26 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Niemcy i Polska oferują najlepszy potencjał kolokacyjny w Europie

Niemcy i Polska oferują najlepszy potencjał kolokacyjny w Europie

Wielka Brytania staje się jednym z najkorzystniejszych rynków dzięki korzystnym regulacjom, zapewniającym dostęp do kolokowanych aktywów na wielu rynkach oraz szybki dostęp do kolokowanych projektów OZE. Irlandzka I-SEM została wysoko oceniona w badaniu Aurora Energy, ponieważ jej korzystne przepisy ułatwiają szybszy dostęp do sieci i zapewniają większe ograniczenie ryzyka dla odnawialnych źródeł energii.

Jeśli chodzi o polityki i regulacje, w raporcie uznano łącznie pięć krajów za najkorzystniejsze rynki. Polski rynek oferuje dostęp do długoterminowych przychodów z rynku mocy i nowatorskie regulacje dotyczące łączenia kabli, natomiast Węgry wprowadziły obowiązkową kolokację aktywów fotowoltaicznych „powyżej pewnego poziomu”.

Tymczasem we Francji kolokowane systemy fotowoltaiczne mogą uczestniczyć we francuskich aukcjach kontraktów na różnice kursowe (CfD), które w przeszłości były rozliczane przez wysokie ceny wykonania. Irlandzkie rynki I-SEM i brytyjskie są korzystne ze względu na różne strumienie przychodów dostępne dla projektów oraz potencjalne korzyści w zakresie dostępu do faz i łagodzenia ryzyka.

Patrząc w przyszłość, Aurora Energy przewiduje 421 GW nieciągłych mocy odnawialnych do 2030 r., co stwarza poważne ryzyko dla aktywów odnawialnych, takie jak kanibalizacja cen wychwytywania, ograniczanie i rosnące koszty dźwigni. Najbardziej narażone będą Niemcy, Grecja, Holandia i Irlandia I-SEM, ale mogą one zdecydować się na systemy kolokacji w celu ograniczenia ryzyka.

Ostatnio, Technika fotowoltaiczna Artykuł opublikował Panos Kefalas, główny specjalista ds. badań nad Europą Południowo-Wschodnią w Aurora Energy Research, który zbadał kluczowe trendy w kolokacji w regionie.

Dyskusja panelowa na temat możliwości biznesowych związanych z kolokowanymi projektami związanymi z energią słoneczną i magazynowaniem energii odbyła się na początku tego roku na konferencji Energy Storage Summit 2024.

READ  Polska chce od Gazpromu 1,4 mld dol