.

Uniper jest największym importerem gazu w Niemczech i znajduje się pod presją znacznego ograniczenia przepływów gazu z Rosji, co spowodowało wzrost cen.

Rosyjski państwowy gigant energetyczny Gazprom na początku tego miesiąca Zatrzymać na czas nieokreślony dopływ gazu do Europy Rurociąg Nord Stream 1, krok Klaus-Dieter Maubach, dyrektor generalny Uniper, powiedział CNBC Zaostrzyłoby to problemy firmy.

Fortum wyłączy Uniper od trzeciego kwartału 2022 r., poinformowała w środę firma, podczas gdy pożyczka Fortum w wysokości 4 mld euro zostanie spłacona Uniperowi, a fińska firma zostanie zwolniona z gwarancji firmy macierzystej w wysokości 4 mld euro.

„Biorąc pod uwagę obecną sytuację na europejskich rynkach energetycznych oraz zdając sobie sprawę z powagi sytuacji Unipera, zbycie Uniperu jest właściwym krokiem do podjęcia, nie tylko dla Uniper, ale także dla Fortum” – powiedział Marcus Raoromo, dyrektor generalny Fortum.

„Rola gazu w Europie zmieniła się drastycznie od czasu, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę, podobnie jak portfel ciężkiego gazu. W rezultacie studium wykonalności zintegrowanego pakietu nie jest już wykonalne”.

READ  5 rzeczy, które warto wiedzieć przed otwarciem giełdy w czwartek, 31 marca

To przełomowa historia. Sprawdź ponownie, aby uzyskać więcej.