3 października, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Niemcy i Polska badają przyczynę masowego wymierania ryb w Odrze

Niemcy i Polska badają przyczynę masowego wymierania ryb w Odrze

  • Tony martwych ryb zebrano w rzece na granicy polsko-niemieckiej
  • Urzędnicy badają przyczynę
  • Polskie władze skrytykowały powolną reakcję
  • Premier Polski mówi, że powrót Odry do normy „może zająć lata”

BERLIN/WARSZAWA, 12 sierpnia (Reuters) – Niemiecka minister środowiska Steffi Lemke powiedziała w piątek, że polskie i niemieckie władze „na gorąco” pracują nad znalezieniem przyczyny masowego wymierania ryb w Odrze. Katastrofa.

Tony martwych ryb znajdowano od końca lipca w rzece Odrze, która przepływa przez Niemcy i Polskę. Obie strony uważają, że przyczyną jest substancja toksyczna, ale jeszcze jej nie zidentyfikowały.

„Nadchodzi katastrofa ekologiczna” – powiedział Lemke grupie prasowej RND. „Wszystkie strony próbują zidentyfikować przyczyny tej masowej śmierci i zminimalizować dalsze szkody”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział, że powrót drogi wodnej do normy zajmie lata.

„Skala tego zanieczyszczenia jest ogromna. Może minąć wiele lat, zanim odra wróci do normalnego poziomu” – powiedział Morawiecki w piątkowym podkaście.

Powiedział, że możliwe jest, że wiele odpadów chemicznych zostało wyrzuconych do rzeki i osoby odpowiedzialne powinny zostać pociągnięte do odpowiedzialności.

W piątek późnym wieczorem Morawiecki zwolnił szefa KZGW Przemysława Dakę i Michała Mystrzaka, szefa Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Rzecznik niemieckiego ministerstwa środowiska powiedział na konferencji prasowej w piątek, że uważnie monitorują sytuację i nie jest jeszcze jasne, co dostało się do wody.

„Mamy niepełny obraz” – powiedział rzecznik. „Potrzebujemy wyjaśnienia, jakie substancje znajdują się w wodzie”.

READ  12 polskich pielgrzymów zginęło w wypadku autobusu w Chorwacji Chorwacja

„Gigantyczne” zanieczyszczenie

Zieloni aktywiści i politycy opozycji skrytykowali polski rząd za niewystarczającą reakcję na niebezpieczeństwo, nie ostrzegając Polaków przed pływaniem i łowieniem ryb w zanieczyszczonej rzece od końca lipca.

Niemcy również narzekały na odpowiedź Polski: brandenburski minister środowiska Axel Vogel powiedział wcześniej, że „łańcuchy komunikacji między stroną polską i niemiecką w tym przypadku nie działały”.

Wcześniej w piątek Dhaka powiedział, że sytuacja jest tragiczna i do czwartkowego wieczoru Polska zebrała ponad 11 ton martwych ryb.

„Problem jest ogromny, fala zanieczyszczeń biegnie od Wrocławia do Szczecina. To setki kilometrów rzeki, zanieczyszczenie jest ogromne” – cytował słowa Polskiego Radia 24.

Analiza wody rzecznej przeprowadzona w tym tygodniu wykazała dowody na „syntetyczne chemikalia, prawdopodobnie o toksycznym wpływie na bezkręgowce”, poinformowało w czwartek niemieckie ministerstwo środowiska Brandenburgii, choć nie było jasne, w jaki sposób substancja dostała się do wody.

Według lokalnego niemieckiego nadawcy RBB laboratorium państwowe stwierdziło wysoki poziom rtęci w próbkach wody.

Polska stwierdziła wyższe niż normalne poziomy rtęci w próbkach wody Odry w województwie śląskim, podczas gdy próbki pobrane w województwach zachodniopomorskim, toczniowym i dolnośląskim nie wykazały śladów toksycznego metalu – powiedział dziennikarzom wiceminister środowiska Jacek Ostopa. W piątek. Polska planuje wybudowanie zapory na Odrze w pobliżu miasta Kostryzyn w celu zbierania martwych ryb spływających rzeką, a 150 regionalnych sił bezpieczeństwa rozmieszczonych jest do pomocy w sprzątaniu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Sprawozdawczość Anny Włodarczak-Czemczuk, Marka Streleckiego i Pawła Florkiewicza; Dodatkowe reportaże autorstwa Anny Gober, Thomasa Escritta i Carol Badohl, Rachel More; Montaż dokonali Hugh Lawson, Mike Harrison, Toby Chopra, Raisa Kasolowski i Louise Heavens

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.